Na području Pljevalja broj ovaca manji 10 puta

Iz Unije stočara sjevera upozoravaju i pozivaju predstavnike Ministarstva poljoprivrede da što hitnije reaguju i da donosu mjere kako bi se zainteresovali stočari da se bave ovčarstvom. Naglašavaju da je u poređenju sa situacijom prije Drugog svjetskog rata broj stada opao najmanje deset puta. Iz Unije stočara sjevera tvrde da će pad ovčarstva i dalje da se nastavi i da će to imati dalekosežne posledice.

– Prema ovogodišnjim podacima, koji su dostavljeni za novčane premije, na prostoru pljevaljske opštine nalazi se nešto više od 10.000 grla ovaca. Imamo jedan broj veoma ozbiljnih stočara koji u stadu imaju nekoliko stotina grla, dok jedan broj stočara uzgaja ovce u manjem broju ili se bavi ovčarstvom iz hobija, što znači da drže do 10 ovaca. Država bi trebalo da sačuva sadašnji fond, da zainteresuje stočare da zadrže svoja stada, jer bi se na taj način čuvale rezerve u hrani u ovim veoma smutnim i teškim vremenima u čitavom svijetu – kaže za „Dan“ Milko Živković, predsjednik Unije stočara sjevera.

On naglašava da podaci iz 1930. godine govore da je na prostoru pljevaljske opštine bilo preko 100.000 grla ovaca, što govori da je dosad broj ovaca smanjen najmanje devet puta.

– Prema zvaničnom podatku popisa stočnog fonda, u novembru 1930. godine na prostoru tadašnje seoske opštine Kosanica, koja je pokrivala teritoriju današnje Mjesne zajednice Kosanica, bilo je 11.960 grla ovaca. Znači, podaci se odnose na kasnu jesen, odnosno kada se tačno znalo koliko će ko ovaca ostaviti da hrani preko zime. Ako uzmemo u obzir da je u to vrijeme bilo 11 seoskih opština, onda je sasvim sigurno da je na prostoru sadašnje pljevaljske opštine bilo oko 100.000 grla ovaca – navodi Živković i podvlači da je situacija bila slična i sedamdesetih godina prošlog vijeka, ali da je potom uslijedio sunovrat.

– Ukoliko se budemo oslanjali isključivo na uvoz i ako budemo zanemarili domaću proizvodnju, onda se ne može razvijati ni turizam. Ako se ratni sukobi budu širili po čitavom svjetu, onda će posebno biti teško snaći se i obezbijediti hranu – ističe Živković.

Otkup glavni problem

– Apsolutno niko ne planira da uvećava stado, već većina bi da proda jedan broj grla, kaže predsjednik Mjesne zajednice Potkovač Vasilije Drobnjak uz objašnjenje da na prostoru ove MZ ima blizu 1.000 ovaca.

Prema njegovim riječima, stočarima je najteže da prodaju jagnjad. Kada bi otkup bio bolji, javilo bi se i interesovanje za držanje stoke.

– Otkupom jagnjadi u junu i julu riješili bi se brojni problemi. Nažalost, ko ne proda jagnjad početkom maja, često ne može da ih proda do kraja godine, kaže Drobnjak i ističe da u čitavoj MZ Potkovač još niko nije prodao jagnjad.

On podvlači i da sadašnji otkup po cijeni od 3,7 eura nije dobro organizovan.

– Jagnjad ne možemo da prodamo i možemo da jadikujemo koliko hoćemo – kaže Drobnjak.

Foto: Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA