Mojkovčani i Kolašinci do specijaliste putuju u druge opštine

Građani iz Mojkovca i Kolašina prinuđeni su da za specijalističke usluge putuju do Bijelog Polja, Berana ili Podgorice jer u njihovim opštinama nema bolnica. Pacijentima to dodatno koplikuje život, dok u lokalnim domovima zdravlja kažu da pružaju adekvatne zdravstvene usluge.

Miljan Čogurić iz Kolašina kaže da imaju potrebu za zdravstvenom zaštitom na sekundarnom nivou (bolnice) i da bu u bliskoj budućnosti valjalo otvoriti bolnicu u tom gradu.

– Imamo mi i u Domu zdravlja usluga, ali moramo za skoro sve komplikovanije stvari da putujemo za Podgoricu. Nije to lako. Jeste auto-put, ali gubi se puno vremena kroz Podgoricu, a sve to pacijente dodatno finansijski opterećuje – priča za „Dan“ Čogurić.

Kako navodi Mitar Bošković iz Mojkovca blizu jeste Bijelo Polje, ali se do komšiluka mora putovati i gubiti veliko vrijeme.

– Zašto se ne stvaraju na sekundarnom nivou manje bolnice koje bi bile za pacijente od koristi. Da ne zavisimo od volje doktora jer se često dešava da se čeka na zakazane preglede – ističe Bošković.

image

Kolašin i Mojkovac nemaju bolnice već zdravstvene usluge dobijaju u domovima zdravlja i bolnicima u Bijelom Polju, Beranama i Kliničkom centru Crne Gore. Čelnici domova zdravlja tvrde da pacijenti ne oskudijevaju u zdravstvenoj zaštiti.

– Kolašinski Dom zdravlja generalno raspolaže dovoljnim kadrom kada je u pitanju nivo zdravstvene zaštite primarnog nivoa. U principu imamo i dovoljno opreme, koja zadovoljava potrebe našeg novoa. U procesu smo nabavke novog ultrazvučnog aparata i vozila za dijalizu – kazao je za „Dan“ Milan Marković, direktor Doma zdravlja Kolašin.

image

Dodaje da u cilju približavanja sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite angažuju konsultante iz drugih ustanova.

– S druge strane, to predstavlja dodatnu uštedu za zdravstveni sistem u cjelini, jer je jeftinije obezbijediti uslugu doktora specijaliste kojeg nemamo u ustanovi, nego platiti putne troškove za 20 pacijenata i za njihove pratioce. Angažujemo konsultante iz većeg broja specijalnosti: urologija, kardiologija, ortopedija, endokrinologija, reumatologija, pneumoftiziologija… Imamo stalno prisutnog radiologa, internistu, ginekologa. Tu su i dva pedijatra. Pokušavamo ovakvim načinom rada da nadomjestimo određeni dio potreba za sekundarnim nivoom i olakšamo našim pacijentima. Bolnica nije potrebna. Blizina Berana i Podgorice i nova putna infrastruktura znatno olakšavaju komunikaciju sa sekundarnim i tercijalnim nivoom zdravstvene zaštite. Pacijente upućujemo u Podgoricu ili Berane. Nekada i za Bijelo Polje. U zavisnosti od potrebe i slobodnih termina – kaže Marković.

Dodaje da će u saradnji sa Ministarstvom zdravlja pokušati u narednom periodu da učine korak dalje i ponude kolašinskim pacijentima, gostima – turistima određene vidove dodatne zdravstvene zaštite i usluga, koji su povezani sa turističkim razvojem Kolašina.

– To bi u jednom dijelu rasteretitilo zdravstvenu zaštitu koja se pruža u pomenutim gradovima. Naglašavam i dobru saradnju sa Jedinicim za HMP u Kolašinu. U slučaju potreba uvijek smo spremni jedni drugima da pružimo ruku pomoći i sve pacijente smatramo zajedničkim pacijentima. To dodatno olakšava rad i nama i njima – ističe Marković, navodeći da dnevno Dom zdravlja posjeti više od 150 pacijenata, gdje se ne računaju posjete specijalistima.

Kad je u pitanju Dom zdravlja u Mojkovcu direktor ove ustanove dr Miloje Zejak, inače specijalista pedijatar, kaže da se nedostatak sekundarnog nivoa nadomjesti angažovanjem ljekara raznih specijalnosti. Najviše onih koji dolaze iz Bijelog Polja, a ima ih i iz Podgorice.

– Neki dolaze jednom, dva puta ili tri puta mjesečno. Imamo angažovana i dva radiologa koji dolaze, što nadomjesti nedostak bolnice. Nažalost, kako se narod iseljava postaćemo i zdravstvena stanica – ističe Zejak.

image

Dodaje da se po sistematizaciju proširuju supspecijalizacije, ali da se na nivou Ministarstva zdravlja ne pominje izgradnja bolnice u gradu na Tari.

– Kad je u pitanju zdravstveni kadar niko se na raspisane oglase ne javlja. Trebaju nam dva pedijatra, doktor medicine rada, zatim kliničke biohemije, neurolog, najviše radiolog. Šest puta za tri i po godine raspisivali smo oglase i za radno mjesto i specijalizaciju. I niko se nije javio. To govori da treba pridobiti doktore medicine ili specijaliste sa rješavanjem stambenog pitanja. Ovo što je doktora prije deset godina su riješili stambeno pitanje po povoljnim uslovima. I ostali u Mojkovcu – kazao je dr Zejak, dodajući da u Domu zdravlja trenutno imaju pet izabranih ljekara, zatim dva specijalista psihijatrije i specijalistu pneumoftiziologije.

Na kraju dr Zejak kaže da se radi konstantno na stvaranju boljih uslova kad je zgrada Doma zdravlja u pitanju.

Zejak napominje da imaju preporuku da se pacijenti po potrebi šalju u Bijelo Polje, a kad nema kod njih potrebnih specijalnosti, upućuju ih za Podgoricu.

– Bilo bi bolje da imamo sekundarnu zdravstvenu uslugu, ali je evidento da je sve manje pacijenata. Ipak, nije Bijelo Polje daleko,tridesetak kilometara udaljenosti. Imamo u Domu zdravlja stacionar, gdje imamo 13 kreveta, tako da nadomjestimo sve što mora na taj način da se liječi. I imamo na ginekologiji dva kreveta – priča Zejak.

U Mojkovcu obavili 592 specijalistička pregleda

Kada je u pitanju zdravstvena zaštita i usluga koja se pruža građanima Mojkovca, ona je pokrivena kroz specijalističke i uže specijalističke preglede. Specijalistički pregledi su građanima Mojkovca dostupni angažovanjem ljekara zaposlenih u Opštoj bolnici Bijelo Polje kroz ugovor o dopunskom radu u Domu zdravlja Mojkovac, dok pacijenti iz Mojkovca kojima je potrebna pomoć užih specijalista tu vrstu usluge mogu dobiti u našoj ustanovi, kazao je dr Kenan Erović, direktor bjelopoljske Opšte bolnice.

Od početka ove godine obavljena su 592 specijalistička pregleda u Domu zdravlja Mojkovac. Pregledi su iz oblasti neurologije, hirurgije, ortopedije, urologije, oftalmologije i ORL i dermatovenerologije.

Rađa se samo do 60 djece

Dr Zejak dodaje da je manje stanovnika, djece pa i pacijenata, navodeći da se ranije rađalo i do 200 i 300 djece na godišnjem nivou, a danas ih ima od 50 do 60.

– Imali smo nekada četiri pedijatra, i sada samo ja radim taj posao. I sve stižem bez čekanja – kaže direktor.

Doktori koji stalno rade u Domu zdravlja imaju na mjesečnom nivou između 30 i 40 pregleda dnevno kad je pedijatar u pitanju (lični rekord dr Zejaka je bio 187 pacijenta), a ostali doktori i do 90 pregleda.

Foto: Milovan Novović/Vijesti

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA