Među mještanima koji su uspjeli da spriječe izgradnju malih hidroelektrana na rijekama sjevera Crne Gore ubrajaju se i stanovnica beranskog sela Kaludra.
Oni su se godinama grčevito zalagali da Vlada raskine ugovor na osnovu kog je kompanija „Hidroenergija Montenegro“ dobila koncesije da na Kaludarskoj rijeci, koja protiče kroz njihovo selo, grade male elektrane. Mještani navode da su odahnuli kad su iz pomenute kompanije potvrdili da su odavno Ministarstvu kapitalnih investicija podnijeli zahtjev kojim su tražili da se ugovor o dodjeli koncesija za izgradnju male elekreana na Kaludarskoj rijeci sporazumno raskine.
– Izašli smo kao pobjednici iz ove priče, jer smo uspjeli da sačuvamo našu rijeku koja se knjiži kao izuzetan prirodni biser na sjeveru države. Raduje nas što su odgovorni konačno shvatili da ne treba ići protiv prirode i interesi pojedinih investitora ne mogu biti preči od interesa lokalnog stanovništva – zajednčka je konstatacija mještana Kaludre.
Naveli da čekaju potvrdu da je Vlada i formalno raskinula ugovor sa investitorom koji je namjeravao da gradi pomenute minielektrane.
– Od starta smo bili saglasni da se mora odustati od izgradnje planiranih elektrana na Kaludarskoj rijeci, jer bi to vodilo ka njenoj totalnoj devastaciji. Umjesto remećenja rječnog korita i stavljanja rijeke u cijevi mještani su zahtijevali da se za ovu rijeku, zbog njene izuzetne ljepote, donese uredba o trajnoj zaštiti. Investitor je konačno shvatio da mi nećemo odustati od svog nauma. Koliko znamo, Vlada još uvijek nije raskinula ugovor sa njim, ali ovo je gotova stvar. Zato tražimo da se to i formalno uradi što prije – istakli su mještani.
I iz kompanije „Hidroenergija Montenegro“ su potvrdili da su odustali od planiranih poslova u Kaludri.
–Podnijeli smo nadležnim organima u Vladi još prije više od godinu dana zahtjev za sporazumni raskid ugovora na osnovu kog smo dobili koncesije za izgradnju elektrane na Kaludarskoj rijeci. Međutim, još uvijek na naš zahtjev nije odgovoreno. Zbog svega što se dešavalo i pritiska mještana bili smo prinuđeni na ovakav porez, iako smo ubijeđeni da se radilo o korisnom projektu i za nas i za mještane i za državu – kazali su nedavno iz kompanije „Hidroenergija Montenegro“.
Ranije su iz ove kompanije konstantno saopštavali da su sa državom potpisali ugovor o koncesiji, da imaju sve potrebne dozvole za izgradnju pomenute elektrane i da ne namjeravaju da osustanu od realizacije tog projekta.
Stopirane višestruke štete
Mještani su ponovili da bi im izgradnja elektrane na Kaludarskoj rijeci donijela višestruke štete.
– Radovi su podrazumijevali prekopavanje postojećeg puta, čime bi on bio zatvoren za saobraćaj. U tom slučaju morali bi da se prave neke alternativne saobraćajnice što bi mještanima donijelo ogromne probleme. Takođe, prilikom izgradnje planiranih minielektrana došlo bi do pomora ribe, presušivanja rijeke na pojedini mjestima i oštećenja postojećih kanala koji se koriste za navodnjavanje i pokretanje mlinova. Došlo bi i do ugrožavanja manstira manstira „Ćelije“. Zato je bilo uludo dozvoliti da se gradi nešto što je od velike štete za lokalno stanovništvo i što narušava prirodni ambijent ovoga kraja – istakli su mještani.
Foto: Dan