Ministarstvo odbrane: U Mornarički operativni centar uloženo 11 miliona eura, u planu nabavka patrolnih brodova i brzih čamaca

Izgradnjom Mornaričkog operativnog centra u novoj zgradi Komande MVCG, a u koji je uloženo 11 miliona eura, uspostaviće se klasifikovano dijeljenje podataka sa NATO Mornaričkom komandom u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ministarstvo odbrane pokrenulo je proces nabavke dva moderna patrolna broda koji će biti u mogućnosti da svojim senzorskim sistemima prate situaciju u vazdušnom, površinskom i podvodnom domenu, saopšteno je portalu Dnevno.me iz tog resora.

Iz Ministarstva odbrane i Generalštaba najavljena su značajna ulaganja u obnovu Mornarice Vojske Crne Gore, kao i pokretanje plana reformi i modernizacije.

Mornarica VCG trenutno raspolaže sa jednim patrolnim brodom, P-105 “Durmitor”, koji se koristi za cijeli spektar obuke mornaričkog kadra (navigacijska, pogonska, osmatračko-artiljerijska obuka).

„S obzirom da je ova platforma u operativnoj upotrebi duže od dvije decenije, Ministarstvo odbrane je pokrenulo proces planiranja nabavke dva moderna patrolna broda koji će biti u mogućnosti da svojim senzorskim sistemima prate situaciju u sva tri domena, vazdušnom, površinskom i podvodnom, naoružanih modernim sistemima koji će imati mogućnost upotrebe ‘pametne municije’”, naveli su iz MO.

Navedene platforme, kako su pojasnili, svojim karakteristikama prevazići će klasu patrolnog broda, jer je načinom gradnje omogućeno da se brod u narednoj fazi može naoružati i raketnim naoružanjem.

„Planirane platforme bi, osim nacionalnih zadataka, bile angažovane u sistemu kolektivne bezbjednosti kroz učešće u NATO pomorskim operacijama i aktivnostima u centralnom Mediteranu”, kazali su iz resora odbrane.

Procijenjena vrijednost projekta iznosi oko 100 miliona eura.

Do kraja godine, na osnovu potpisanog ugovora između Ministarstva odbrane i SAD, planiran je završetak projekta, odnosno realizacija donacije brzih patrolnih čamaca sa transferom znanja za pripadnike nove jedinice za brzo reagovanje, u okviru Mornarice.

„Ovom donacijom će se značajno unaprijediti sposobnosti za ‘prisustvo na moru’, jer je konceptom operacija za upotrebu predmetnih čamaca, planirano njihovo angažovanje kroz neprekidno operativno dežurstvo. Ovakvim načinom angažovanja jedinice, Mornarica VCG će biti u mogućnosti da preduzima mjere i radnje na osnovu dodijeljenih misija i zadataka, kao i da pruža podršku državnim organima u cilju zaštite državnih interesa na moru”, piše u odgovorima koji su dostavljeni.

Naglašavaju da je u domenu nadzora akvatorija, kroz nacionalne projekte i u saradnji sa SAD, uspostavljen kvalitetan sistem koji omogućava kontinuirano praćenje pomorske situacije u južnom Jadranu.

„U narednom periodu, izgradnjom Mornaričkog operativnog centra u novoj zgradi Komande MVCG (sredstva u iznosu od preko 11 miliona eura, obezbijeđena kroz kapitalni budžet Crne Gore), uspostaviće se klasifikovano dijeljenje podataka sa NATO Mornaričkom komandom u Ujedinjenom Kraljevstvu”, kazali su iz Ministarstva.

Planiranom nabavkom vojnog radara, do kraja 2028, sistem obalnog osmatranja će, ističu, biti potpuno otporan na moguća elektronska ometanja.

Na pitanje koji su najveći nedostaci i u čemu najviše oskudijeva Mornarica, iz Ministarstva su nam saopštili da, s obzirom na to da je to tehnički vid oružanih snaga, najveći izazov predstavljalo je uspostavljanje kvalitetnog održavanja i remontovanja brodova, u skladu za propisanom dinamikom.

„Malo tržište i nedovoljno razvijeni kapaciteti u domenu pružanja kvalitetnih tehničkih usluga za potrebe pomorske industrije, prouzrokovali su određene probleme i zastoje u planiranju i realizaciji održavanja.

Dolaskom kompanije ADRIATIC 42 u Crnu Goru, Ministarstvo odbrane je proaktivnim pristupom u komunikaciji sa kompanijom, preduzelo konkretne korake kako bi se brodovi uveli u redovnu periodiku održavanja već tokom 2023.“, navodi se.

Preduzeti su, takođe, konkretni koraci da se izrade određeni drveni djelovi za jedrenje na školskom brodu “Jadran”, u saradnji sa jednom domaćom specijalizovanom kompanijom.

Iz Ministarstva odbrane ukazali su da su planiranje ljudskih resursa i adekvatno popunjavanje stručnim i kvalifikovanim kadrom na vrhu liste prioriteta.

„Imamo konstantno školovanje i edukaciju oficirskog kadra na prestižnim mornaričkim akademijama u inostranstvu. Putem prijema vojnika po ugovoru iz građanstva i proizvođenjem podoficira iz postojećeg vojničkog sastava, u kontinuitetu se obezbjeđuje neophodni kadar i podmlađivanje, što je ključni faktor napretka i daljeg razvoja cjelokupnog sistema”, poručili su iz Ministarstva.

Mornarica Vojske Crne Gore ima kontinuiranu saradnju sa partnerima i saveznicima u NATO.

„Riječ je prvenstveno o školovanju, obuci i vježbama, ali i donacijama u sredstvima i opremi. Kao što smo već naglasili, plovila za formiranje jedinice za brzo reagovanje su upravo predmet donacije SAD”, zaključili su iz Ministarstva odbrane uz poruku da Crna Gora u procesu modernizacije Mornarice može računati na pomoć partnera iz NATO-a.

Podaci o brojnom stanju pripadnika Mornarice predmet su dokumenta „Formacija Vojske Crne Gore” koji je klasifikovan, tako da podaci nijesu dostupni za javnost.

Izvor: Dnevno

Foto: Gov.me

NIKŠIĆ PROGNOZA