Martinović: Očekujem izuzetno uspješnu turističku sezonu

Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Vladimir Martinović kazao je u intervjuu za „Dan“ da je, prema posljednjim podacima Nacionalne turističke organizacije (NTO), od 20. juna u Crnoj Gori registrovano 74.395 turista, što je rast od 1,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

– Detaljnija analiza pokazuje da u hotelima trenutno boravi 32.553 gostiju. Ovo je porast od 9,48 odsto u odnosu na isti period 2023. godine. Najiskrenije se nadam da će se ovaj trend nastaviti. Tradicionalno, Crna Gora privlači veliki broj gostiju iz zemalja regiona, ali se ove godine očekuje porast broja turista iz Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Poljske i Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj trend se može pripisati našim intenzivnim promotivnim aktivnostima, diversifikaciji turističke ponude, poboljšanoj avio-povezanosti i sve atraktivnijoj ponudi, izjavio je Martinović.

Kakva su Vaša očekivanja od ove turističke sezone?

– Imajući u vidu odlične rezultate u predsezoni, pozitivne komparativne podatke NTO CG, kao i informacije o zaključenim ugovorima sa tur-operatorima i povećanom broju rezervacija u hotelima, sa punim optimizmom očekujemo izuzetno uspješnu ljetnju sezonu. Naša strategija fokusirana na diversifikaciju turističke ponude i unapređenje kvaliteta usluga daje rezultate, što nas dodatno motiviše da nastavimo sa unapređenjem turističkog proizvoda Crne Gore.

Zahvaljujući svim ovim faktorima, sigurni smo da će Crna Gora i ove godine biti među najatraktivnijim destinacijama za ljetovanje i da smo spremni da dočekamo i zadovoljimo potrebe svih svojih posjetilaca.

Da li na Crnogorskom primorju ima dovoljno radne snage?

– Problematika radne snage je pitanje koje je prisutno, ne samo u Crnoj Gori, već i šire, i mora se rješavati međuinstitucionalno. Zato je uključivanje svih relevantnih subjekata neophodno, a tu se prije svega misli na državne institucije koje se bave radom i obrazovanjem (obrazovne institucije/provajdere obrazovanja, Zavod za zapošljavanje, turističku privredu). Ponavljam da samo sinergijskim djelovanjem svih njih možemo imati zadovoljavajuće rezultate, koji podrazumijevaju da se problem radne snage u turizmu svede na najmanju moguću mjeru.

U tom duhu želim da napomenem da Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Privredna komora rade na projektu „Povećanje prilika za zapošljavanje sezonskih radnika u Jugoistočnoj Evropi“, koji finansira GIZ, kroz koji je predložen reformski model radi prilagođavanja zakonskog okvira za fleksibilnije zapošljavanje sezonaca i razvijanje onlajn portala koji će omogućiti prijavu i odjavu sezonaca na jednom mjestu.

Takođe, snažno podržavamo to što Vlada planira da smanji nezaposlenost i reguliše manjak radne snage tokom turističke sezone tako što će uvesti kategoriju stalnog sezonskog radnika. To je dobar i inovativan pristup za rješavanje ovog problema. Kroz ovu mjeru očekuje se omogućavanje kontinuiranog zapošljavanja radnika tokom cijele godine, što će doprinijeti stabilnosti tržišta rada i povećanju ekonomske sigurnosti za radnike. Kao važno, ističem i da je formirana radna grupa, kao i da je jedan od članova predstavnik ministarstva, što će rezultirati time da se u godinama pred nama i ovo pitanje kvalitetno rješava.

Kroz koje projekte ministarstvo namjerava da unaprijedi stanje životne sredine i pomogne razvoju sjevera?

– Naš resor posvećen je razvoju sva tri regiona Crne Gore – sjevernog, centralnog i južnog. Kako bismo postigli ovaj cilj, pokrenuli smo niz projekata usmjerenih na poboljšanje stanja životne sredine, a samim tim i unapređenje turističke ponude.

Stoga je Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, na čijem sam čelu, za opštine Žabljak, Herceg Novi, Bar i Tuzi podržalo projekte iz oblasti vodosnabdijevanja i upravljanja otpadom u ukupnom iznosu od preko 8,2 miliona eura.

S obzirom na činjenicu da te projekte smatramo značajnim za unapređenje kvaliteta života, pozitivno smo odgovorili na zahtjev opština i proslijedili projekte na dalju realizaciju prema Upravi za kapitalne projekte, koja zajedno sa pomenutim opštinama treba da ih realizuje. Želio bih da naglasim da je ovo odličan primjer efikasne saradnje između opštine i državnih institucija, onda kada opština uredno dostavi kompletnu dokumentaciju.

Kao značajno, moram da istaknem i da smo na Vladi usvojili Informaciju o preraspodjeli dostupnih kreditnih sredstava za finansiranje prioritetnih investicionih projekata u opštinama Nikšić i Pljevlja za unapređenje sistema za odvođenje otpadnih voda u iznosu od preko šest miliona eura. Sredstva su obezbijeđena kroz Okvirni ugovor „Vodosnabdijevanje i otpadne vode u Crnoj Gori“, koji je Vlada zaključila sa Evropskom investicionom bankom (EIB).

Takođe, u toku je i realizacija više ranije započetih projekata iz oblasti vodosnabdijevanja i upravljanja otpadnim vodama, koji su važni za poboljšanje kvaliteta života i zaštitu životne sredine u Crnoj Gori.
Sve navedeno je značajno i za ispunjavanje mjerila iz poglavlja 27 u procesu pristupanja Evropskoj uniji i Akcionog plana za to poglavlje. Ovim jasno pokazujemo posvećenost ministarstva zaštiti životne sredine, održivom razvoju i poboljšanju infrastrukture.

Važna zakonska rješenja

Martinović je ukazao na važnost zakonska rješenja koja su usvojena na Skupštini, ali i onih koja čekaju usvajanje.

– Najvažniji zakon u oblasti životne sredine, ali i za ispunjavanje veoma zahtjevnih ciljeva iz direktiva Evropske unije (EU) koje se prenose u crnogorsko zakonodavstvo, jeste Zakon o upravljanju otpadom, koji je usvojen u aprilu ove godine. U planu je veliki broj projekata iz oblasti upravljanja otpadom, s obzirom na to da je usvojen novi zakon, a uskoro se očekuje i donošenje plana upravljanja otpadom.

Usvojen je i Zakon o jonizujućim zračenjima, kao i dopune Zakona o industrijskim emisijama i izmjene i dopune Zakona o biocidnim proizvodima.

Usvajanje čekaju zakon o klimatskim promjenama, koji bi uskoro trebalo da bude poslat Evropskoj komisiji, i zakon o zaštiti prirode, koji je poslat na mišljenje ekspertu preko projekta EU4Green, koji je projekat EK – kazao je Martinović.

Foto: Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA