Manastir Čečevo: Ljepota bila vjekovima skrivena

Manastir u selu Košutići, za koji je arheološkim istraživanjima utvrđeno da je vjerovatno najstariji u Polimlju, svakim danom i sa svakom novom akcijom, dobija sve više svoj prvobitni izgled, jer se u potpunosti gradi na starim temeljima.

Za ovaj manastir se, kako pričaju mještani ovog sela prelijepog imena, znalo samo iz priča i legendi, dok 2005. godine arheolozi Polimskog muzeja nisu zakopali alatke i malo po malo u cjelosti otkrili temelje drevne svetinje.

Na tim temeljima poslije skoro dvadeset godina zasijao je manastir baš onakav kakav se pretpostavlja da je tu bio i prije petnaest vjekova.

“Brojni zapisi govore da su Nemanjići u Limskoj dolini podigli preko dvjesta crkava i manastira, ostavljajući tako trajno svjedočanstvo o veličini te dinastije. Jedan od takvih hramova je i ovaj manastir Čečevo u našem selu”, kaže za Portal RTCG poznati novinar i književnik, mještanin Košutića, Darko Jovović.

On objašnjava da se pretpostavlja da je manastir Čečevo, na oko osam kilometara od Andrijevice, kako se pretpostavlja, uništen u drugoj polovini 15 vijeka, padom grada Bihora i prodorom Turaka u Polomlje.

“Prilikom arheoloških istraživanja na ovom atraktivom i, po mnogo čemu, jedinstvenom mjestu, pronađeno je mnoštvo keramičkog materijala. Stručnjaci ukazuju da ti predmeti pripadaju bronzanom i poznom antičkom periodu i da je prvobitna crkva u Košutićima podignuta u periodu od četvrtog do šestog vijeka, a da je stradala prilikom prodora Avara i Slovena u ove krajeve. Raspoloživa dokumentacija svjedoči da su Nemanjići na tom istom mjestu kasnije podigli hram, a da je priprata podignuta u 13 vijeku kada je ovaj kraj postao metoh manastira Dečani”, priča Jovović.

Zapisi, kako kaže, ukazuju da su se u blizini masnastira nalazili konaci, u kojima je noćivao i car Dušan.

Mještani Košutića su, dodaje on, mnogo godina nakon toga, dokazali da vrijeme nije izbrisalo sjećanje na velika djela predaka, odlučivši da na temeljima starog manastira podignu novi hram.

“Veliki doprinos oko otkrivanja istine o manastiru u Košutićima dao je preminuli pjesnik i novinar Ratko Deletić, koji je, na osnovu narodnih predanja i brojnih dokumenata i zapisa, napisao knjigu o ovom, u neku ruku, misterioznom hramu. On je na taj način iscrtao putokaz za ono što je kasnije urađeno i otkriveno, jer su, odmah nakon toga, stručne ekipe Polimskog muzeja 2005. godine otpočele sistematska istraživanja na lokalitetu razorenog manastira, potvrđujući da je na tom mjestu postojala stara svetinja”, priča Jovović.

Prema njegovim riječima prilikom istraživanja terena arheolozi su došli do važnih zaključaka za današnje, ali i za buduće generacije, dokumentujući ono što se iz vijeka u vijek ponavljalo.

“Pronašli su na istom mjestu, u dubinama zaborava, zakopane krstove naših predaka i oružje kojim su branili bližnje i svoju vjeru. Po svemu sudeći, manastir u Košutićima je bio episkopsko sjedište, a moguće je da se radilo i o manjem gradu gdje su živjeli vjernici” – kaže ovaj poznati mješanin Košutića.

On podsjeća da je akciju izgradnje novog hrama posebno podstakao, sad već preminuli, mještanin Spasoje Đerković, sa svojim sinovima i sinovcima, jer se lokalitet Kršine, sa ostacima vjerskog objekta, nalazio u sklopu njihovih imanja.

“On je prije skoro dvije decenije,  prilikom posjete mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija i tadašnjeg episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija Košutićima, pomenutu parcelu, od šest ari, poklonio Srpskoj pravoslavnoj crkvi sa željom da se tu ponovo napravi pravoslavni hram, koji bi zasijao onim istim sjajem kako je prije mnogo vjekova sijao ispod ponosnih Komova. Blagoslov za gradnju novog hrama u Košutićima dao je svojevremeno vladika Joanikije, odlučivši da crkva bude posvećena prazniku Polaganja Rize Presvete Bogorodice”, pojašnjava Jovović.

Zahvaljujući dobrovoljnim prilozima, pomoći donatora i radu mještana minulih godina su završeni grubi radovi na izgradnji hrama u Košutićima, i stavljen je pod krov.

“Podigli smo zidove crkve i to na starim temeljima manastira, poštujući postojeće gabarite drevne svetinje. Zajedničkom akcijom završili smo betoniranje krovnog dijela crkve, a radilo se i na oblaganju kupola i gornjeg dijela hrama ukrasnim kamenom. Nakon toga hram je pokriven bakarnim krovom. To je potvrda da se slogom, zajedništvom i uz pomoć dobrotvora može postići dosta toga”, dodaje predsjednik Odbora za izgradnju crkve Mileta Đerković.

Kako se radovi privode kraju, mada je kažu ostalo još dosta posla, mještani Košutića sve su ponosniji što će u svom selu imati jedan od najljepših hramova i vjerskih objekata.

Značaj ovog manastira prepoznali su i u lokalnoj turističkoj organizaciji u ovom gradu, pa bi vas, da se danas, na Božić, kao turista zateknete u Andrijevici zasigurno uputili do ovog sela i manastira Čečevo.

“Kada bude završen, manastir u selu Košutići predstavljaće, sasvim sigurno, šansu i za razvoj vjerskog turizma, kao jedno od najstarijih, ako ne i najstarije svetilište u dolini Lima”, kažu u lokalnoj turističkoj organizaciji.

Mještani ovog pitomog sela, na samo nekoliko kilometara od urbanog jezgra, nadaju su da će to biti podstrek i za potpunu obnovu puta i druge insfrastrukture za potrebe manastira ali i svakodnevne potrebe stanovnika sela Košutići, koji su ostali da žive na svojim ognjištima, na ovom mjestu gdje se živjelo u četvrtom ili petom vijeku.

Foto: Tufik Softić/RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA