Lakić: Bakterije se na mliječnim proizvodima zadržavaju 30 do 42 dana

Kju groznica i dalje ugrožava crnogorska domaćinstva, kažu sagovornici Gradske RTV. Naglašavaju da će država u narednom periodu morati pomoći stočarima u rješavanju aktuelnih problema izazvanim ovom bolešću.

Nakon Kju groznice opala je prodaja sira na podgoričkim pijacama, ali ne u drastičnoj mjeri, kaže prodavačica Senka Sadović.

„Svi ovi izloženi proizvodi su laboratorijski provjereni i ispravni. Tako da nema bojazni od kupovine sira kod nas“, poručila je Sadović.

Udruženje stočara smatra da bi kontrola sira trebala da se vrši više od 2 puta godišnje, kako bi sa sigurnošću mogli da tvrde da je sir bezbjedan za konzumiranje.

„Kada govorimo o Kju groznici koja je povezana sa bezbjednošću sira, onda moramo napomenuti da se bakterije zadržavaju na mliječnim proizvodima 30 do 42 dana, tek poslije toga se smatra da se fragmentacijom te bakterije uništavaju“, istakao je Vlado Lakić iz Udruženja stočara.

Kju groznica nije ugrozila samo zdravlje građana i životinja, već i ekonomiju, naglašava generalni direktor za poljoprivredu Miroslav Cimbaljević.

„Možemo reći da je to više ekonomska bolest i bolest koja negativno utiče na dohodak farmera u Crnoj Gori. Moram da kažem da su fameri posebno u centralnoj regiji jako pogođeni“, navodi Cimbaljević.

Meso od zaraženih životinja nije za upotrebu, zbog čega dolazi do eutanazije. Problem predstavljaju lokacije na koje se odvoze eutanazirane životinje, što će lokalne samouprave u narednom periodu morati da riješe po hitnom postupku, poručuju iz Ministarstva poljoprivede.

Foto: Gradski.me

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA