Kritike EK: Rukovodioci će morati imati više radnog iskustva

Ključne izmjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima, na kojem radi Ministarstvo javne uprave (MJU), biće da se vrate prvobitna zakonska rješenja i uslovi za zapošljavanje koje je potrebno da neko lice ima za određeno zvanje. To su za „Dan“ kazali iz MJU, nakon što je Evropska komisija (EK) u dva uzastopna izvještaja o napretku kritikovala izmjene tog akta, koje su 2021. usvojene u parlamentu, a kojim su smanjeni uslovi po pitanju godina radnog iskustva za određena zvanja u okviru kategorije radnih mjesta.

Zakonom koji su usvojili poslanici u januaru 2021. propisano je da za starješinu organa uprave može biti imenovano lice koje ima VII-1 nivo kvalifikacije obrazovanja i najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja ili pet godina na drugim poslovima. Zakonom iz 2018. starješina organa je morao da ima makar pet godina na poslovima rukovođenja ili devet na drugim poslovima.

Za visoki rukovodni kadar trenutno može biti izabrano lice sa dvije godine radnog iskustva na poslovima rukovođenja ili pet godina radnog iskustva. Ranije je taj uslov bio tri, odnosno osam godina.

Za pozicije načelnika i rukovodilaca po novom zakonu ne postoji uslov da moraju da imaju ikakvo iskustvo na pozicijama rukovođenja, a smanjeno je čak i ukupno radno iskustvo koje je propisivao akt iz 2018. Smanjeni su uslovi i za imenovanje šefova, rukovodilaca, glavnih i inspektora koordinatora, kao i za ekspertski i izvršni kadar.

Iz MJU navode da je Zakon o državnim službenicima i namještenicima u primjeni već četiri godine, odnosno od 1. jula 2018, dodajući da su kontinuirano pratili primjenu ovog zakona, te da smatraju da je sada potrebno određene institute unaprijediti. Napominju da je kao jedna od aktivnosti u Strategiji reforme javne uprave 2022–2026. godine, u okviru strateškog cilja Profesionalna javna administracija, predviđena izrada izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima.

– Takođe, razlog za izmjene i dopune ovog zakona su i izvještaji Evropske komisije o Crnoj Gori za 2021. i 2022. godinu, kojima su negativno ocijenjene poslednje izmjene zakona koje je na osnovu amandmana poslanika usvojila Skupština u januaru 2021. godine, a kojima su smanjeni uslovi po pitanju godina radnog iskustva za zvanja u okviru kategorija radnih mjesta. Evropska komisija ove izmjene smatra kao korak unazad po pitanju profesionalizacije i jačanja karijernog sistema u državnoj upravi. Iz tog razloga, ključne izmjene zakona će biti u dijelu da se vrate prvobitna zakonska rješenja i uslovi za zapošljavanje koje je potrebno da neko lice ima za određeno zvanje. Dakle, u ovom trenutku u tom dijelu bi se ogledale glavne izmjene, ali pristupiće se i određenim manjim izmjenama odredbi čija se primjena u praksi pokazala kao problematična – kazali su „Danu“ iz resora ministra Maraša Dukaja.

Propis pred Vladom do kraja godine

Iz MJU navode da su zaposleni u tom resoru, koji su nadležni za oblast službeničkog sistema, započeli rad na pripremi Nacrta izmjena i dopuna zakona, na kojem će radna grupa otpočeti rad u narednom periodu, a u obzir će uzeti i komentare i inicijative pristigle tokom javnih konsultacija.

– Kako je osnovni princip rada Ministarstva javne uprave transparentnost i inkluzinost, formirana je Radna grupa za izmjenu Zakona o državnim službenicima i namještenicima, koju pored zaposlenih u ovom ministarstvu čine i predstavnici relevantnih institucija, uključujući Upravni sud, nevladin sektor, čiji je predstavnik član Instituta Alternativa, predstavnik Uprave za ljudske resurse, Agencije za mirno rješavanje radnih sporova i Ministarstva finansija – odgovorili su iz MJU.

Dodaju da je programima rada Vlade i MJU planirano da predlog izmjena Zakona o državnim službenicima i namještenicima bude usvojen na Vladi do kraja tekuće godine.

– Prije toga će biti sprovedena javna rasprava, kako bi čuli komentare i sugestije zainteresovane javnosti – zaključuju iz MJU.

Izvor, foto: DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA