Najveći komunalni problemi u Kolašinu su mali broj parking mjesta, odnosno nedostatak garaža i parking mjesta.
To je za “Vijesti” kazao vršilac dužnosti načelnika Komunalne policije Stevan Zvicer.
Zbog toga, kako objašnjava, izazov predstavlja i parkiranje na trotoarima. Komunalnim policajcima, prema riječima Zvicera, “ruke su vezane” kada je riječ o primjenu člana 60, stav 1 Zakona o bezbjednosti saobraćaja (ZOBS). To znači da ne mogu izricati prekršajne naloge za parkiranje na pješačkim prelazima, u pješačkoj zoni, na gradskom trgu, u jednosmjernim ulicama, na kolovoznoj traci…
To je, kako kaže, nadležnost službenika Odjeljenja bezbjednosti (OB) u Kolašinu. Zvicer podsjeća da je, Uredbom Vlade iz 2014. godine, dio poslova uprave policije povjeren nekim lokalnim upravama.
“To podrazumijeva da, pored premještanja vozila (specijalnim vozilom ‘pauk’) parkiranih na javnim površinama, nadležnim organima lokalne samouprave povjereni su i poslovi izdavanja prekršajnih naloga i pokretanja prekršajnog postupka. Ubrzo ćemo se obratiti MUP-u zahtjevom da se u Uredbu doda i opština Kolašin. MUP nakon toga treba da se obrati Vladi, odnosno Ministarstvu javne uprave, kome će proslijediti zahtjev”, očekuje Zvicer.
Prema njegovim riječima, kao i u većini gradova, u Kolašinu je problem veliki broj pasa lutalica. Zvicer kaže da će, u saradnji sa Opštinom i nadležnim institucijama na državnom nivou, pokušati da riješe taj problem izgradnjom azila ili da se pronađe neko drugo rješenje.
Zvicer je na čelu službe Komunalne policije manje od dva mjeseca, a tokom tog perioda, kako tvrdi, komunalni policajci su izrekli oko 30 prekršajnih naloga, od kojih je skoro 80 odsto naplaćeno, odnosno, prekršioci su u roku od osam dana od izdavanja naloga izmirili izrečene kazne. Ostale kazne, najavljuje, biće naplaćene prinudnim putem – naredbom prema Centralnoj banci.
“Prekršajni nalozi su se najviše odnosili na parkiranje na trotoarima (shodno Zakonu o komunalnim djelatnostima), zauzimanje javne površine (Odluka o komunalnom redu), kao i zabrane iz člana 17. i 18. Zakona o komunalnim djelatnostima, a koje se odnose na odlaganje komunalnog i drugog otpada van mjesta predviđenog za to… Bilo je i prekršajnih naloga zbog izlaska sa gradilišta vozilom na opštinski ili javni put bez prethodnog pranja točkova, kopanja ili odnošenja zemlje, kamena, pijeska sa javnih površina…”, kaže v. d. načelnika Kolašinske Komunalne policije.
On kaže da nastoji da unaprijedi rad službe i da se izbori za povećanje broja komunalnih policajaca. Tvrdi da u tom gradu postoji pet komunalnih policajaca, što je, kako ocjenjuje, malo za Kolašin. Međutim, rješavanje tog problema, podsjeća, nije samo na Opštini.
“Nije sve ni do Opštine, već zavisi od mnogo procedura, a na kraju i od efikasnosti rada nadležnih organa na državnom nivou.”
Zvicer je na čelo Komunalne policije došao u februaru ove godine, a prethodno je bio komunalni inspektor u Budvi.
Kako su “Vijestima” ranije kazali u Opštini, razlog za dovođenje kadra iz južne opštine je to što “u sistemu zaposlenih Opštine Kolašin nema zaposlenih koji ispunjavaju uslove u skladu sa zakonom, a koji su zainteresovani za popunjavanje tog radnog mjesta”. Objasnili su da on ima više od 11 godina radnog iskustva kao komunalni inspektor u komunalnoj inspekciji i Komunalnoj policiji opštine Budva, te višegodišnje radno iskustvo kao koordinator za inspekciju u opštini Kotor.
foto: Vijesti