Janković: Svaki smrtni slučaj na poslu ukazuje na to da je zakazao sistem zaštite

Svaki smrtni slučaj na poslu ukazuje na to da je zakazao sistem zaštite zdravlja na radu, kazala je Gradskoj RTV Đina Janković ekspertkinja za tu oblast i projektna menadžerka Udruženja zaštite na radu.

Janković ističe da se prema podacima Međunarodne organizacije rada i evropske agencije za zaštitu na radu u svijetu godišnje desi preko dva miliona smrtnih slučajeva uzrokovanih povredama na radu ili profesionalnim oboljenjima.

“Prema podacima svi ti smrtni slučajevi su mogli biti spriječeni. To pokazuje da je zakazao sistem zaštite. Svaki takav slučaj ukazuje da u sistemu zaštite nešto ne funkcioniše kako treba”, kazala je Janković.

Više od brojki, dodaje Janković, govore istraživanja koja pokazuju da je veoma nizak nivo edukovanosti i zaposlenih i poslodavaca kada je riječ o zaštiti na radu.

“U niskoj mjeri zaposleni u Crnoj Gori znaju sopstvena prava, obaveze i odgovornost ali i obaveze poslodavaca prema njima. Vrlo malo ih je upoznato sa zakonom koji definiše ovu oblast”, istakla je Janković.

Zbog toga je, smatra, potrebno veću pažnju posvetiti edukaciji nego kaznenoj politici.

“Kada dođe do kršenja propisa obično dođe i do neke povrede. Istina je da kazne nijesu dovoljno visoke ali ne znači da će se ako budu visočije poštovati više. Ono što je neophodno je da svi zaposleni budu osposobljeni za bezbjedan rad na mjestu koje obavljaju”, kazala je Janković.

Ističe da je čest slučaj da ni poslodavci nijesu svjesni svojih zakonskih obaveza i nijesu dovoljno informisani o pravilima u oblasti zravlja i zaštite na radu.

“Svaki zaposleni treba da bude osposobljen za bezbjedan rad na radnom mjestu. Treba da bude zdravstveno sposoban i da koristi zaštitnu opremu ukoliko je ona propisana kao mjera da bi se rizik koiji postoji na tom radnom mjestu smanjio. Poslodavac je obavezan da radnike šalje na redovne zdravstvene preglede”, ističe Janković.

Navodi da se najveći broj povreda na radu događa u građevinskoj indsutriji, šumarstvu, ribarstvu, te da je jedan od ključnih problema u Crnoj Gori nedostatak inspektora u oblasti zaštite na radu.

“Imamo 11 zaposlenih inspektora od kojih je sedam radno aktivno. Inspekcija ima jako puno posla, jer djeluje i prema prijavama i prema planu i programu obilaska poslodavaca. Uzimajući u obzir da imamo samo sedam inspektora vrlo je mala vjerovatnoća da će oni uspjeti da obiđu sve poslodavce, tako da je to kao lutrija”. kazala je Janković.

Foto: Gradski.me

Pročitajte još:

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA