Centar za bezbjednosna, sociološka i kriminološka istraživanja Crne Gore Defendologija sproveo je istraživanje o socio-ekonomskom položaju Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki u Crnoj Gori.
Navode da je istraživanje, koje je obuhvatilo 1.012 ispitanika iz osam crnogorskih opština – Podgorice, Nikšića, Berana, Bijelog Polja, Tivta, Kotora, Budve i Bara, realizovano uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava u okviru projekta “Unapređenje socio-ekonomskog položaja Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki u Crnoj Gori”.
“Rezultati istraživanja ukazuju na značajne izazove sa kojima se suočavaju pripadnici/ce romske i egipćanske zajednice, posebno u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja, zdravstvene zaštite i društvene inkluzije. Iako je država u proteklim godinama preduzela određene mjere za poboljšanje njihovog položaja, rezultati pokazuju da je i dalje potrebno dodatno angažovanje kako bi se obezbijedila ravnopravnost i poboljšao kvalitet života ovih zajednica. Defendologija apeluje na institucije, nevladine organizacije i međunarodne partnere da nastave sa implementacijom dugoročnih i održivih mjera kako bi se obezbijedila potpuna inkluzija Roma/Romkinja i Egipćana/Egipćanki u crnogorsko društvo”, saopšteno je iz Centra Defendologija.
U nastavku su rezultati istraživanja po gradovima:
1. PODGORICA (542 ispitanika)
- Zapošljavanje: 64% ispitanika je zaposleno, dok je od 197 nezaposlenih, njih 143 registrovano na Zavodu za zapošljavanje, svi su registrovani kao pripadnici/ce RE populacije, a 90% njih je radilo privremene i povremene poslove na poziv.
- 92% ispitanika funkcioniše sa od 50-800 eura mjesečno (62%ispitanika/ca funkcioniše sa najviše 300 eura mjesečno, 20% sa 300-500 eura, 10% sa 500-800), dok samo 8% ima više od 800.
- Dokumentacija: 65% posjeduje ličnu kartu, dok 8% nema dokumenta. 4% ispitanika je izjavilo da im djeca nijesu upisana u matične knjige rodjenih.
- Zdravstvena zaštita: 8% ispitanika ne koristi zdravstvene usluge zbog nedostatka dokumentacije (zdravstvene knjižice).
- Stanovanje: 9% nema tekuću vodu u domu, a 10% nema pristup internetu.
- Obrazovanje: 59% nema završenu školu, dok 26% ima osnovnu, a 15% srednju školu. Djeca koja pohađaju školu imaju medijatore u nastavi koji značajno olakšavaju proces, ali ističu i da je mali broj medijatora/ki.
- 88% ispitanika/catvrdi da pripadnici/ce RE zajednice nisu dovoljno uključeni u društvena zbivanja u Crnoj Gori. U skladu sa tim da rijetko ili uopšte ne prate politička zbivanja, 68% ispitanika ističe i da ne razumije najvažnije probleme u zemlji. Diskriminacija: 61% ispitanika je lično iskusilo diskriminaciju.
- Prosjačenje: 10% ispitanika je izjavilo da su oni ili članovi njihovog domaćinstva bili prinuđeni da se bave prosjačenjem, prije svega zbog nemogućnosti da se zaposle. Dok njih 68%ističe da poznaju nekog ko je ukjučen u prosjačenje. Po mišljenju ispitanika u zajednici ne postoji dovoljno podrške za one koji su u riziku od ulaska u prosjačenje. Njih 87% je izjavilo da nijesu bili u situaciji da prijave prosjačenje, dok je njih 34% izjavilo da su bili u situaciji da se za podršku zbog prosjačenja obrate institucijama, prije svega Centru za socijalni rad i Policiji.
- Dječji/ugovoreni brakovi: 60% ispitanika nije saglasno sa stavom da u Crnoj Gori postoje adekvatne mjere zaštite protiv ugovorenih/dječjih brakova. Ispitanici ističu da je u njihovoj zajednici ugovaranje dječjih brakova povremeno u 47% slučajeva, često u 19% i veoma često u 18% slučajeva.
- 57% ispitanika smatra da djevojčice i dječaci nisu jednako pogođeni problemom ugovorenih brakova, dok apsolutno svi ispitanici podržavaju zakonske mjere protiv ugovorenih/dječijih brakova.
2. NIKŠIĆ (160 ispitanika)
- Zapošljavanje: 57% zaposleno, dok 64 nezaposlenih ispitanika traži posao preko Zavoda za zapošljavanje.
- Dokumentacija: 80% ima ličnu kartu, a 7 ispitanika nema nikakva dokumenta.
- Zdravstvena zaštita: 10 ispitanika ne koristi zdravstvene usluge zbog nedostatka zdravstvene knjižice, odnosno dokumentacije.
- Obrazovanje: 37% nema završenu školu, 41% ima osnovnu, a 21% srednju školu.
- 50% ispitanika je izjavilo da koristi usluge Centra za socijalni rad i da su u pitanju materijalna novčana pomoć, najviše jednokratne novčane pomoći.
- Ispitanici su podijeljeni u mišljenju u odnosu na stav da je RE zajednica odnosno njeni pripadnici/ce uključeni u društvena dešavanja u Crnoj Gori. S druge strane, samo 4% ispitanika smatra da ne postoji diskriminacija u odnosu na pripadnike RE zajednice ističuči da je 72% lično osjetilo ili prepoznalo određene situacije u kojima su se našli kao diskriminišuće.
- 100% ispitanika stava je da je obrazovanje jednako važno i za žene i za muškarce.
- 76% ispitanika je izjavilo da uopšte ne prate politička zbivanja pa je u skladu sa tim očekivano da njih 83% ne razumije političke problem u Crnoj Gori.
- Prosjačenje: Na pitanje da li ste vi ili neko iz vašeg domaćinstva bili u prilici da se bavite prosjačenjem 13% ispitanika je dalo potvrdan odgovor. Kao razloge zašto su se u jednom trenutku bavili prosjačenjem navode bolest, nemogućnost da pronađu posao i obezbjede sredstva za život sebi i porodici. S druge strane, njih 95% navode da poznaju nekog iz svog okruženja ko se bavi ili bavio prosjačenjem. 49% ispitanika ističe da u njihovoj zajednici postoji dovoljno podrške za one koji su u riziku od prosjačenja, dok je samo njih 15% bilo u situaciji da prijave prosjačenje. Njih 17% je tražilo pomoć/podršku u vezi sa prosjačenjem i kako navode obraćali su se najviše Defendologiji, Centru za socijalni rad i Policiji.
- Ugovoreni/Dječji brakovi: 77% ispitanika tvrdi da u njihovoj zajednici postoje ugovoreni brakovi, 77% ispitanika ističe da u njihovoj zajednici postoje slučajevi ugovorenih/dječjih brakova. Kao i da u 64% slučajeva poznaju porodice u kojima su roditelji ugovarali brak za svoju maloljetnu djecu. Kao najmanju donju starosnu granicu djeteta za koje je ugovoren brak navode da je to 14 godina starosti. S druge strane, njih 53% smatra da u Crnoj Gori postoje adekvatne mjera koje se provode kada je u pitanju problem ugovorenih/dječjih brakova. Samo 21% ispitanika je izjavilo da je u RE zajednici sklapanje ugovorenih/dječjih brakova rijetka pojava. Njih 41% ističu da se sklapanje ugovorenih/dječjih brakova dešava povremeno što je jedan vid relativizacije i vrlo je zabrinjavajuće. 84% ispitanika smatra da su i dječaci i djevojčice jednako pogođeni ugovorenim/dječjim brakovima, dok njih 16% ističe da su ipak više pogođene djevojčice. Svi ispitanici su apsolutno saglasni da je izuzetno važno podizati svijest o posljedicama ugovorenih brakova, pa u skladu sa tim su i svi aspsolutno podržavaju zakonske mjere protiv ugovorenih/dječjih brakova. 89% ispitanika podržava zakonske mjere protiv ugovorenih dječjih brakova.
3. BERANE (119 ispitanika)
- Zapošljavanje: Samo 4 ispitanika su zaposlena, dok je 116 nezaposleno. Od 116, njih 13 nije prijavljeno na Zavod za zapošljavanje, svi su registrovani kao pripadnici RE zajednice. Ni jedan ispitanik nije aplicirao za sredstva za samozapošljavanje niti je obavljao privremene ili povremene poslove na poziv Zavoda, Opštine ili NVO.
- 60% ispitanika/ca ima mjesečni prihod do 150 eura, što je izrazito zabrinjavajuće.
- Samo 22% ispitanika je izjavilo da je rođeno u Crnoj Gori.
- Dokumentacija: 61% ispitanika ima status stranca sa privremenim boravkom, što nije slučaj u drugim opštinama.
- Kada je u pitanju pravni status ispitanika, nih 73 ili 61% su stranci sa privremenim boravkom. Ni u jednoj drugoj opštini nijesmo tokom istraživanja imali ispitanike sa statusom stranca sa privremenim boravkom.
- 111 (koliko je izjavilo da ima djecu) ispitanika je istaklo da su njihova djeca upisana u matičnu knjigu rođenih. 8% ispitanika u opštini Berane je izjavilo da njihovo domaćinstvo nema nikakve prihode, dok njih 60% ima mjesečne prihode od 90 do 150 eura.
- Zdravstvena zaštita: 12 ispitanika/ca ne koristi zdravstvenu zaštitu zbog nedostatka dokumentacije.
- Stanovanje: 12% nema tekuću vodu, 13% nema pristup internetu,
- Obrazovanje: 61 % ispitanika nema završenu školu, dok 37% ima završenu osnovnu školu. 84 ispitanika ima djecu u osnovnoj školu, 28 njih ima djecu u vrtiću, a 13 u srednjoj školi. Imaju medijatora u nastavi.
- 91% ispitanika je mišljenja da postoji diskriminacija prema pripadnicima/pripadnicama RE zajednice u Crnoj Gori, dok je njih 26% prepoznalo ili osjetilo lično diskriminaciju u određeni situacijama.
- Prosjačenje: 94% ispitanika je izjavilo da poznaju nekog iz svog okruženja ko je uključen u prosjačenje. Razlog zašto su se uključili u prosjačenje jeste nedostatak osnovnih sredstava za život. Samo 3 ispitanika je istaklo da postoji podrška u vezi sa problemom prosjačenja. Ispitanici su izjavili da nijesu nikada bili u prilici da prijave prosjačenje, dok je njih 4 izjavilo da je tražilo podršku od institucija kada je u pitanju problem prosjačenja i to od Centra za socijalni rad.
- Dječji brakovi: 55% ispitanika ističe da u njihovoj zajednici postoje slučajevi ugovorenih/dječjih brakova. Izuzetno je visok procenat onih ispitanika koji poznaju porodice koje su sklopile ugovoreni brak za svoje maloljetno dijete. Donja granica za dijete koje ulazi u brak po njihovom saznanju je 14 godina starosti. 103 ispitanika se slažu da su i djevojčice i dječaci jednako pogođeni posljedicama ugovorenih brakova, dok 17 njih smatra da su djevojčice više pogođene.
4. BIJELO POLJE (29 ispitanika)
- Zapošljavanje: Samo 4 ispitanika su zaposlena, dok 18 nezaposlenih traži posao preko Zavoda.
- Stanovanje: 44% ispitanika živi u naseljima bez tekuće vode.
- Obrazovanje: 45% nema završenu školu, dok samo 1 ispitanik ima fakultetsku diplomu.
- Njih 79% se slaže da u Crnoj Gori postoji diskriminacija u odnosu na RE zajednicu, dok je njih 62% prepoznalo/osjetilo diskriminaciju i lično.
- Prosjačenje/Dječji brakovi: 21% ispitanika/ca su kontaktiralo policiju i Centar za socijalni rad kao institucije koje su percipirali da im mogu pružiti adekvatnu podršku kada je u pitanje prosjačenje, te je isti postotak ispitanika/ca tražio podršku u prevazilaženju problema prosjačenja.
- Vrlo je interesantno da su u ovoj opštini ispitanici saglasni u stavu da u njihovoj zajednici ne postoje slučajevi ugovorenih brakova. Ipak 31% ispitanika poznaje porodice koje su sklopile ugovoreni brak za svoju djecu.
5. TIVAT (45 ispitanika)
- Zapošljavanje: 29 ispitanika je zaposleno, dok 16 nije.
- Prihodi: 48% domaćinstava ima mjesečne prihode od 510 do 800 eura, dok 27% ima prihode iznad 840 eura.
- 40% ispitanika je rođeno u Crnoj Gori. Njih 7% nema regulisan pravni status.
- 20% ispitanika svoje zdravstveno stanje procjenjuje kao vrlo loše. Svi ispitanici su izjavili da koriste usluge zdravstvene zaštite i to je jedina opština obuhvaćena istraživanjem u kojoj su svi ispitanici obuhvaćeni zdravstvenom zaštitom.
- Stanovanje: 48% ispitanika nema tekuću vodu.
- Obrazovanje: 43% nema završenu školu, dok 2% ima fakultetsku diplomu.
- Diskriminacija: 93% ispitanika smatra da postoji diskriminacija prema RE zajednici.
- U opštini Tivat ispitanici žive u naseljima: Gradiošnica, Vrijes, Markostan, Mitrovina, 7 jul. Dok su sa druge strane svi ispitanici istakli da imaju pristup internetu.
- Ispitanici su saglasni sa tvrdnjom da je i za muškarce i za žene jednako važno da završe školu i da se zaposle.
- Prosjačenje i Ugovoreni dječji brakovi: Samo 2 ispitanika su izjavila da su se bavila prosjačenjem, a kao razloge su naveli: nemogućnost zaposlenja i invaliditet supružnika. Dok njih 33% ističe da poznaju nekog iz okruženja ko se bavi prosjačenjem. Niko od ispitanika nije bio u situaciji da prijavi prosjačenje. Njih 24 ili 54% ističe da podrška u zajednici za one koji su u riziku od prosjačenja nije dovoljna. U 53% slučajeva ispitanici potvrđuju da u njihovoj zajednici postoje slučajevi ugovorenih/dječjih brakova. 54% ispitanika poznaje porodice koje su ugovorile brak za svoju maloljetnu djecu, ističući da je donja starosna granica djece koja su ušla u ugovoreni brak 14 godina. 73% ispitanika ističe da u Crnoj Gori postoje adekvatne mjere zaštite od ugovorenih/dječjih brakova.
6. KOTOR (17 ispitanika)
- Zapošljavanje: 13 ispitanika je zaposleno, dok 4 nisu.
- Dokumentacija: Svi ispitanici posjeduju neku vrstu ličnih dokumenata.
- Stanovanje: 13 ispitanika nema tekuću vodu.
- Obrazovanje: 82% ispitanika govore i pišu crnogorskim/srpskim jezikom.
- 35% ispitanika ne prati politička dešavanja u našem društvu, dok 12% to čini rijetko ili njih 29% povremeno. Pa je i očekivano da njih 53% ne razumije najvažnije političke probleme u Crnoj Gori.
- Prosjačenje: Samo 2 ispitanika su izjavila da su bili u situaciji da se bave prosjačenjem zbog toga što kada su se doselili u to mjesto nijesu imali primanja i nijesu imali mogućnost da se zaposle.Svi ispitanici ističu da nijesu nikada bili u situaciji da prijave slučaj prosjačenja ili da traže pomoć od institucija u vezi sa tim problemom.
- Ugovoreni/ Dječji brakovi: Ugovoreni brakovi su prisutni, a donja granica starosti za ulazak u brak je 15 godina.
7. BUDVA (60 ispitanika)
- Zapošljavanje: 26 ispitanika je zaposleno, dok 34 nisu.
- 5% ispitanika je izjavilo da nema nikakva dokumenta.
- Stanovanje: 17 ispitanika nema tekuću vodu, a jedan ispitanik nema ni vodu ni struju.
- 7 ispitanika je istaklo da ne koriste zdravstvenu zaštitu jer ne posjeduju zdravstvenu knjižicu.
- Obrazovanje: 5% ispitanika ima završenu srednju školu.
- Diskriminacija: 91% ispitanika smatra da su Romi i Egipćani izloženi diskriminaciji, a njih 55% je lično osjetilo/prepoznalo diskriminaciju u određenim društvenim situacijama.
- Prosjačenje/ Dječji brakovi: 8 ispitanika je bilo u situaciji da se bavi prosjačenjem. Zbog nemogućnosti zaposlenja i teških uslova života. Njih 12 je izjavilo da poznaju nekog iz okruženja ko se bavi prosjačenjem. Samo je 1 ispitanik izjavio da je bio u poziciji da prijavi prosjačenje. Njih 5 da su bili u situaciji da traže podršku i to od CSR. Ispitanici su apsolutno saglasni da je važno održavati svijest o negativnim podsljedicama ugovorenih brakova. Svi podržavaju zakonske mjere protiv ugovorenih brakova. 73% ispitanika ističe da su ugovorenim dječjim brakovima jednako pogođeni i dječaci i djevojčice.
8. BAR (40 ispitanika)
- Zapošljavanje: 11 ispitanika je zaposleno, dok je 29 nezaposleno.
- Stanovanje: 9 ispitanika ne koristi usluge zdravstvene zaštite jer nema riješen pravni status odnosno nema dokumenta. Ispitanici žive u sljedećim naseljima: Dječje odmaralište, Sokolana, Šušanj, Bjelaši, Stari Bar. Ispitanici iz naselja Sokolana njih 7 nema ni vodu ni struju.
- Njih 12 ili 30% ispitanika ima pristup internet.
- Zdravstvena zaštita: 9 ispitanika ne koristi zdravstvene usluge zbog neregulisanog pravnog statusa.
- Obrazovanje: 35% ispitanika ne piše crnogorskim/srpskim jezikom. 10 ispitanika je izjavilo da im djeca ne idu ili nijesu išla u vrtić jer: u njihovoj opštini nedostaje mjesta u vrtićima, nemaju obezbjeđen prevoz. Ispitanici ističu da djeca ne žele da idu u vrtić jer se ne osjećaju prihvaćenima. 25 ispitanika ima djecu koja idu u osnovnu školu, dok njih 10 ima djeca koja su srednjoškolci. 8 ispitanika je izjavilo da njihova djeca nemaju medijatora u školi.
- 80% ispitanika ističe da u Crnoj Gori postoji diskriminacija u odnosu na RE zajednicu, dok je njih 47% njih lično prepoznalo/osjetilo diskriminaciju.
- Prosjačenje/ Dječji brakovi: 11 ili 28% ispitanika je izjavilo da su bili prinuđeni da se oni ili članovi njihovog domaćinstva moraju baviti prosjačenjem. Kao glavne razloge zašto su se bavili prosjačenem navode: nemogućnost zaposlenja, kao i invaliditet supružnika. Niko od ispitanika nije bio u situaciji da prijavi prosjačenje, dok je njih 12 bilo u situaciji da traži podršku pomoć od institucija, prije svega od Centra za socijalni rad.40% ispitanika tvrdi da u njihovoj zajednici postoje ugovoreni brakovi. 65% ispitanika ističe da je važno podizati svijest o posljedicama ugovorenih/dječjih brakova, dok njih 63% ističe da postoje adekvatne mjere zaštite od ugovorenih/dječjih brakova. S druge strane, 35% ispitanika ističe da je u RE zajednici sklapanje ugovorenih/dječjih brakova vrlo rijetko, njih 25% ističe da se sklapanje ugovorenih brakova dešava povremeno, 25% njih ističe da se navedena pojava dešava često odnosno njih 15% ističe da se to dešava veoma često. 35% ispitanika ističe da su ugovorenim brakovima jenako pogođeni i dječaci i djevojčice. Takođe 53% ispitanika podržava zakonske mjere protiv ugovorenih/ dječjih brakova.
Analiza po gradovima pokazuje da se RE zajednica suočava s brojnim izazovima, ali postoje i specifične razlike među opštinama:
- Podgorica i Nikšić imaju viši stepen zaposlenosti u odnosu na ostale gradove.
- Berane se izdvaja po velikom broju ispitanika sa statusom stranaca sa privremenim boravkom.
- Tivat ima najviši prosječan prihod domaćinstava, ali i visok stepen diskriminacije.
- Bijelo Polje i Bar imaju veliki procenat ispitanika bez osnovnih uslova za život (voda, struja)
- Prosjačenje je problem u svim opštinama, te još uvijek ne postoje adekvatna rješenja za postupno rješavanje ovog problema, dok jedino opština Nikšić ima Dnevni Centar “Defendologija” koji se bavi prevencijom ove pojave.
- Dječji/ugovoreni brakovi su problem u svim opštinama, pri čemu je donja granica starosti za ulazak u brak u nekim slučajevima čak 14 godina.
Preporuke za unapređenje položaja RE zajednice:
- Obrazovanje
- Pojačati podršku u učenju kroz dodatne nastavne časove, mentore i asistente u nastavi.
- Omogućiti dostupnost predškolskog obrazovanja za svu RE djecu u svim opštinama.
- Povećati broj stipendija i podrške za srednjoškolce i studente.
- Zapošljavanje
- Kreirati programe stručne obuke i prekvalifikacije prilagođene potrebama tržišta rada.
- Podsticati zapošljavanje RE populacije kroz subvencije i kvote u privatnom i javnom sektoru.
- Razviti podršku za samozapošljavanje kroz grantove i bespovratna sredstva.
- Stanovanje
- Legalizovati neformalna naselja i obezbijediti osnovnu infrastrukturu.
- Razviti programe subvencionisanog stanovanja za RE porodice.
- Zdravstvena zaštita
- Poboljšati pristup zdravstvenim uslugama kroz registraciju svih RE građana u zdravstveni sistem, uz iznalaženje modela obavezne zdravstvene zaštite i za lica koja imaju problem u rješavanju dokumentacije, a žive u Crnoj Gori.
- Povećati broj zdravstvenih medijatora koji bi olakšali komunikaciju između RE zajednice i zdravstvenih ustanova.
- Borba protiv diskriminacije i društvena inkluzija
- Pojačati sprovođenje Zakona o zaštiti od diskriminacije.
- Organizovati kampanje i edukacije o pravima RE zajednice i borbi protiv predrasuda.
- Aktivno uključiti Rome/Romkinje i Egipćane/Egipćanke u političke i društvene procese kroz podršku njihovim organizacijama i liderima.
- Suzbijanje prosjačenja i dječjih brakova
- Pojačati kontrolu nad pojavom prisilnog prosjačenja i uvesti strože sankcije za one koji ga podstiču.
- Nastaviti edukativne kampanje o štetnosti dječjih brakova i osigurati bolju primjenu zakona u njihovoj prevenciji uz preporuku povećanja starosne granice za stupanje u brak na 18 godina.
foto:Defendologija