IJZ: U ovoj godini devet oboljelih od kju groznice, najviše u Plužinama

Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) Crne Gore naveli su da su tokom 2024. godine u Crnoj Gori registrovana 23 slučaja obolijevanja od kju (Q) groznice, a da je dok je od početka 2025. godine do 15. maja registrovano devet slučajeva obolijevanja.

Tri slučaja su registrovana u Podgorici, a šest u Plužinama, pri čemu je, navode u saopštenju iz IJZ, većina slučajeva registrovana među osobama koje su bile profesionalno izložene oboljelim životinjama.

Iz IJZ upozoravaju da bi se u narednom periodu broj oboljelih mogao povećati.

„Osobe koje imaju simptome upućene su izabranim ljekarima, kao i po potrebi ljekarima specijalistima radi liječenja i daljeg praćenja. Institut za javno zdravlje Crne Gore i nadležne higijensko-epidemiološke službe domova zdravlja sprovode pojačan nadzor nad ovom bolešću i imajući u vidu broj inficiranih životinja, u narednom periodu može se očekivati otkrivanje novih slučajeva Q groznice među ljudima“, navedeno je u saopštenju.

To se, istakli su, posebno očekuje među osobama iz rizičnih profesija kao što su farmeri, veterinari, veterinarski tehničari koji su zbog prirode svog posla u većem riziku od inficiranja uslijed povećane izloženosti.

„Veoma je važno da osobe koje imaju farme životinja (goveda, ovaca, koza) prate savjete veterinarskog i zdravstvenog sektora kako bi smanjile vjerovatnoću infekcije. Naglašavamo da je najčešći put prenosa aerogeni – putem kontaminiranih čestica vazduha koje sadrže bakteriju Coxiella burnetii, kao i direktnim kontaktom sa kontaminiranim mlijekom, mesom, vunom i aerosolima koji potiču od životinjskih izlučevina (urina, fekalija ili tečnosti prilikom porođaja). Takođe, rezervoari Coxiella burnetii, pored domaćih životinja, mogu biti i divljač, ptice, kao i krpelji. Nije rijetka situacija da izvor i mjesto potencijalne ekspozicije ostanu neotkriveni. Direktno prenošenje sa inficiranog na zdravog čovjeka je vrlo rijetka pojava (u uobičajenim okolnostima praktično ne postoji). Što se tiče rizika od prenosa putem mlijeka, on je praktično nepostojeći ako se koristi pasterizovano ili mlijeko koje se prokuva do ključanja. Za pripremu mliječnih proizvoda treba koristiti pasterizovano mlijeko“, naglasili su iz IJZ.

Nikšić je tokom prošle godine prednjačio po broju oboljelih od kju groznice. Od 23 slučaja u gradu pod Trebjesom bilo ih je čak 16.

Prema podacima IJZ, tokom prošle godine pet oboljelih pripadaju starosnoj grupi od 10-19 godina.

foto:IJZ

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA