Grahovac: Pusti Lisac idealan za vojne vježbe

Vojska Crne Gore (VCG) ni dalje nema poligon za vježbanje, a kada će ga dobiti neizvjesno je. Što se tiče pronalska adekvatnog vježbovnog poligona, nadležni nijesu daleko odmakli pravdajući se kompleksnošću tog problema.

Geopolitički analitičar i general u penziji Blagoje Grahovac kazao je u izjavi za „Dan“ da dok je on bio u vojnoj službi u Podgorici, u maju 1986. godine napravljen je idejni porojekat za poligon u Crnoj Gori. Grahovac je rukovodio idejnim projektom i tada su odabrali lokaciju Pusti Lisac, u rejonu Katunske nahije.

– To je prostor za sva moguća gađanja iz aviona, helikoptera, artiljerije, minobacača i pogodnost tog prostora je što je veoma rijetko naseljen, blizu je vazdušnom linijom do kasarne u Nikšiću koja bi mogla da posluži za stacioniranje jedinice koja gađa. Blizu je i aerodrom Kapino polje. To bi bio veoma pogodan prostor. Ovo je, po mom mišljenju, jedini prostor u Crnoj Gori koji je moguće odabrati za poligon za višenamjenska gađanja, ocijenio je u izjavi za Dan Grahovac.

Odgovarajući na pitanje, s obzirom na to da je Crna Gora NATO članica, koliki je problem nepostojanje ovog poligona, Grahovac kaže da je to izrazito veliki problem.

– Vojska se mora obučavati a nema taj poligon. Poligon koji ja zagovaram mogao bi poslužiti i drugim NATO državama da oni izvode bojeva gađanja na tom poligonu i to bi mogao biti i dobar ekonomski aspekt jer jedinice koje bi logovarele u kasarni u Nikšiću sigurno bi morale da se obezbijede sa sredstvima ishrane, higijene i drugim raznim potrepštinama i to bi bilo unosno za opštinu Nikšić“, smatra Grahovac.

Iz Ministarstva odbrane u odgovorima za „Dan“ kažu da je Vlada Crne Gore u svojim zaključcima iz 2019. godine odobrila upotrebu poligona na Sinjajevini za vježbovne potrebe, koji Vojska povremeno i koristi bez upotrebe municije i artificija.

– Pored Sinjajevine, koriste se i određeni manji poligoni za obuku pojedinaca i manjih vojnih jedinica. Ipak, nesporna je činjenica da se, u skladu sa potrebama Vojske, mora obezbijediti poligon koji će zadovoljiti širi spektar kriterijuma kolektivne obuke vojnih snaga na kojem je moguće kreirati scenario i uslove približne borbenim, realizovati taktička uvježbavanja jedinica i bojeva artiljerijska gađanja. Pored toga, poligon treba da posluži i za brojna opitovanja novih sistema koji se postepeno uvode, ukazuju u vojnom resoru.

Dodaju da, s obzirom na to da je stav Vlade da se poligon Sinjajevina ne može koristiti za izvođenje vojnih vježbi sa artiljerijskim i drugim bojevim gađanjima, nameće se neophodnost pronalaska novog poligona na teritoriji Crne Gore koji će zadovoljiti postavljene kriterijume.

– Imajući u vidu složenost reljefa Crne Gore, značajan procenat pokrivenosti planinskim masivima, ispresijecanost vodenim tokovima i kanjonima, nerazvijenu putnu infrastrukturu u tim predjelima, realizacija ovog posla je složena i prilično otežana. U ovom momentu se ne može reći kada će Vojska u Crnoj Gori dobiti na raspolaganje adekvatan novi poligon, naveli su u odgovorima.

Na pitanje zašto taj problem još nije riješen i koje opcije se razmatraju, u Ministarstvu odbrane tvrde da problem nije riješen jer je vrlo složen, i ne pruža mnogo opcija za razmatranje.

– Prostora koji je potrebno opredijeliti za poligon nema u državnom vlasništvu. To nameće rješenje da se moraju planirati sredstva u budžetu za otkup zemljišta koje je u privatnom vlasništvu, a koje zadovoljava postavljene kriterijume. Jedan od važnih i ujedno početnih kriterijuma je dimenzija prostora, koji mora biti minimalno pet kilometara širine i 15 kilometara dužine. Očigledno je da bi to bila visoka cijena, a time i znatan finansijski izdatak u budžetu Crne Gore, ocjenjuju u vojnom resoru.

Podsjećaju da je prethodni postupak, u kojem je Sinjajevina izabrana kao lokacija za vježbovno strelišni prostor, trajao od 2013. do 2019. godine.

Partnerski poligoni izazov za bezbjednost

Upitani gdje sad vojska vježba i da li je taj prostor adekvatan, iz Ministarstva odbarne kažu da Vojska Crne Gore ima određeni broj manjih poligona koji se koriste za obuku manjih jedinica i bez bojevih gađanja.

Sva bojeva gađanja Vojska Crne Gore realizuje na jednom od poligona partnerskih država, prvenstveno na poligonu Krivolak u Republici Sjevernoj Makedoniji i na poligonu Biza u Republici Albaniji. Pored ovih poligona, vježbe i bojeva gađanja izvode se u sklopu obuke koju pripadnici Vojske imaju u misijama i operacijama u kojima učestvuju u inostranstvu.

Ta zavisnost od dostupnosti vježbališta izvan granica Crne Gore znatno usložnjava planiranje ciklusa obuke. Imajući u vidu postupnost u obučavanju, idući od individualne, preko kolektivne do obuke jedinica, dešava se da određene faze moraju biti skraćene ili potpuno preskočene da bi se uklopili u dostupan termin na vježbalištu u susjedstvu. Pored toga, troškovi su oko tri puta veći u poređenju sa troškovima koji bi bili na teritoriji Crne Gore. Odnose se, uglavnom, na troškove logističke podrške i troškove finansijskih prenadležnosti koje se isplaćuju vojnicima dok borave u inostranstvu. Takođe, korišćenje poligona partnerskih država za vježbe, obuku i gađanja predstavlja izazov u bezbjednom smislu, posebno u dijelu koji se odnosi na transport municije, naoružanja i eksploziva do lokacija za obuku i vježbe, zaključuju u vojnom resoru.

Foto: RTNK

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA