Građani Podgorice predlažu Čistoći da promijeni način sakupljanja otpada: Da probamo da svaka kuća ima svoju kantu

Prvi utisak o jednom gradu stiče se kada pogledate koliko je čist. Ekipa „Dana“ juče je obišla grad i rijetka su naselja koja nemaju svoju deponiju.

Tako su oko 11:40 obišli Marezu i snimili deponije oko kontejnera, a u Tološima oko 12:10 časova nije bila ništa bolja situacija. U Maslinama u 13:30 sati pored loža sa kontejnerima ogromne deponije namještaja, granja, a u Murtovini oko 13:40 časova kontejneri se skoro pa nijesu vidjeti od smeća. Oko 15:30 časova u dijelu grada preko Morače iz posuda prelivalo je smeće. O Ćemovskom polju suvišno je govoriti. Čistoća je dobila raznu mehanizaciju i kamione, ali zbog čega je onda grad prljav…? Rasutog sitnog smeća, žvakaćih guma zalijepljenih na trotoarima, sitne ambalaže, psećeg izmeta ima svuda…

Sa druge strane upitan je i način sakupljanja i odvoza smeća jer se pokazuje nedjelotvornim što znači da je potrebna reforma. Čistoća je jedno od najglomaznijih preduzeće u Podgorici, ali brojnost zaposlenih očigledno da nije garant za čistiji grad. Ne bi trebalo da je način sakupljanja otpada jednak za sva naselja, odnosno za naselja sa privatnim kućama i kvartovima gdje dominiraju zgrade. Tako bi moglo umjesto kontejnera naselja sa privatnim kućama da dobiju kante koje bi komunalci praznili određenim danima. Taj sistem primjenjuje Opština Tuzi. Do sada od političkih partija u predizbornoj kampanji nijesmo čuli konkretna rješenja kako Podgorica da bude čistija. Zato građani imaju predloge.

image

Vukmir Meović Fatić iz Vranića kaže da imaju problem sa odlaganjem smeća.

– Sjajna ideja je podijeliti kante domaćinstvima u kojima bi oni sakupljali otpad i Čistoća ih određenim danima praznila. To se u savremenim zemljama radi. Smatram da bi 90 odsto Vranića ispoštovalo takvo odlaganje otpada. Izvanredno rješenje problema i sjajna priča. Zašto ne bi probali. Ovu deponiju prave ljudi iz drugih naselja. Što se tiče politike političari imaju samo izgovore. Politika ovo neće riješiti – rekao je Meović Fatić.

Hajrija Skoko, iz Zagoriča, kaže da nije zadovoljna javnom higijenom i smatra da je potrebno naći drugačiji sistem sakupljanja otpada.

– Možda da svaka kuća u naselju ima svoju kantu. Na taj način bi isključili kontejnere iz upotrebe jer očigledno da ničemu ne služe. Kante bi bile spas – kaže Skoko.

Mirko Grbavac kaže da se Čistoća trudi da održava higijenu, ali da građani bacaju smeće svuda.

– Narod baca šut i namještaj. Prvi ja očistim baštu i bacim grane pored posude. Sitniji otpad bacam u kontejner, a grane oko njega. Tako bacaju svi. Trebalo bi nam više kontejnera. Možda bude bolje kada se izbace kese iz upotrebe jer ih ima svuda – kaže Grbavac.

Da je loša higijena u jutarnjim satima kaže Jovanka Kaurin. Ona ističe da je dobra ideja da domaćinstva dobiju kante i da bi to nadležni trebali da uvedu.

foto: Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA