Glavni grad rješava problem prokišnjavanja zgrade gradskog parlamenta: Zastakliće i ozeleniti dio terase

Osam godina od otvaranja zgrade gradskog parlamenta ona i dalje prokišnjava.

U šalter sali zgrade sugrađane dočekuju kante u kojima se skuplja kišnica. Iz Službe za zajedničke poslove, kojom rukovodi Veselin Rabrenović, navode da problem prokišnjavanja datira od same izgradnje.

– Problem datira još od same izgradnje zgrade Skupštine Glavnog grada i to u dijelu šalter-sale, gdje u danima obilnih padavina dolazi do prokišnjavanja objekta. Dosadašnje intervencije su bile privremenog karaktera, pa kao takve nijesu iziskivale veća finansijska sredstva. Zgrada je bezbjedna jer voda ne dopire do elektro-instalacija, a rad zaposlenih nije ugrožen. Međutim, nerijetko su građani koji zbog administrativnih stvari dolaze u šalter salu, dugo vremena unazad mogli vidjeti ne tako reprezentativne slike posuda koje su postavljene da sakupljaju vodu. Zbog loše izvedenih radova prilikom izgradnje zgrade gradskog parlamenta na otvorenoj terasi prvog sprata, prije svega misleći na loše izvedene slojeve hidro izolacije, u prostorijama u prizemlju (šalter sali) dolazi do prodora atmosferske vode kroz slojeve terase – navode iz Službe za zajedničke poslove.

Iz Službe navode da su u prethodnom periodu radili na stvaranju uslova da se krene u adaptaciju terase.

– Prije svega, mislimo na pripremu i izradu tehničke dokumentacije, procjenu koštanja investicije i pokretanje procedure javnih nabavki, kako bi se odabrao izvođač radova koji će u potpunosti odgovoriti zadatku i trajno riješiti ovaj problem. Predviđena je adaptacija dijela prvog sprata – terase, njeno djelimično zastakljivanje i u velikoj mjeri ozelenjavanje, kako je bilo i predviđeno osnovnim projektom na površini 290 kvadrata koliko ona zauzima. Procijenjena vrijednost radova je 153.000 bez PDV-a – kažu iz Službe za zajedničke poslove.

Gradnja zgrade gradskog parlamenta počela je 2007. godine, a vrata je otvorila u maju 2016. godine. Za gradnju objekta bila je zadužena firma Cijevna komerc. Pola godine nakon otvaranja, kako je početkom novembra 2016. godine objavio „Dan“, Agencija za izgardnju i razvoj Podgorice je tražila upotrebnu dozvolu.

​Urađeno osam aneksa osnovnog ugovora

Zgra­da grad­skog par­la­men­ta pre­ma ra­ni­jim po­da­ci­ma Agen­ci­je za iz­grad­nju i raz­voj Pod­go­ri­ce ko­šta­la je 8.614.722 eura. Ugo­vor o iz­gradnji objek­ta grad­skog par­la­men­ta pot­pi­san je 1. ju­na 2007. go­di­ne sa fir­mom Ci­jev­na ko­merc. Vri­jed­nost ugo­vo­re­nih ra­do­va iz­no­si­la je 6.986.409,30 eura. Iz Agen­ci­je je ra­ni­je ob­ja­šnje­no da ten­de­rom ni­je bi­la de­fi­ni­sa­na ko­li­či­na ar­ma­tu­re pred­vi­đe­na za ugrad­nju na objek­tu, već sa­mo je­di­nič­na ci­je­na, zbog če­ga je u pre­go­va­rač­kom po­stup­ku pot­pi­san aneks ugo­vo­ra 19. fe­bru­a­ra 2008. go­di­ne na iz­nos od 628.771,66 eura.

Od­mah na po­čet­ku, a po­seb­no u 2009, 2010. i 2011. go­di­ni iz­vo­đač i nad­zor su se su­o­či­li sa broj­nim pro­ble­mi­ma, što je pro­u­zro­ko­va­lo stal­ne pre­ki­de ra­do­va i zna­čaj­ne za­sto­je u iz­grad­nji obje­ka­ta ta­ko da je naj­ma­nja re­a­li­za­ci­ja bi­la u tim go­di­na­ma i iz­no­si­la je cir­ka 1.300.000 eura. Neo­p­hod­no je bi­lo ura­di­ti iz­mje­ne u di­je­lu pro­tiv­po­žar­ne za­šti­te, ter­mo­teh­nič­kih in­sta­la­ci­ja gdje si­stem ni­je bio do­bro di­men­zi­o­ni­san i po­seb­no u di­je­lu in­sta­la­ci­ja sla­be stru­je gdje pro­jek­ta mul­ti­me­di­jal­nog i vi­deo si­ste­ma go­to­vo i da ni­je bi­lo. Iz Agencije je ranije navedeno da je ura­đe­no osam anek­sa osnov­nog ugo­vo­ra.

Foto: DAN

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA