(FOTO/VIDEO)Podgoričanin budući student jednog od najprestižnijih fakulteta u SAD

Ilija Ivanov iz Podgorice od septembra biće student jednog od najprestižnijih univerziteta na svijetu koji je, inače, svrstan među najselektivnije u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Prema posljednim dostupnim informacijama, fakultet koji spada u sedam najstarijih obrazovnih instituacija u Americi priijavio je stopu prihvatanja od samo 5.4 odsto!

Fakultet Braun kao privatna institucija visokog obrazovanja u SAD-u, poznat je po tzv. otvorenom kurikulumu usvojenom 1969 – odnosno obrazovnom programu u kojem studenti izrađuju sopstveni plan studiranja što ih čini „arhitektama sopstvenog programa“.

Još nekoliko zanimljivih činjenica o fakultetu čiji će student za samo nekoliko mjeseci biti i naš sagovornik. Prema evidenciji iz 2019, osam dobitnika Nobelove nagrade povezano je sa Braunom kao alumni, nastavno osoblje ili istraživači, kao i sedam dobitnika Nacionalne humanističke medalje i deset laureata za Nacionalnu medalju za nauku. Među ostalim istaknutim bivšim studentima su: 26 dobitnika Pulicerove nagrade, jedan vrhovni sudija SAD, četiri američka državna sekretara, 99 članova Kongresa Sjedinjenih Država, 17 milijardera…

Sagovornik serijala “Najbolje iz Crne Gore” portala Dnevno.me dobitnik je stipendije čija je vrijednost  90.000 dolara godišnje, a koja uključuje troškove života, čak i putovanja. U razgovoru sa Dnevno.me Ivanov kaže da ne postoje riječi kojima bi opisao sreću.

“Univerzitet Braun nalazi se u Providensu, u američkoj saveznoj državi Roud Ajland i spada u jedan od najboljih svjetskih univerziteta i poznat je po svom tzv. otvorenom kurikulumu. To znači da studenti svake godine biraju sve svoje predmete uz pomoć savjetnika, i tek na kraju druge godine biraju iz čega će diplomirati. Na primjer, za računarske nauke je potreban određeni broj predmeta iz oblasti matematike i programiranja i za sve su obavezna minimum dva predmeta iz pismenosti”, objašnjava Ivanov. 

Kaže nam i da je na kraju prošle godine predao aplikaciju za Braun univerzitet koja uključuje akademski uspjeh i vannastavne aktivnosti, pisma preporuke i nekoliko eseja.

“Morao sam da polažem i SAT test koji testira vještine iz matematike i engleskog jezika, na kojem sam postigao izvanredan rezultat. U procesu aplikacije najviše su mi pomogli Anica Vujinović iz Američkog ugla i Charles River Budris, Fulbright stipendista. Tri mjeseca nakon što sam predao aplikaciju, dobio sam odluku koja je bila pozitivna. Mojoj sreći nema kraja. Upravo završavam Gimnaziju, tako da mi je ostao još maturski ispit iz matematike. Popunio sam aplikaciju za vizu, prikupio neophodnu dokumentaciju i dobio sam studentsku vizu. U julu mi preostaje da popunim upitnik za studentski dom i da dobijem avio karte od Univerziteta, a 25. avgusta putujem za SAD”, kaže Ivanov.  

Od malih nogu fasciniran je računarima i svim ovim što donosi tehnološka revolucija, tako da je već u osnovnoj školi bio uključen u školski tiim za robotiku.

“Osnovno obrazovanje sam stekao u Osnovnoj školi  ‘Štampar Makarije’ u Podgorici, a nakon toga sam upisao dvojezično odjeljenje u Gimnaziji „Slobodan Škerović”, gdje se nastava iz matematike, fizike, biologije i istorije izvodi na engleskom jeziku. Tokom cijelog školovanja imao sam skroz odličan uspjeh. U osnovnoj školi moj potencijal prepoznala je nastavnica informatike Biljana Krivokapić koja me je uključila u školski tim za robotiku kao programer. Istovremeno sam počeo da pohađam časove programiranja na PMF-u kod profesora Gorana Šukovića. U srednjoj školi sam se uključio u aktivnosti Fondacije PRONA, koja organizuje Ljetnju i Zimsku školu nauke. Ljetnja škola nauke je intenzivan petodnevni ljetnji kamp koji se sastoji iz predavanja iz raznih naučnih oblasti i praktikuma iz odabrane oblasti koja je za mene bila elektronika. Zimska škola nauke uključuje pripremanje naučnog rada i na njoj sam prezentovao istraživanje na temu upotrebe mikrokontrolera u medicini sa kolegom Andrejem Dlabačem, pod mentorstvom MSc Ivana Martinovića“.

Priznaje i da je najviše tokom dosadašnjeg procesa obrazovanja bio fasciniran time koliko softverska rješenja olakšavaju našu svakodnevicu, stoga mu, kaže, najveći izazov želja postići maksimum u toj oblasti.

“Kao i da razvijem svoje vještine kroz razna takmičenja. U osnovnoj školi sam učestvovao na takmičenju iz robotike First Lego League kao programer robota, na kom je naš tim prve godine dobio nagradu za najbolju mentorku (Biljana Krivokapić), druge godine za projekat (elektronska hranilica za pčele), a treće godine za dizajn robota. Takmičio sam se na Državnom takmičenju iz engleskog jezika u organizaciji Ispitnog centra u devetom razredu osnovne i sva četiri razreda srednje škole. U devetom, prvom, drugom i četvrtom razredu sam osvojio drugo mjesto. U trećem razredu srednje škole sam na Olimpijadi znanja iz fizike osvojio drugu nagradu, a na međunarodnom takmičenju iz engleskog jezika Best in English osvojio sam prvo mjesto u državi, a 55. u svijetu”, priča nam Ivanov.

Tokom srednjoškolskog obrazovanja, izradio je četiri mobilne aplikacije: “I to: KafAsistent, DiabetesView, Billy i Talas. KafAsistent služi za pronalaženje ugostiteljskih objekata, DiabetesView pomaže dijabetičarima da prate unos insulina i mjerenja glukoze u krvi, Billy skenira elektronski fiskalizovane račune i pomaže pri praćenju potrošnje novca, dok je Talas društvena mreža koja spaja ljude sličnih interesovanja”.

Za kraj razgovora, Ivanov kaže da mu je želja da završi doktorske studije na jednom od najprestižnijih svjetskih univerziteta kakav je Braun i da se bavi naučno-istraživačkim radom.

“Svakako da vidim svoj život kasnije u Crnoj Gori i planiram da se vratim u svoju zemlju.Jako sam vezan za svoju porodicu i prijatelje, za zemlju u kojoj sam odrastao. U SAD idem kako bih donio nova znanja u Crnu Goru, a nada naše i svake zemlje su obrazovani mladi ljudi”, zaključuje sagovornik portala Dnevno.me.

izvor:Dnevno

foto:privatna arhiva

NIKŠIĆ PROGNOZA