(FOTO/VIDEO) Obilježeno 148 godina slavne bitke: Vučji do mjesto sabora jednog naroda

Na Vučjem dolu kod Nikšića danas je liturgijskim sabranjem u tamošnjoj crkvi Svetog Atinogena obilježeno 148 godina od slavne bitke.

Svetu arhijerejsku luturgiju služili su episkopi budimljansko-nikšićki, zahumsko-hercegovački i buenosajreski i južnocentralnoamerički, Metodije, Dimitrije i Kirilo uz sasluženje brojnog sveštenstva i monaštva tih eparhija.  

Sa vjernim narodom osveštan je i preraz slavski kolač jer je danas i hramovna slava vučedolske crkve svetog Atinogena koja je sagrađena u Vučjem dolu za dušu poginulih u slavnoj bici.

Tokom liturgije obavljeno je pričešće.

Nakon svečane litije oko hrama služen je i pomen vučedolskim junacima.

Na jednom od najznačajnijih mjesta u istoriji Crne Gore danas se sabrao vjerni narod iz nekoliko crnogorskih opština i gradova iz susjedne Hercegovine. Sabranju su prisustvovali potpredsjednik Vlade Crne Gore Momo Koprivica, predsjednici Opštine i Skupštine opštine Nikšić, Marko Kovačević i Nemanja Vuković, kao i čelnici i predstavnici opština Plužine, Žabljak, Pljevlja,Šavnik,Trebinje, Bileća, Gacko.

Godišnjica Vučedolske bitke bila je prilika da se i formalno zbratime dvije opštine- Plužine i Bileća. Čelnici ta dva grada, Slobodan Delić i Veselin Vujović danas su na Vučjem dolu potpisali Povelju od bratimljenju.

„Mi ne možemo da se pobratimimo kad smo braća, braća smo bili, braća smo ostali, braća ćemo i biti. Te formalnosti su nam nametnule i neke granice, vjerujem kako bude budućnost se kretala u nekom smjeru i te granice će nestati. Braća će se uvijek posjećivati, braća će se uvijek pomagati i sretati. To što smo naselili jedan prostor koji nam je dao Herceg Šćepan vojvoda od Svetog Save, to je prva spona koja nas povezuje, druga spona sigurno je naš srpski jezik, a najveća spona koja nas veže to je naše srpsko ime, a  pravoslavno prezime“, poručio je nakon potpisivanja Povelje predsjednik Opštine Plužine Slobodan Delić.

Vučji do je sveto mjesto, rekao je načelnik Bileće Veselin Vujović, mjesto vučedolskih vitezova.

Kroz vjekove smo se mi pomagali kako smo god znali i umjeli i u volji i u nevolji. I po tome se znaju prava braća i pravi prijatelji“, rekao je Vujović.

Na Vučjem dolu, kazao je predsjednik nikšićke Opštine Marko Kovačević, sabor je jednog naroda.

„Naši su se preci ovdje sabrali da prihvate na sebe tuđinsku silu da osvoje slobodu, a mi se danas ovdje sabiramo da se njih molitveno sjećamo“, rekao je Kovačević.

Čast je biti predsjednik Opštine, kazao je Kovačević, na čijoj su se teritoriji odigrale dije najvažnije bitke za istoriju Crne Gore, ali, kako je rekao, i za cjelokupnu istoriju srpskog naroda, a to su bitka na Grahovcu i bitka na Vučjem dolu.

„Bitke koje su simboli jedinstva Crnogoraca i Hercegovaca i njihove borbe za slobodu u kojoj oni nikada, u ma kakvim prilikama, nisu prihvatali da ono što je neka administrativna, politička ili kakva druga granica bude granica među ljudima kao ljudima, kao braćom i kao jednim narodom. To je bilo tako i kada je bila ova bitka, to je tako i danas i to će tako biti, bože daj, i dovijeka“, rekao je Kovačević.

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić podsjetio je da su Drobnjaci u vučedolskoj bici dali veliki doprinos.

„Pored toga što se obraćam danas kao predsjednik Opštine Žabljak i kao izdanak drobnjačkog plemena, sa ove govornice danas se obraćam i kao čukun unuk Rista Žugića učesnika Vučedolske bitke koji je prije ravno 148 godina sa svojih 45 tada godina, na opanke što bi se reklo, došao sa Durmitora i učestvovao u Vučedolskoj bici koju je preživio i vratio se na Durmitor i sahranjen je u našem selu, pored naše crkve“, istakao je Žugić.

Najavio je da će se na Vučjem dolu naredne godine pobratimiti Opštine Žabljak i Gacko.

Besjedeći episkop Dimitrije istakao je da se rat dobija samo onda kada granicu između dobra i zla u sebi uspijemo da pobijedimo. To su, rekao je eipsiko Dimitrije znali naši preci kojima je bila važna sloboda za koju su se bespoštedno borili.  

„Znali su da je crkva mjesto gdje mi imamo slobodu da se borimo za slobodu, za ljubav, istinu, pravdu za poštenje, za obraz. Znali su da to treba braniti i zato su kad je trebalo i ustajali u borbu da ne bi oni osvajači ne samo tijela naša pogubili i naših bližnjih, nego da ne bi pogubili i duše naše, da nas ne bi odvojili od Jevađelja, da nas ne bi odvojili o vjere, da nas ne bi odvojili od nade, ljubavi i zato su oni ustajali u boj i zato su se borili protiv osvajača pa tako i protiv Turaka ovdje na ovom svetom i sveštenom mjestu da bi mi živjeli u slobodi. Oni su ponovili tu žrtvu Hristovu. To je bila njihova tajna srca i Svetog Lazara mučenika i ovih ovdje junaka sa Vučjeg dola, to je bila tajna srca. Život svoj su polagali za bližnje svoje“, rekao je vladika Dimitrije.

Na Vučjem dolu, istakao je episkop Metodije, zajedno su se borili rnogorci i Hercegovci.

„Iskivali su sabljama i krvlju slobodu naši preci ovdje na današnji dan 1876.godine. Tako i mi okupljajući se ovdje i moleći se bogu molitvama,  pokajanjem i hrišćanskim vrlinama, nadasve međusobnom ljubalju i zajedništvom iskivamo slobodu da je održimo i da još bude sjajnija i blistavija od one za koju su se naši preci borili“,besjedio je episkop Metodije.

Na Vučjem dolu, podsjetio je vladika Kirilo, Crna Gora je konačno pokazala da je bitan faktor u Evropi na ovom balkanskom tlu.

„Ovdje su naše vojskovođe i vojnci polagali živote svoje što je najveća jevanđelska ljubav da bi mi u slobodi mogli da sprovodimo tu svoju vjeru. U uslovima ropstva, kako je to govorio ruski filozof Iljin, nije moguće duhovni napredovanje jednog naroda. To smo mi i osjetili na svojoj koži u toku tog dugog turskog ropstva, ali opet nijesmo odustali, nijesmo pali nego smo istrajali do kraja i dočekali to slavno oslobođenje“, kazao je između ostalog episkop Kirilo.

U ime organizatora prisutne je pozdravio Rajko Albijanić.

Profesorica Vesna Jospipović govorila je o značaju Vučedolske bitke, ističući da je ona ispred svih bitaka protiv Turaka u 18. i 19.vijeku.

„Boreći se za krst časni i slobodu zlatnu naši neustrašivi preci su prije 148 godina obezbijedili svoje mjesto u carstvu nebeskom upravo ovdje na ovom mjestu“, kazala je između ostalog Josipović.

U programu je učestvovala recitatorka Anđela Albijanić

Etno grupa „Karađorđe“ iz Herceg Novog

Brojni guslari

Kao i Muška pjevačka grupa „Banjani“ i Kulturno-umjetničko društvo „Vojvoda Gligor Milićević“ iz Bileće.

Biljana Brašnjo

foto/video:RTNK

NIKŠIĆ PROGNOZA