Fitosanitarni inspektori spriječili da na crnogorskom tržištu završi preko 50 tona nebezbjedne hrane

Fitosanitarni inspektori zabranili su uvoz preko 53 tone voća i povrća u martu, najčešće zbog višestruko veće količine pesticida od dozvoljenih vrijednosti, kao i zbog prisustva štetnih organizama.

Inspektori su naložili uništenje pošiljke mandarina u količini od 4.000 kilograma zbog višestruko većeg prisustva pesticida buprofelina od dozvoljene vrijednosti, te 1,2 tone krompira zbog prisustva štetnih organizama.

Po nalogu inspektora u martu je vraćeno osam pošiljki krastavaca u količini od 43.080 kg, jedna pošiljka jagoda u količini od 1.199 kg. Vraćeno je 1.169 kilograma paprike, 612 kg mladog luka, 1,3 tone krompira, 20 komada ukrasnih sadnica, te jedna pošiljka sredstva za zaštitu bilja u količini od 28 litara i 19.000 komada kalemova. Sve pošiljke krastavaca, jagoda, paprika i mladog luka vraćene su zbog prekomjerne količine pesticida, dok je krompir vraćen jer su u njemu nađeni štetni organizmi. Zbog neusaglašenih etiketa nije dozvoljen uvoz sredstva za zaštitu bilja, ukrasne sadnice nisu bile prijavljene, a lozni kalemovi nisu imali usaglašene fitosertifikate.

Inspektori su naložili da se uništi i 19 komada paleta, 400 kg mljevenog lana, 50 komada voćnih sadnica. Palete nisu bile obilježene, a kao razlog za njihovo uništenje navedena je i sumnja na prisustvo štetnog organizma, u lanu je utvrđena prekomjerna količina pesticida, a sadnice su uništene zbog kvaliteta, odnosno bile su sasušene.

Inspektori su u martu sprovodili i unutrašnju kontrolu u oblasti bezbjednosti hrane, odnosno rezidua pesticida i drugih kontaminenata u hrani.

– Vršena je kontrola zdravstvenog stanja bilja, a naročito u skladištima sjemenskog i merkantilnog krompira u cilju utvrđivanja mogućeg prisustva štetnih organizama, vršena je i kontrola: kvaliteta i sertifikacije sjemenskog i sadnog materijala, kontrola propisanih uslova za rasadnike, kontrola objekata za promet pesticida i đubriva u pogledu ispunjenosti propisanih uslova, kvaliteta sjemenskog materijala u prometu (uzorci: kornišoni, boranija, rotkvica, blitva, tikvica) i uslova u objektima za njihovo skladištenje i čuvanje – navodi se u martovskom izvještaju Fitosanitarne inspekcije.

U unutrašnjoj kontroli inspektori su obavili 102 inspekcijska pregleda i uzeli dva uzorka. Zbog utvrđenih nepravilnosti, inspektori su izdali četiri rješenja o otklanjanju nepravilnosti.

– Osim uzorkovanja, vršene su i dodatne kontrole za utvrđivanje prisustva štetnih organizama primjenom brzih testova i svi su bili negativni – navodi se u izvještaju.

Ispitano 36,5 odsto pošiljki

Inspekcija je u martu pregledala ukupno 1.873 pošiljke (uvoz/izvoz) i to 1.323 pošiljke pri uvozu, 81 u provozu, 71 za reeksport. Donijela je 20 rješenja o zabrani uvoza/provoza.

– Ukupno je uzeto 484 uzoraka pri uvozu, od čega je za 13 uzoraka laboratorijski utvrđeno da ne odgovaraju propisanim zahtjevima. U martu, laboratorijski je ispitano 36,58 odsto pošiljki iz uvoza. Osim uzorkovanja, prilikom uvoza vršene su i dodatne kontrole radi utvrđivanja potencijalnog prisustva štetnih organizama sadnog materijala primjenom brzih testova na: erwinia amilovora, phytophtora sp., ralstonia solanacearum. Svi su bili negativni – konstatuje se u mjesečnom izvještaju.

Foto: Ilustracija/DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA