Nevladina organizacija Društvo mladih ekologa Nikšić (DMEN) u saradnji sa učenicima i učenicama III-3 razreda Javna ustanova OŠ „Luka Simonović“ realizovalo je edukativni saobraćajni čas. Tema časa su bile emisije štetnih gasova koje uzrokuje saobraćaj i njihov uticaj na zdravlje i životnu sredinu.
„Aktivnost se odvijala u dva modula. Tokom prvog dijela djeca su, u škoslkim prostorijama kroz interaktivan razgovor, imala priliku da se upoznaju sa problemom zagađenja izazvanog saobraćajem, kao i sa načinima na koje svi možemo doprinijeti smanjenju emisija i očuvanju životne sredine“, saopštili su iz DMEN-a.
Drugi dio aktivnosti, kako ističu u saopštenju, realizovan je ispred škole, gdje su djeca, uz pomoć učiteljice Vere i volonetra DMENa a uz asistenciju saobraćajne policije, koja je zaustavljala automobile, dijeli informativne brošure „Vodič za smanjenje emisija u saobraćaju“.
„Brošura se bavi saobraćajem sa pozicije jednog od najvećih izvora zagađenja vazduha u urbanim sredinama. Emisije ugljen-dioksida (CO₂), azotnih oksida (NOx), suspendovanih čestica (PM10 i PM2.5) i drugih štetnih gasova direktno utiču na kvalitet vazduha, klimatske promjene i zdravlje stanovništva čime su posebno ugrožene ranjive grupe, kao što su djeca, starije osobe i hronični bolesnici. U zonama sa intenzivnim saobraćajem, poput gradskih centara i prometnih saobraćajnica u blizini škola, problem zagađenja vazduha je dodatno izražen. Zbog toga je neophodno preduzimati sistemske i individualne mjere kako bi se emisije iz saobraćaja smanjile, a urbana sredina učinila zdravijom i bezbjednijom za sve građane. Upravo su djeca iz škole, koja je u zoni gustog saobraćaja i pojačanih emisija, bili glavni promoteri potrebe za smanjenjem emisija“, navode u saopštenju.
Poručuju da je namjena publikacije da kao edukativni vodič podigne svijest o tome kako saobraćaj utiče na zagađenje vazduha, klimatske promjene i zdravlje ljudi. Treba da informiše građane i vozače o praktičnim mjerama za smanjenje emisija, promoviše održivu mobilnost i „zelene“ politike u skladu sa EU i nacionalnim ciljevima.
„Kroz pozitivnu atmosferu i dječiju bezgraničnu energiju nastao je i slogan akcije „Manje vozi, više hodaj – zdravlje i prirodu čuvaj“ koji je ujedno bio uvodna poruka u obraćanju vozačima i simbolično podsjećanje na značaj zdravijih i održivijih navika u svakodnevnom životu“, ocjenili su iz DMEN-a.
Ova akcija je ujedno i zavšna u sklopu projekta „Kreni zelenim putem“, koji je finansijski podržan od Ministartva saobraćaja.
Foto: DMEN