Dvije godine od otkrivanja “Pandora papira”, izviđaj SDT još nema epiloga

Tačno dvije godine je prošlo od kada je objavljena afera “Pandora papiri”, u kojoj je između ostalog otkriveno da su sada bivši predsjednik države Milo Đukanović i njegov sin Blažo Đukanović skrivali stvarno vlasništvo preko komplikovane šeme ofšor kompanija i pet država.

Nedugo nakon objave Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) izviđaj povodom tog slučaja pokrenulo je Specijalno državno tužilaštvo (SDT), na čijem čelu je tada bio glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić.

Ipak, ni Katnić – a ni njegov nasljednik Vladimir Novović do danas nisu objavili da su riješili aferu “Pandora papiri” ili bar dali neki uvid u kojoj je fazi izviđaj.

O tome se ništa ne zna, jer SDT ćuti.

– Afera “Pandora papiri” nije imala nikakav epilog u Crnoj Gori uprkos činjenici da su razotkrivene dosta važni podaci. Očigledno da nije postojala spremnost nadležnih državnih organa da se ozbiljnije pozabave tom aferom. Pitanje je da li će kod nove tužilačke organizacije, u nekom času, saznanja iz te afere doći na dnevni red. Za javnost i građane bilo bi vrlo dragocjeno, a i za imidž države u međunarodnm krugovima, da se naši organi pozabave tokovima novca i kako su pojedini postali milioneri iz ničega. Tim prije što se već godinama ukazuje da je dobar dio narodnih para završio u privatnim džepovima privilegovanih”, kazala je za portal PRESS Ines Mrdović, direktorka Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

Podsjećanja radi, Milo i Blažo Đukanović su 2012. godine sklopili tajne ugovore o upravljanju njihovom imovinom skrivajući se iza komplikovane mreže povezanih kompanija iz Velike Britanije, Švajcarske, Britanskih djevičanskih ostrva, Paname i Gibraltara.

Sin bivšeg Predsjednika Crne Gore je iskoristio tu strukturu da formira i dvije skrivene kompanije sa ćerkama firmama u Londonu i Crnoj Gori.

Do tih podataka došao je Istraživački centar MANS-a kroz globalnu istragu o offshore poslovima pod nazivom “Pandora papiri” (Pandora Papers) koju je vodio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) sa partnerima iz 117 zemalja. Do sada najveća baza procurjelih podataka sadrži skoro 12 miliona dokumenata iz 14 offshore agencija.

Novinari istraživači iz MANS-a i Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA su naknadno otkrili da je preko firme iz Londona bilo i novčanih transakcija u iznosu od oko 132.500 eura.

foto:MANS

NIKŠIĆ PROGNOZA