DPNCG: Novinarka Šćepanović prijavila policiji da se osjeća ugroženo

“Novinarka Dragana Šćepanović prijavila je danas policiji u Kolašinu da se osjeća ugroženo, nakon što se višemjesečna hajka tekstovima na portalu Aktuelno, nastavila “dobronamjernim” upozorenjima i pripremom peticije protiv njenog izvještavanja iz Kolašina”, saopšteno je iz Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG).

Dragana Šćepanović je dopisnica lista Vijesti i nedjeljnika Monitor iz Kolašina. U saopštenju je istaknuto da je Šćepanović  više puta pisala o poslovanju Ski resorta Kolašin 1450, čiji je vlasnik Zoran Bećirović, te da ta firma stoji i iza portala.

“Zbog serije tekstova, u kojima se novinarka vrijeđa, sumnjiči za korupciju, omalovažava i optužuje da radi protiv Kolašina, Društvo profesionalnih novinara (DPNCG) je proljetos obavjestilo osnovna tužilaštva u Kolašinu i Podgorici  o tome, zatraživši da preduzmu zakonske mjere protiv portala i firme koja je osnivač. Obavješteni smo da je predmet zadužilo ODT Podgorica (tužilac Nikola Boričić), gdje je sjedište portala i nakon toga više nemamo nikakve informacije – dok Aktuelno nastavlja gotovo svakodnevnu hajku protiv novinarke. Naša advokatica Maja Živković je u više navrata tražila uvid u spise predmeta, ali do danas nam to nije omogućeno. U međuvremenu je pokrenuta peticija, takodje objavljena na portalu, u kojoj se traži podrška Kolašinaca protiv izvještavanja novinarke, odnosno da joj se to onemogući jer navodno ”tjera” investiture”, naedeno je u saopštenju DPNCG.

Policija je ranije radila procijenu bezbjednosti Dragane Šćepanović, navode, ali je ona tada kazala da nema osjećaj ugroženosti.

„U međuvremenu su se stvari promijenile, pa ih je danas obavjestila da nastavak verbalnih napada i peticiju doživljava kao direktnu prijetnju, koja je sputava u obavljanju novinarskog posla. Ona je obavjestila policiju da je gotovo svakodnevno sugrađani  upozoravaju da treba da prestane da se bavi određenim temama, ali i da ne namjerava da to učini. Zato DPNCG očekuje od Tužilaštva i policije da rade svoj posao, kako se ne bi ponavljali brojni slučajevi napada na novinare. Nadamo se da je sve ono što je Dragana do sada pretrpjela dovoljno da razumiju da živi u strahu i otežano radi, dok Državno tužilaštvo toleriše svakodnevno maltretiranje, uvrede i zastrašivanje ne samo nje, nego još mnogih drugih čiji se rad ne sviđa vlasnicima portala. Na žalost, i danas dio kolega pristaje da radi ovakve prljave poslove. Podsjećamo ponovo da je portal „Udar“ radio na kompromitaciji kritičara vlasti DPS-a, uključujući novinare prije svega, a da Državno tužilaštvo ništa nije uradilo tim povodom.  Takođe od Ministarstva kulture i medija očekujemo da opomene portal na potrebu i obavezu poštovanja Ustava, zakona i konvencija. O odgovornosti portala i kažnjavanju za kršenje zakona i Ustava, te ograničenjima u vezi sa tim, debatovalo se tokom rada na izmjeni medijskog zakonodavstva Ali ono sada stoji u fijokama Vlade, jer donosioci političkih odluka u državi u prvi plan stavljaju partijske interese umjesto rješavanja problema u državi. Huškačka politika žutih portala, krešnje zakona, Kodeksa novinara, stimgatizacije pojedinih grupa, nacija, vjera, objava lažnih vjesti – veoma je ozbiljan problem kojim se na žalost nadležni državni organi ne bave”, zaključuju u saopštenju koje je potpisala generalna sekretarka DPNCG Mila Radulović.

foto:privatna arhiva/Vijesti

NIKŠIĆ PROGNOZA