„Donijeti poseban zakon za specijalne sudske predmete“

Bolji uslovi rada sudija i tužilaca, kao i izmjene Zakona o krivičnom postupku i poseban zakon za specijalne predmete potrebni su da bi sudstvo moglo efikasnije da funkcioniše, navedeno je u emisiji „Naglas“ na TVCG.

Gosti emisije su Stevan Brajušković iz Ministarstva pravde, Igor Đuričković, sudija Specijalnog vijeća Višeg suda, Marko Kovač, bivši ministar pravde i Branislav Lutovac, advokat. 

Brajušković je rekao da je stanje u pravosuđu složeno. Naglasio je da je to posebno važno za materijalne uslove, jer od osamdesetih godina prošlog vjeka. Nedavni apel sudija Višeg suda, kazao je, u ministarstvu doživljavaju ozbiljno i planiraju urgentne mjere. 

„Nazovimo to vapaj, neće niko zamjeriti“, rekao je Brajušković. 

Brajušković je rekao da neizricanje presuda i oslobađanje pojedinih okrivljenih za teška krivična djela jeste problem. 

„Međutim, mi moramo imati u vidu da postojao višedecenijski nemar u ovoj oblasti“, smatra Brajušković. 

Sudija Đuričković je kazao da sudije imaju posebnu odgovornost i moraju da budu oslobođeni uticaja. Navodi da su neki akteri na javnoj sceni tvrdili da je sudstvo kancer društva. 

„Pozivam ih da se uozbilje jer je to krajnje neprimjereno“, rekao je sudija. 

„Potrebna radikalna izmjena Zakonika o krivičnom postupku“

Đuričković je dodao da su naslijedili zakonske odredbe da okrivljeni ako ne bude prvostepene presude u roku od tri godine izlaze na slobodu, te da su im tu ograničene mogućnosti. 

„Izmjene zakonika o krivičnom postupku je solucija za ovu situaciju. Nama treba što hitnija, radikalna izmjena zakonika. Treba razmsliti o tome da se donese poseban zakon o specijalnim predmetima“, naglasio je Đuričković.

On je rekao da se mora raditi na poboljšanju materijalnih uslova, ali ii tehničkih. Navodi da je potrebno raditi i na tome da se zaposli što više administrativnog osoblja. 

Centralna teza apela, navodi, jeste da se pomogne sudu da bude operativan. 

„Obara se svaka priča da smo mi neka ekipa sudija koja ne želi da radi, naprotiv“, rekao je Đuričković. 

Kovač je rekao da se broj neriješenih predmeta povećava, i to nije problem od juče, već je tako decenijama. On je povukao da 2022. godine, kada je urađena reforma zakonika o krivičnom postupku, nije bilo predloga sudija u dijelu o pretresu. 

„Te godine od strane sudija nije detektovan problem glavnog pretresa. Što se tiče mog odnosa dok sam bio ministar pravde, kada sam dobio pismo uprave Višeg suda, tražio sam pred Sudskim savjetom, da se razmotri mogućnost upućivanja sudija Vrhovnog i Apelacionog suda, a tu situaciju smo imali 2010. godine“, rekao je Kovač. 

Prvi je, dodaje, razmotrio i pokrenuo ideju izgradnje nove zgrade za sudove, i narednih mjeseci treba očekivati da se raspiše tender, i to neće ostati samo ideja. 

„Ključni problem nedostatak odgovornosti“

Lutovac je rekao da je ključni problem u pravosuđu nedostatak odgovornosti. Kako je rekao, propale optužnice su građane mnogo koštale. 

Kako je pojasnio, od 1986. godine, kada je prvi put ušao u sudnicu tadašnjeg Okružnog suda Titograd, vidio je pisaće mašine. 

„Toga nema i možda su stolovi drugačiji, ali malo toga je drugačije danas. Mi ovdje radimo kao prije 50 godina“, kazao je Lutovac. 

Brajušković je rekao da će se graditi Palata pravde. 

„Hoće li se graditi na lokacijama koje su pominjane ranije, i hoće li nositi taj naziv, ne znam ali donijeće se odluka narednih dana. Postoji pan da se obezbijede prostorije koje će sudovi koristiti do izradnje Palate pravde“, rekao je Brajušković. 

Nije lak postupak doći do novih sudija, rekao je. Kaže i da je raspisan konkurs za nove sudije, mada je zainteresovanih manje a isto važi i za pripravnike. 

„Tu moramo imati u vidu da obeshrabruje moguće kandidate i hapšenje neklih bivših čelnika sudstva, čemu smo svjedočili“, rekao je Brajušković. 

„Neke stvari u Specijalnom odjeljenju mogle biti urađene drugačije“

Đuričković je rekao da odgovor na pitanje da li će eventualno izbor novih četvoro sudija pomoći u Višem sudu, zavidi od profila izabranih kandidata. Pomoglo bi, kaže, ako budu izabrane sudije koje imaju iskustvo u krivičnom referatu u osnovnim sudovima. 

On je rekao da je samo ove godine u Specijalnom odjeljenju donijeto deset presuda, te navodi da su sudije u svakodnevnoj komunikaciji i razgovaraju o tome dokle se došlo i koje probleme treba riješiti.  

Kovač je naglasio da uz svo razumijevanja težine posla u Specijalnom odjeljenju, neke stvari jesu mogle da bude drugačije odrađene. 

„Uz objektivne okolnosti, ima i drugih faktora koji su doveli do odugovlačenja postupaka, tu je i subjektivna odgovornost“, navodi Kovač. 

Ukidanje zakonskog roka da se presuda mora izreći u roku od tri godine, po njemu, nije rješenje. 

Kako je naglasio, nevjerovatno je da sudija ima narednog mjeseca platu 1.200 eura a pripravnik 800 eura. 

Frapantno je da se suđenje Medenici odlaže 20 puta

Lutovac je naglasio da je tražio brojne reforme, ističući da su one nužne. Nakon što njegovi predlozi nijesu usvojeni, kazao je, napustio je radnu grupu koja je radila na izmjenama rješenja o krivičnom postupku. Naglasio je da se moraju poštovati prava svih okrivljenih, posebno da se mora poštovati pretpostavka nevinosti.

Komentarišući to što se suđenje optuženoj bivšoj šefici Vrhovnog suda Veseni Medenici odlaže već 20 puta, kazao je da je to frapantno. 

„Neću da komentarišem sam tok postupka, živ je predmet, ali je ovo zaista raritet. Valjda bi advokat svom branjeniku trebalo da ubrza postupak, jer su sve procesne pretpostavke tu“, rekao je Lutovac. 

Foto: Screenshot/RTCG

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA