„Da je upozorenje ozbiljno shvaćeno ne bi bilo tragedije“

Da se juče ispoštovalo upozorenje na nevrijeme, vjerovatno ne bi bilo tragično stradalih na radnom mjestu, ocijenila je za Radio Crne Gore Sandra Obradović iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG).

Glavni inspektor zaštite na radu Zlatko Popović rekao je za RCG da je do juče bilo šest povreda na radu ili 18 odsto manje nego prošle godine. Takođe, da minula tri mjeseca nije zabilježena nijedna. Naveo je i da mjesečno inspektori imaju i do 200 kontola, te da je do sada pored prekršajnih naloga u dva slučaja izrečena mjera privremene zabrane rada.

Zbog nevremena juče dvije osobe stradale su u Crnoj Gori. Jedna u Čanju na gradilištu. U Uniji slobodnih sindikata smatraju da su posljedice mogle biti i spriječene da se ispoštovalo upozorenje koje je siglo ne samo za našu, već i države regiona.

“Trebali smo svi da uložimo napor i da se zaštitimo i van radnog mjesta, a naravno, posebnu pažnju su trebali da obrate poslodavci i da zaštite kako imovinu, tako naročito obezbjede sigurnost za svoje zaposlene”, kazala je za RCG Sandra Obradović.

Inspektori su nakon tragičnog događaja izašli na teren i kako je rekao našem Radiju glavni inspektor zaštite na radu Zlatko Popović nije bilo tehničkih uslova, što je saopštio i MUP, da se izda upozorenje za crveni meteo alarm.

“Sa tehničkog aspekta smo se složili šta je moglo da se desi, obzirom da je samo taj jedan kran u kojem je on bio u kabini se srušio, dok druga dva sa daljinskim upravljanjem nisu taknuta u ovoj oluji”, objasnio je Popović.

Inače, od početka godine, zabilježeno je, navodi on, šest povreda na radu, a minule sedmice i juče dva smrtna slučaja i dvije teške povrede.

“Prošle nedelje bila su dva povređivanja iz čiste nepažnje samih zaposlenih. Juče, nažalost, dva smrtna slučaja, dok u aprilu, maju i junu nije zabilježena nijedna povreda na radu”, konstatovao je glavni inspektor zaštite na radu.

Statistika pokazuje da je najveći broj povreda na radu, nažalost i sa najtežim posljedicama, baš na gradilištima, pa bi, poručuje Obradović, trebalo podići stepen sigurnosti na najviši nivo. Nedopustivo je, napominje, da su ti radnici tokom ljeta u ekstremnim vremenskim uslovima, bez odgovarajuće zaštitne opreme.

“Svjedoci smo i u Podgorici gdje se rade fasade, uređuju zgrade da ti ljudi rade skoro bez ikakve zaštitne opreme”, kazala je predstavnica Unije slobodnih sindikata.

Uporedni podaci pokazuju da je u istom periodu prošle godine bilo preko 18 odsto više povreda na radu nego ove, najčešće i dalje na gradilištima, zatim prerađivačkoj i drvnoj industriji, pa trgovini. Inače, od početka 2024-ve, kako je naveo Popović, bilo je u prosjeku mjesečno od 150 do 200 nadzora inspektora. Zbog zatečenih nepravilnosti izrečeno je 183 hiljade vrijednih prekršajnih naloga, a na dva objekta i privremena mjera zabrane na radu.

Sagovornici RTCG zaključuju da u narednom periodu, kako bi se izbjegle povrede, neophodno je preventinvo djelovanje, edukacija, te pojačane inspekcijske kontrole, ali i da u obrazovnom sistemu bude uveden predmet zaštite na radu.

foto: RTCG

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA