Ćurić: Predbračni ugovori još uvijek nijesu u potpunosti prihvaćeni u našoj zemlji

Bračni, u narodu poznatiji kao predbračni, ugovor koristi se za definisanje imovisnkih odnosa između partnera i njime se van snage stavlja zakonski režim, kaže notar, Darko Ćurić. Uprkos sve većem interesovanju, bračni ugovori još uvijek nijesu u potpunosti prihvaćeni u našoj zemlji.

Bračni ugovor je ugovor kojim se samo definišu imovinski odnosi i potpisuje se prije sklapnja ili tokom braka, objašnjava Ćurić. Njegova obaveza kao notara je da ovjeri ugovor i upozori stranke da se njime van stange stavlja zakonski režim.

„Zakon kaže da sve što bračni drugovi steknu, sva imovinu koju steknu u braku zajedničkim radom predstavlja njihovu zajedničku imovinu, a samo ono što steknu poklonom ili nasljedstvom predstavlja njihovu posebnu imovinu. Bračnim ugovorm se mijenja taj zakonski režim i oni mogu da ugovore šta je posebna imovina jednog,šta je posebna imovina drugog, kako će se buduća imovina koju budu sticali tretirati, da li će biti posebna jednog od njih ili će biti zajednička“, objašnjava Ćurić.

Građani smatraju da su se ranije brakovi zaključivali više iz ljubavi, dok se danas mladi lako razvode.

„Nama je to bilo nikako, ne dolazi u obzir, ali sada s obzirom na to da više nije pravo iz ljubavi, velike su kombinacije i kalkulacije, možda to i treba“; „To je sad normalno, ali treba brak je brak. Zna se šta je žena, zna se šta je muž“; „Nikako, da Vam pravo kažem. 2-3 godine i rastaju se, ne znam zašto, to oni znaju, ali ovo nije riješenje, nikako za brakove. Ili se ne uzimaju iz ljubavi ili ne znam što je“, neki su od komentara anketiranih sugrađana.

Razumljivo je da partneri žele da se zaštite, poručuje psihološkinja, Stela Burzanović, ali ističe da je najbitnija komunikacija i rad na problemu.

„Kada idemo sa one emotivne strane, smatra se onda da partner ne voli dovoljno drugog partnera, da nema povjerenja u njega, ne vjeruje mu, možda se smatra da ide više da sebi obezbijedi ono u materijalnom smislu, i tako dalje. Međutim, ono što je suština da sami predbračni ugovor aposlutno ne znači nedostatak emotivnosti i da je to nepovjerenje, ili da jednostavno ne volimo tog drugog partnera“, ističe Burzanović.

Bračnim ugovorom se supružnici obezbjeđuju u slučaju spora, a razlozi za to mogu biti materijalne, ali i psihološke prirode. Takva vrsta ugovora još uvijek nije zaživjela u državi, iako, kako zaključuje notar Ćurić, trend je u porastu.

Foto: Gradski.me

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA