Crnu Goru pred Sudom u Strazburu za pola godine tužilo 143 građana

Prema podacima iz izvještaja o radu Kancelarije zastupnika naše države pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu ukupno 143 lica je tužilo državu u 43 predstavke protiv Crne Gore pred tim međunarodnim sduom u periodu od januara do jula ove godine.

Podaci iz izvještaja pokazuju i da je za pet godina Evropski sud za ljudska prava donio je 30 presuda protiv Crne Gore

U izvještaju koju je Vlada usvojila navodi se tokom izvještajnog perioda, a u odnosu na prethodne godine, povećan je broj predstavki (predmeta) koje su komunicirane Kancelariji zastupnika od strane Evropskog suda za ljudska prava na izjašnjenje. Evropski sud za ljudska prava, u izvještajnom periodu, komunicirao je Kancelariji zastupnika ukupno 43 predstavke protiv Crne Gore koje obuhvataju ukupno 143 lica.
„Broj predstavki (predmeta) komuniciranih Kancelariji zastupnika na izjašnjenje u posljednjih pet godina Oko 90% komuniciranih predstavki (predmeta) odnosi se na navodnu povredu prava na pravično suđenje zbog dužine trajanja postupaka pred Ustavnim sudom Crne Gore (38 predstavki). Preostalih 5 komuniciranih predstavki, između ostalog, odnose se na:

– navodnu povredu prava na slobodu i sigurnost zbog lišavanja slobode podnosioca predstavke
i određivanja pritvora istom (1 predstavka);

– navodnu povredu prava na pravično suđenje i prava na imovinu zbog neizvršenja pravosnažnih i izvršnih domaćih sudskih odluka donijetih u korist podnosioca predstavke, a protiv privrednog društva „Radoje Dakić“ AD Podgorica – u stečaju (1 predstavka);

– navodnu povredu prava na pravično suđenje zbog ponovljenih i nedovoljnih obrazloženja Višeg suda u Podgorici prilikom odlučivanja da se zamrznu bankovni računi podnosioca predstavke i da mu se zabrani raspolaganje imovinom u Crnoj Gori, uprkos dvije odluke Ustavnog suda Crne Gore kojima je utvrđena povreda u tom smislu (1 predstavka);

– navodnu povredu prava na pravično suđenje zbog ponavljanja obrazloženja u odlukama Apelacionog suda Crne Gore o ispunjenosti uslova za pokretanje stečajnog postupka, koja obrazloženja su bila u suprotnosti sa nalazima Ustavnog suda Crne Gore o tom pitanju, i navodnu povredu prava na imovinu usljed pokretanja i sprovođenja stečajnog postupka suprotno nalazima Ustavnog suda Crne Gore, u toku kojeg stečajnog postupka je prodata imovina podnosioca predstavke (1 predstavka);

– navodnu povredu prava na pravično suđenje zbog prekomjerne dužine trajanja upravnog postupka pred upravnim organima na nacionalnom nivou (1 predstavka).

Tokom izvještajnog perioda, Evropski sud za ljudska prava donio je devet presuda protiv Crne Gore, kojima je utvrđena povreda jednog ili više ljudskih prava.

„U svih devet presuda utvrđena je povreda člana 6 Konvencije (pravo na pravično suđenje), dok je u osam presuda utvrđena i povreda člana 1 Protokola br. 1 uz Konvenciju (zaštita imovine)“, navodi se u izvještaju.

Bivšim radnicima Radoja Dakića isplaćeno 4,750.000 eura

Kako navode u izvjepštaju, Izvršenje šest presuda Evropskog suda za ljudska prava koje su donijete i postale pravosnažne u aprilu 2024. godine, a koje se odnose na 513 bivših radnika privrednog društva
„Radoje Dakić“ AD Podgorica – u stečaju predstavljalo je složen proces, jer je državi Crnoj Gori naloženo da u roku od tri mjeseca od dana donošenja predmetnih presuda Evropskog suda za ljudska prava izvrši pravosnažne i izvršne odluke domaćih sudova donijete u korist navedenih radnika, a protiv navedenog privrednog društva, koje odluke domaćih sudova više od deset godina nisu izvršene na nacionalnom nivou ni u izvršnom ni u stečajnom postupku koji se vodi u odnosu na navedeno privredno društvo, te imajući u vidu obimnost dokumentacije koja je sastavni dio stečajnog postupka i veliki broj radnika i njihova ukupna višemilionska potraživanja.

„Odredbom člana 12 stav 3 Uredbe o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska
prava propisano je da se isplata iznosa dogovorenog prijateljskim poravnanjem ili naznačenog
u presudi Evropskog suda za ljudska prava, vrši iz sredstava budžeta Crne Gore predviđenih
za tu namjenu, u skladu sa zakonom. Isplata naknade na ime materijalne štete i troškova postupaka pred Evropskim sudom za ljudska prava vršena je tokom izvještajnog perioda blagovremeno u skladu sa rokovima koje je odredio Evropski sud za ljudska prava. Tokom izvještajnog perioda, isplaćen je na ime naknade materijalne štete i troškova postupka pred Evropskim sudom za ljudska prava iznos od 4.754.708,88 €. Cjelokupan navedeni iznos odnosi se na isplatu potraživanja bivših radnika privrednog društva „Radoje Dakić“ AD Podgorica – u stečaju iz šest presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Foto: elements.envato

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA