Centar za građansko obrazovanje (CGO) je Tužilačkom savjetu uputio pritužbu na postupanje tužioca Miloša Šoškića i zahtjev za utvrđivanje njegove odgovornosti zbog načina na koji je napisao dio Prijedloga za produženje pritvora bivšem GST Milivoju Katniću, a koji targetira šest crnogorskih novinara i jednog pisca – Draška Đuranovića, Kaćušu Krsmanović, Tamaru Nikčević, Šekija Radončića, Darka Šukovića, Samira Rastodera, kao i pisca Milorada Popovića, saopštila je ta nevladina organizacija.
Radi se, kako upozoravaju, o “opasnom presedanu koji nije zabilježen ni u regionu ni šire”.
“Podsjećamo da je javnost imala prilike da čita iz dijela Prijedloga za produženje pritvora, koji je objavio jedan od targetiranih novinara Šeki Radončić na portalu Standard, puko nabrajanje broja poruka koje su razmijenjene uz imena novinara, bez vremenskog okvira ili napomene da je sadržaj u pojedinačnim slučajevima sporan, bez informacije da li su to jedini novinari sa kojima je Katnić, protiv kojeg je pokrenut postupak, a koji je izazivao interes javnosti (dok je bio na funkciji i kasnije), komunicirao i kakav je to nedozvoljeni uticaj vršio na njih”, naveli su iz CGO u saopštenju za medije.
Faktički su, prema ocjeni te NVO, optuženi i ti novinari iako nikada od strane SDT, koliko je poznato javnosti, nisu pozvani da daju izjavu u okviru postupka protiv Katnića, niti je navedeno da njihova korespondencija predstavlja inkriminišuće radnje.
“Posebno brine činjenica što su sva navedena lica javno prepoznata kao kritičari Tužilaštva posljednjih godina, ali i kritičari vlasti i svjetonazora vladajuće koalicije. Jedan od targetiranih, Darko Šuković, u autorskom tekstu je korigovao činjenice (broj poruka) koje navodi tužilac i objasnio da se sadržaj odnosi na uobičajenu komunikaciju koju novinar ima sa gostom za planiranu emisiju, što bi trebalo biti dovoljno za pokretanje postupka utvrđivanja odgovornosti Šoškića, a za pretpostaviti je da to nije izolovan primjer. Cijenimo da ovakav Šoškićev pristup ima ozbiljan potencijal da ograniči slobodu medija i slobodu govora, odnosno upravo ovakvim njegovim postupanjem tužilac sam vrši uticaj na odabrane, i očito nepodobne, medije i novinare postavljajući ih kao mete u kontekstu djelovanja organizovanih kriminalnih grupa”, ukazuju iz CGO.
Crna Gora se, prema njihovim riječima, dugo nalazi loše pozicionirana na međunarodnim rang listama slobode medija, a jedan od elemenata koji se procjenjuje su, kažu, “i ovakvi vidovi arbitrarnosti i targetiranja bez dobro obrazloženih dokaza od strane izvršne vlasti i organa koji vrše procesuiranja”.
“Novi VDT i svi članovi Tužilačkog savjeta morali bi imati naglašeni senzibilitet prema ovakvom postupanju i razumjeti šire posljedice koje ono nosi, prioritetno ovo razmatrati i odrediti se da li stoje iza ovakvog pristupa” , dodaju iz NVO.
CGO ističe da ni na koji način ne ulazi u ostale dijelove Prijedloga tužioca Šoškića za produženje pritvora Katniću, koji im nisu ni poznati.
“Niti u čitav postupak, o kojem smo se djelimično informisali putem medijia, već isključivo adresira dio koji ima potencijal da izazove širu i nesagledivu društvenu štetu u zemlji, ali i po ugled Crne Gore u svijetu, u dijelu prava na slobodu medija koja je jedan od stubova razvoja demokratskog društva”, zaključuju iz CGO.
Foto: CGO