CGO: Namjera da se uspostavi neprimjerena kontrola Skupštine nad ASK-om

U raspuštenoj Skupštini Crne Gore juče je organizovan okrugli sto o nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije koji je Odbor za antikorupciju utvrdio 26. aprila i pored prakse, u smislu obaveza koje je Crna Gora preuzela u procesu pristupanja Evropskoj uniji, da izrada ovakvih zakona bude posao Vlade, koja ima uspostavljene procedure kreiranja zakonskih tekstova i komunikacione kanale sa Evropskom komisijom.

Upravo to, uz stav da Skupština koja je raspuštena nema legitimitet da radi na ovakvim zakonskim tekstovima i da to mora biti posao naredne vlade i skupštinskog saziva, bili su razlozi da Centar za građansko obrazovanje ne učestvuje u jučerašnjoj raspravi.

Bez legitimiteta

– Naravno, jasno je da ni Vlada u tehničkom mandatu, shodno dobrim demokratskim praksama, nema legitimitet da se bavi sistemskim zakonima – kazala je pravna savjetnica u CGO Snežana Kaluđerović.

CGO izražava i rezervu da će Skupština, u ovim okolnostima, opredijeliti potrebno vrijeme za dobijanje mišljenja EK i da će uzeti u obzir njeno mišljenje kao obavezujuće, ukoliko ono ne bude u skladu sa očekivanjima i interesima poslanika koji su radili na ovom zakonskom tekstu.

– Nacrt ima intenciju da uspostavi neprimjerenu kontrolu Skupštine nad radom Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), a što je suprotno obavezi da taj organ bude uspostavljen kao nezavisno i nepristrasno tijelo. S druge strane, davanjem ASK-u „tužilačkih“ nadležnosti može se ući u zonu blokade vršenja javne funkcije, jer ovaj nacrt predviđa prekomjernu kontrolu svega i svakog ko je povezan sa određenom javnom funkcijom – istakla je Kaluđerović.

CGO ističe kao interesantno da u predloženim izmjenama nema niti jedne u vezi sa zaštitom zviždača, a gdje je bilo značajnog prostora za intervenciju, s obzirom da je ASK-u ostavljen praktično samo jedan mehanizam zaštite zviždača – davanje mišljenja, tj. preporuke poslodavcu kojeg zviždač prijavi, a koju poslodavac i ne mora ispuniti.

– CGO je i ranije javno ukazivao da bi prioritet izmjena i dopuna morala biti promjena definicije javnog funkcionera, jer je važeća definicija preširoko postavljena, bez ikakvog izuzetka, a nakon više od sedam godina različitih tumačenja ASK-a, praksa je pokazala brojne nedostatnosti. Jedan od primjera su i školski odbori. Stoga je neophodno definisati precizno i ko nijesu javni funkcioneri, ako se sada već barata informacijama da ih je oko deset hiljada – naglasila je Kaluđerović.

– U obraćanju predsjedniku Odbora, CGO je konstatovao i najavu amandmana predstavnika Demokratskog fronta oko nevladinih organizacija, a koji su u potpunoj suprotnosti sa evropskim standardima, ali veoma u skladu sa onim pristupima koji su u odnosu na NVO sektor afirmisani i primijenjeni u Rusiji. CGO će pažljivo pratiti i dalje pozicioniranje svih poslanika oko ovog pitanja i shodno reagovati, jer zakon ne treba da bude ničija knjiga, želja ili sredstvo za obračun sa neistomišljenicima nego da služi javnom interesu – poručila je Kaluđerović.

Oprezan pristup

Ministar pravde Marko Kovač juče je u Skupštini, tokom okruglog stola, pozdravio predloženo rješenje da se ispituje imovina djece funkcionera, ali i upozorio da je upitno koliko se ASK-u može dozvoliti zadiranje u lične podatke nekoga samo zbog toga što mu je roditelj funkcioner, te da se te odredbe moraju oprezno razraditi.

On je kazao da se to treba uraditi u skladu sa evropskom direktivom o ljudskim pravima, a pohvalio je uvođenje nadležnosti za ASK u oblasti koncesija i javnih nabavki.

Predstavnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Lazar Grdinić ocijenio je da je prijedlogom izmjena zakona zauzet dobar smjer, te da su manje-više popunjene pravne praznine iz prethodnog perioda.

On je kazao da će se proaktivnim objavljivanjem više podataka smanjiti mogućnost za medijske spekulacije uz ocjenu da su posao ASK do sada radili novinari i nevladine organizacije koji su otkrivali slučajeve nezakonitog bogaćenja funkcionera.

Predsjednik Odbora za antikorupciju, poslanik DF-a Dragan Bojović najavio je da će nacrt izmjena Zakona uputiti Evropskoj komisiji kako bi dobili mišljenje. Raspravi nijesu prisustvovali predstavnici Agencije za sprečavanje korupcije i opozicije.

Izvor: Pobjeda

Foto: Skupština Crne Gore

NIKŠIĆ PROGNOZA