CAREP: Ekološke akcije na Trebjesi, obali Bistrice i Slanog jezera

NVO „Centar za afirmaciju RE populacije“ (CAREP) će u naredna tri mjeseca u okviru projekta „Kad dođeš-ponesi, kad odeš-odnesi“ realizovati ekološke akcije na tri gradska lokaliteta- Trebjesa, rijeka Bistrica i Slano jezero.

Tim povodom na današnjoj info-sesiji direktor CAREP-a Nardi Ahmetović napomenuo je da se radi o jednom u nizu projekata usmjerenih na očuvanje životne sredine u kojoj će učešće uzeti volonteri Romske i Egipćanske (RE) i većinske populacije.

„Naš projekat šalje jasnu poruku da svi kao građani treba da vodimo računa o našem ponašanju u prirodi, jer prirodu najprije treba da iskoristimo u cilju unapređenja našeg cjelokupnog sistema. Kroz ovaj i druge projekte koje smo do sada organizovali pokušavamo da podignemo našu organizaciju na jedan profesionalniji nivo, kako u cilju da RE populacija bude prepoznata kao jednaka u društvu tako i da mlade iz većinske zajednice povežemo sa mladima iz RE zajednice“, kazao je Ahmetović.

U izvještaju EU za 2022. godinu je navedeno da je u Crnoj Gori zabilježen 101 slučaj nelegalnog odlaganja, od kojih je manje od polovine pravno riješeno, kazala je koordinatorka projekta Aleksandra Božović, dodajući da opština Nikšić broji oko 30 divljih deponija i da će ekološke akcije realizovati na tri lokaliteta, Trebjesa, rijeka Bistrica i Slano jezero.

„Cilj projekta je čišćenje lokaliteta i podizanje svijesti o značaju čistoće životne okoline i problema odlaganja kroz volonterske akcije, edukativne radionice, kao i smanjenje distance između pripadnika RE i većinske zajednice zajedničkim učešćem na projektnim aktivnostima“, kazala je Božović.

Božović je ukazala na prirodni i turistički značaj navedenih lokaliteta za opštinu Nikšić ukazujući na raznolikost biljnog i životinjskog svijeta koji egzistira na području Trebjese, rijeke Bistrice i Slanog jezera.

„Ovom akcijom ćemo pokušati da skrenemo pažnju na značaj navedenih lokaliteta u nadi da ćemo uticati na promjene u daljem odnosu prema životnoj sredini“, dodala je Božović.

Vrijednost projekta je oko 3.000 eura,  a finansiran je u okviru javnog poziva Zero Waste Montenegro i Agencije za zaštitu životne sredine u sklopu grant šeme kroz projekat „Za čistiju Crnu Goru“ i u sporazumu o finansijskoj podršci sa odlukom Ambasade Francuske.

Nevena Bulajić

foto:RTNK

NIKŠIĆ PROGNOZA