„Bolnice u Beranama i Kotoru ne mogu biti klinički centri, ideja populistička i bez analize“

Populistička je odluka da se opšte bolnice u Beranama i Kotoru transformišu u kliničko-bolničke centre, jer je to sistem “presipanja iz šupljeg u prazno”, nešto što neće doprinijeti poboljšanju zdravstvene usluge, naprotiv, rekao je u izjavi za Portal RTCG, specijalizant ortopedske hirurgije Opšte bolnice Pljevlja dr Kerim Halilović.

Komentarišući najavu ministra zdravlja Dragoslava Šćekića da će tako zdravstvena usluga biti dostupnija i brža građanima na sjeveru i jugu Crne Gore, naš sagovornik je kazao da to neće biti slučaj i da te bolnice nemaju kapacitet koji zahtijeva tercijalni nivo zaštite.

“Populistička priča, koja apsolutno nije realna. Da narod pomisli da se nešto radi. Pozdravljam odluke koje su za dobrobit zdravstvenog sistema, ali ovako nešto ne mogu da pohvalim, jer je odluka donijeta bez ikakve analize, što je nonsens. Mijenjati status ustanove samo na papiru je neozbiljno jer je u pitanju zdravlje stanovništva i njihova zaštita”, naveo je Halilović.

Bez statistike nemamo kud’

Kritikuje to što ne postoje nikakve statistike o bolestima i kaže da nadležni ovu odluku zasnivaju na osnovu broja pregleda koje urade u KCCG.

“Govore o broju pregleda koji možda nije realan i pretpostavlja se da će biti smanjen ako se odgovornost prebaci sa KCCG na bolnice u Beranama i Kotoru. Treba ući u analizu problematike i preispitati upute sa primarne zdravstvene njege, pa da vidimo da li su svi uputi opravdani”, predložio je Halilović.

Rekao je da je trebalo ići sa tim da se napravi bolnica u Podgorici, koja bi bila moderna i koja bi sigurno rasteretila KCCG.

“Ali je problem što nema kadra, jer su to sve isti ljudi koje imamo u sistemu i onda ih samo šaljete iz KCCG u druge bolnice. A u tim bolnicama nemate na primjer internističku i hiruršku kliniku, grudnu hirurgiju ili neurohirurgiju. Bolnica u Beranama nema onkologa tako da je problem kad morate da pravite onkološki konzilijum. Kako će to da učine kad nemaju ni odjeljenje ni dovoljno ljekara. To je samo jedan primjer koliko ovo ne može da se izvede na ovaj način”, naveo je Haliiović.

Kaže da nijedna ustanova nema kapacitet koji ima KCCG, a ako se nešto zove klinički centar onda mora da ispunjava sve uslove koje ta ustanova pruža.

Beranac kuburi da dođe do nalaza

Sa ovakvim stavom saglasan je i naš nezvanični sagovornik iz Berana, koji čeka operaciju srca u KCCG a ne može da prikupi sve nalaze koji su mu neophodni za taj složeni operativni zahvat.

“Bolnica u Beranama, tvrdim, nema kapaciteta da bude klinički centar. Treba da naprave bolnicu u Podgorici i tako bi rasteretili KCCG. Ne možemo da se zanosimo sa nekim velikim planovima a da nijesmo napravili analizu. Svima je jasno da nema dovoljno kadra za ovako nešto što se najavljuje”, kazao je on.

Istakao je da u bolnici u Beranama puna tri mjeseca nije radio skener.

“Jer ne radi pumpa za kontrast. Znači, ne nešto krucijalno, već nešto što može da se popravi. Kako će da obezbijede silne aparate koji su im potrebni, a oće da budu KC”, pita se naš sagovornik.

Kaže da nema termina za dopler pa ne može da uradi sve potrebne pretrage za operaciju srca.

“Više od mjesec pokušavam da nađem termine, ali bez uspjeha. Ideje su dobre ali ne mogu se realizovati u ovom momentu jer nemamo kapaciteta za tako nešto”, zaključuje on.

Kritike su ranije stigle i sa adrese Sindikata doktora medicine. Njihova predsjednica Milena Popović Samardžić je poručila da za ovakve projekte nemamo kapaciteta.

Izvor, foto: RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA