Bivši radnici i akcionari „Agropolimlja“ uzdaju se u SDT

Oko sedamsto hektara zemlje, u najvećem dijelu pod šumama, na planini Jelovici kao i širokim planinskim prostranstvima Šekulara i Kaludre u Beranama, koje su na volšeban način prešle u privatno vlasništvo nakon raspada nekadašnjeg preduzeća “Agropolimlje”, prodaje se i krčmi na potpuno nezakonit način.

To je, prema riječima bivših radnika i akcionara ovog preduzeća, sada predmet pažnje Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).

“Nas desetak je pozvano u Specijalno tužilaštvo u svojstvu svjedoka i mi smo kazali šta smo imali. Kazali smo i da nije teško ući u trag tome kako je to prepisivano na privatne vlasnike. Od toga je 70 odsto državno zemljište i šume, i država mora i da se potrudi da sačuva svoju imovinu na Jelovici, u Šekularu i Kaludri, kao i na nekim drugim područjima”, kazali su Portalu RTCG neki od akcionara koji su dali izjave u SDT-u.

Oni se nadaju da će ovaj spor koji se pred sudovima vodi čitave dvije decenije, sada možda dobiti epilog.

“Mi smo vodili spor i zbog AD Klanica, kao i AD Šumarstvo. SDT u ovom trenutku vodi poseban postupak za AD Šumarstvo, jer su to pljačke neviđenih razmjera, koje se i danas sprovode. Tu su i državne šume i druge površine, od kojih su manjinski akcionari vlasnici 10 odsto. I država je izgleda riješila da to zaustavi i izvede na čistac”, kažu radnici i akcionari.

Privatnini vlasnici su preveli na sebe predmet o privatizaciji beranskog prduzeća AD “Poljoprivreda i šumarstvo”, koje je nekada bio velikog poljoprivednog preduzeća “Agropolimlje”. Predmet je prešao iz Osnovnog državnog tužilaštva u Specijalno državno tužilaštvo.

To su nezvanično iz ODT Berane kazali Portalu RTCG, na pitanje u kojoj je fazi ovaj slučaj, nakon što su nam se nedavno javili neki do oštećenih akcionara i bivših radnika.

Oštećeni manjinski akcionari i bivši radnici pritužbom Specijalnom državnom tužiocu obratili su se još u decembru 2019. godine, navodeći imena novog vlasnika koji je, kako kažu, pokrao i njih i državu Crnu Goru.

Predmet se prije toga vodio u ODT Berane, kada ga je preuzelo Specijalno državno tužilaštvo i zavelo pod brojem KTS 115/21.

Akcionari i bivši radnici su ranije dostavili i imena šesnaest građana Berana, na koje je, kako smatraju, nezakonito, prenijeta imovina “Poljoprivrede i šumarstva” AD. Među tim imenima ima i advokata, sudija, privatnih preduzetnika i šumara iz Berana, koji su se navodno našli u sprezi sa novim vlasnikom, a što se može vidjeti iz dokumentacije koju su dostavili našem portalu.

Prema njihovim riječima, slučaj “Agroplomlje” predstavlja najveću pljačku u Beranama u oblasti poljoprivrede.

“Pljačka je velika. Mi ne možemo ravnodušno da gledamo kako i danas ta imovina ide iz ruke u ruku”, izjavili su akcionari i bivši radnici.

Beranski agroindustrijski kompleks „Agropolimlje“ nastao je kao dio nekadašnje kompanije „Agrokombinat 13. jul“. Tada, već daleke 1963. godine, upošljavao je preko 800 radnika.

Hladnjača Hladnjača „Agropolimlje“ – pretvorena u trgovinski centar (Foto: rtcg.me )

„Agropolimlje“ je u svom sastavu, između ostalog, imao pekaru, mljekaru, klanicu, voćnjak od 47 hektara, brojne trgovinske i uslužne objekte, kao i preko sto hektara šume i zemljište na kom se obavljala poljoprivredna proizvodnja.

Odlukom Skupštine akcionara DD „Agropolimlja“ Berane od 24.juna 1998. godine, to društvo je podijeljeno na 10 novih pravnih subjekata, a imovina tako usitnjenih preduzeća lako se našla na meti raznih tajkuna od Berana, do Podgorice.

Portal RTCG je ranije pisao o tome kako se tako opljačkana preduzeća koja su nastala iz „Agropolimlja“ i dalje vode u Centralnoj depozitarnoj agenciji – Hladnjača AD Berane, Maloprodaja AD Berane, Bepek AD Berane, Poljoprivreda i šumarstvo AD Berane.

Upravo je ovo prilika da se dobije odgovor na pitanje kako i na koji način je uništena najveća hladnjača na sjeveru Crne Gore i kako je preprojektovana u trgovinski centar. Poslovni prostori su pretvoreni u kafane, šume su posječene i sijeku se svakog dana, voćnjaci su prošli kroz tri ruke, na mjestu AD Klanica je gola ledina i „čeka“ nekog investitora, niču zgrade na prostoru nekadašnjeg preduzeća.

Bivši radnici i akcionari nekadašnjeg AD „Agropolimlje“ nadaju se da je došlo vrijeme da se sporovi koje oni decenijama vode, sada pomjere sa mrtve tačke, da se zaštiti državna imovina od koje njima pripada 10 odsto.

Foto: RTCG

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA