Bezbjednost pod znakom pitanja, kopanje tunela moralo da izazove vibracije

Nakon jučerašnje informacije da je obijen depo podgoričkog Višeg suda, danas još šokantnija – do depoa je iskopan tunel koji vodi do iznajmljenog stana. Predsjednik suda kaže da od materijala koji se tamo čuva gotovo ništa ne nedostaje, te da se sumnja da je možda pokušano bjekstvo. Ministar unutrašnjih poslova kaže da je ovaj događaj vrsta napada na državu.

Spolja radovi na fasadi a u zgradi suda rupa. Ni manje ni više nego tunel koji izgleda ovako.

„To je tunel koji je gabaritima daleko od neke rupe u zemlji. Ljudi odavde znaju da je Podgorica premrežena podzemnim tunelima. Izvršioci su da bili došli do prostorija suda, morali su to da iskopaju i probiju zidove 70 – 80 cemntimetara da bi došli do prostorija“, kazao je predsjednik Višeg suda Boris Savić.

Svaki tunel ima dva kraja. Ovome jedan je u depou Višeg suda a drugi u stanu u zgradi preko puta. U Depou se nalazi dokazni materijal, droga, oružje, eksplozivi kao i brojni spisi. Savić međutim vjeruje da je povod kopanja tunela nešto drugo.

„Imamo sumnju da je meta bio lak pristup sudu i prostoriji za zadržavanje jer se nalazi u neposrednoj blizini prostorije za zadržavanje“, kazao je Savić.

Stan ispod kojeg je tunel – iznajmljen je prije dva mjeseca. Osnovno državno tužilastvo formiralo je predmet o ovom slučaju. Ministar unutrašnjih poslova vjeruje da vrlo brzo mogu doći do opipljivih dokaza. Tunel, kaže Adžić, predstavlja svojstven napad na državu.

„Ovo je jedna akcija dobro islanirana i organizovana koja se mjesecima pripremala i koja liči na akcione filmove, koje smo mogli gledati samo u zemljama daleko od nas“, kazao je ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.

Da otkriće tunela ispod zgrade suda priliči holivudskom scenariju saglasan je i arhitekta Dženan Kolić.

„Za ovakav poduhvat je potrebna organizacija, ljudstvo, ozbiljna tehnologija i ogromna finansijska sredstva“, kazao je Kolić.

Izgradnja tunela podrazumijeva planiranje i dobro poznavanje zgrade suda i okoline.

„Kada krenete iskop potrebne su vam koordinate, recimo da ne krenete iskop a nemate koordinate mogli bi da izađete na trg a mislim da njima to nije cilj nego su perfektno odradili posao. Svaka mašina koja se koristi prilikom iskopa prenosi vibracije, i te vibracije bi osjetili svi zaposljeni“, dodao je Kolić.

Ali nijesu, što otvara pitanje obezbjeđenja zgrade suda.

„Da je bilo 100 policajaca oko zgrade ne bi mogli da spriječe ono što se dešava ispod zgrade. Podzemnu kontrolu još ne vršimo“, kazao je Savić.

Možda bi trebalo, makar je današnje otkriće otvorilo i to pitanje ali i mnoga druga. Zato će slučaj tunela u depou Višeg suda biti tema sjutrašnjeg zasijedanja Biroa za operativnu koordinaciju obavještajnog bezbjednosnog sektora.

Foto: screenshot RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA