Bakić: Govor mržnje u crnogorskim medijima nije kontinuirano prisutan

Govor mržnje je u crnogorskim medijima prisutan ali nije kontinuiran, kazala je u emisiji „Link“ na Radiju Crne Gore Sunčica Bakić iz Agencije za elektronske medije (AEM). Istakla je da AEM već godinama sprovodi jednu ativnu politiku smanjenja uticaja rijaliti sadržaja na maloljetnike, te da je to njihov primaran zadatak.

„Tragičan događaj koji se dogodio u susjednoj Srbiji pokrenuo je jednu veliku reakciju javnosti. Na neki način ta reakcija pokazuje koliki je značaj medija u jednom društvu. Kad god se akomulira jedna velika količina socijalnog nezadovoljstva, šta god da je razlog, uvijek su mediji jedan od zahtjeva koje javnost ispoljava prema donosiocima odluka i vrlo često se prepoznaju kao dio problema ali i kao dio rješenja za izlaz iz situacije“, kazala je Bakić.

Navela je da se govori o dva televizijska programa koja su registrovana u Srbiji, te da su zahtjevi u početku bili na jedan dio programskog sadržaja tih programa tj. rijaliti sadržaje.

„U vezi sa rijaliti sadržajima regulatur iz Crne Gore (AEM) već godinama sprovodi jednu ativnu politiku smanjenja uticaja ovih sadržaja na maloljetnike što je naš primaran zadatak“, kazala je Bakić.

Objasnila je da televizijski programi registrovani u Crnoj Gori ne mogu emitovati ove sadržaje prije 23 sata, jer su ovi sadržaji prepoznati kao sadržaji koji su namijenjeni za publiku preko 18 godina.

„Kada govorimo o televizijskim programa koji dolaze izvan granica Crne Gore, AEM sprovodi jednu mjeru koja se odnosi na kablovske operatere, tako da ako se ovi sadržaji emituju prije 23 sata, moraju biti pinovani“, kazala je Bakić.

Navela je da maloljetnik u Crnoj Gori ne može tako jednostavno, ne može „slučajno“ imati pristup ovom sadržaju.

„Naravno da je ovo samo jedna polovina problema, a da je druga polovina na roditeljima jer imaju mogućnost da otključaju te kanale“, navela je Bakić.

Objasnila je da je AEM nakon uvođenja ovih mjera izazvala veliko nezadovoljstvo, da je bilo pitanja na osnovu čega su oni tu mjeru donijeli.

„Naš pravilnik je prošao i određene sudske provjere, sve do Ustavnog suda i to je sad već neka mjera koja je stabilna i aktivna i mislim da sad u vezi sa tim nemamo problema“, kazala je Bakić.

Navela je da drugi dio ovog problema nisu samo rijaliti sadržaji.

„Problem je u različitim drugim sadržajima koji nisu rijaliti programi, a koji se emituju u okviru ovih televizijskih programa iz Srbije“, navela je Bakić.

Istakla je da mogućnost zabrane nekog televizijskog programa u cjelini ili njegovog ograničavanja nije nešto što se jednostavno moći sprovesti, te da to nije samo stvar volje ili želje nacionalnih regulatornih organa.

„Moraju se ispuniti određeni uslovi koji su u saglasnosti sa međunarodnom praksom i standardima i mi to u kontinuitetu sprovodimo“, kazala je Bakić.

Navela je da govora mržnje ima i u našim medijima.

„Govor mržnje je nešto što je na neki način postalo uobičajena stvar javnog diskursa. Prisutan je u različitim onlajn medijima, prvenstveno portalima, društvenim mrežama koje se formalno nje smatraju medijima, ali je jasno da imaju određeni veoma veliki uticaj“, navela je Bakić.

Navela je da je veoma važno da taj govor u crnogorskim elektronskim medijima nije kontinuiran, već povremen.

„Razlika u odnosu na ove televizijske programe koje smo ograničili iz regiona je u tome što je govor mržnje kod njih prisutan kontinuirano“, kazala je Bakić.

Izvor, foto: RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA