ASK utvrdio da je Ministarstvo odbrane godinama ugrožavalo javni interes: Školovali „svoje”, najbolji ostajali doma

Ministarstvo odbrane Crne Gore godinama je ugrožavalo javni interes u postupcima odabira kadeta za školovanje na vojnim akademijama u inostranstvu, a dok je Predrag Bošković rukovodio tim resorom, država je iškolovala na desetine onih koji je trebalo da budu diskvalifikovani sa konkursa.

To je, saznaju “Vijesti”, epilog prijave, koju je Agenciji za sprečavanje korupcije prije tri godine uputila tadašnja ministarka odbrane i aktuelna gradonačelnica Podgorice Olivera Injac.

“Agencija je u ispitnom postupku provela sve relevantne dokaze i utvrdila da je Ministarstvo odbrane Crne Gore ugrozilo javni interes prilikom raspisivanja javnih oglasa za izbor kadeta za obrazovanje na vojnim akademijama u inostranstvu, koje je Ministarstvo raspisivalo u kontinuitetu u periodu od 2016. do 2020. godine”, stoji u dokumentu u koji su “Vijesti” imale uvid.

Agencija na više od 50 strana konstatuje nedostatke tokom postupaka odabira kadeta za školovanje u inostranstvu koji ugrožavaju javni interes, narušavaju integritet Ministarstva, a analizom podataka dobijenih iz resora kojim sad rukovodi Dragan Krapović, došli su do zaključka da je kroz godine država školovala više kadeta koji je, zbog neispunjavanja opštih ili posebnih uslova konkursa, trebalo u startu da budu eliminisani iz procesa selekcije.

Injac je u prijavi od 10. decembra 2021. godine navela više od 15 slučajeva odabira i slanja kandidata koji nisu ispunjavali uslove oglasa ili su imali nepotpunu ili neodgovarajuću dokumentaciju. U prijavi stoji da je u tim spornim slučajevima odabrano i na skupo školovanje u inostranstvo poslato 57 kandidata, a da dobar dio njih nije ispunjavalo uslove oglasa zbog slabijih ocjena u ključnim predmetima tokom srednje škole, odnosno sa nepotpunom ili neodgovarajućom dokumentacijom.

Prethodni menadžment Agencije, na čelu s Jelenom Perović, tri godine nije odlučivao u vezi sa ovom prijavom, ali je krajem 2021. godine utvrdio navodno postojanje ugrožavanje javnog interesa u slučaju jednog kadeta, a dokumentaciju o navodnim zloupotrebama proslijedio Specijalnom državnom tužilaštvu. Nema informacija u ishodu tog postupka.

“Iz svega navedenog proizlazi da je Ministarstvo odbrane proizvoljno postupalo u odabiru kandidata koji su se prijavili na javne oglase koji su u ispitnom postupku detaljno obrazloženi, a koji nijesu ispunjavali predviđene uslove, kako u pogledu uspjeha ostvarenog tokom školovanja, tako u pogledu dokumentacije koja se tražila javnim oglasom. Na taj način eliminisani su kandidati koji su uredno predali dokumentaciju i ispunili sve predviđene uslove”, navodi se u mišljenju Agencije, koje potpisuje vršilac dužnosti direktora Dušan Drakić.

Agencija naglašava i da je, u odnosu na sve javne oglase koji su za potrebe Ministarstva odbrane raspisani u periodu od 2016. godine do 2020. godine, Metodologija za sprovođenje javnog oglasa je donošena nakon raspisivanja javnih oglasa.

“…Što dovodi u sumnju transparentnost procesa selekcije kandidata/kandidatkinja, koji su aplicirali na javni oglas i ispunili uslove predviđene javnim oglasom, naročito u dijelu koji se odnosi na adekvatne i objektivne provjere ispunjenosti formalno-pravnih uslova kandidata. Sama činjenica da je Ministarstvo donosilo metodologiju nakon objavljivanja javnih oglasa, ostavlja rizik od mogućnosti prilagođavanja metodologije prijavama pojedinih kandidata i predstavlja značajan rizik od nastanka korupcije i može uticati na narušavanje integriteta Ministarstva te ostavlja prostor za pravno i faktičko pravljenje razlike među kandidatima ili nejednako postupanje, kao i isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva nekom kandidatu u odnosu na ostale, odnosno diskriminaciju”, navodi se u mišljenju.

Podsjeća se da Agencija za sprečavanje korupcije djeluje preventivno u borbi protiv korupcije u svim oblastima i da je svrha davanja mišljenja o ugrožavanju javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije stvaranje pozitivnog uticaja na dosljednu primjenu zakona i poštovanje etičkih standarda i principa, čuvanje ugleda javnih funkcionera i ugleda organa vlasti kako bi se obezbijedilo povjerenje građana u vršenje javnih funkcija i rad organa vlasti i otklonile sumnje u mogućnost nastanka i razvoja korupcije.

“S tim u vezi, Agencija preporučuje Ministarstvu odbrane Crne Gore da postupak raspisivanja i sprovođenja javnih oglasa obavlja transparentno i uz striktno poštovanje Zakona o Vojsci Crne Gore i u skladu sa Pravilnikom o načinu prijema lica u službi u Vojsci Crne Gore i rezervni sastav Vojske i načinu izbora kadeta, te izvrši usklađivanje teksta javnog oglasa i metodologije za sprovođenje istog, sa navedenim propisima, na način koji neće ugroziti integritet Ministarstva i dovesti do narušavanja etičkih standarda i principa i moguće pojave diskrimanicije“, preporuka je agencije.

Iz svega navedenog proizilazi da je Ministarstvo odbrane proizvoljno postupalo u odabiru kandidata koji su se prijavili na javne oglase koji su u ispitnom popstupku detaljno obrazloženi, a koji nijesu ispunjavali predviđene uslove, kako u pogledu uspjeha ostvarenog tokom školovanja, tako u pogledu dokumentacije koja se tražila javnim oglasom. Na taj način eliminisani su kandidati koji su uredno predali dokumentaciju i ispunili sve predviđene uslove”, naglašeno je u mišljenju Agencije.

Foto: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA