ASK ne da podatke o troškovima puta u Ameriku

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) odbila je da objavi podatke u vezi sa troškovima koje je imalo rukovodstvo te institucije prilikom službenog putovanja u Atlantu i Njujork u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Podatke o tim troškovima tražila je NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), odnosno da im se dostavi „kopija Platforme za službeno putovanje rukovodstva ASK-a u SAD, na konferenciju država potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije (CSSP) u Atlanti, ali i u Njujork, u decembru 2023. godine, sa kompletnom pratećom dokumentacijom, uključujući i plaćene fakture za avionske karte, smještaj i reprezentaciju“.

ASK je donijela rješenje kojim se zahtjev MANS-a odbija, a u obrazloženju su se pozvali na član 13 Zakona o slobodnom pristupu informacijama ističući da on propisuje da je organ vlasti dužan da omogući pristup informaciji ili njenom dijelu koji posjeduje, osim u slučajevima predviđenim ovim zakonom.

– Shodno navedenome, organ vlasti ne može omogućiti pristup informaciji koju ne posjeduje, a što je slučaj u konkretnom, u dijelu tražene informacije – navodi se u rješenju ASK, kojim rukovodi Jelena Perović.

Utemeljenje za svoju odluku zasnivaju i na Zakonu o sprečavanju korupcije.

– Zakon o sprečavanju korupcije propisuje u članu 4 da poslove sprečavanja sukoba javnog i privatnog interesa, ograničenja u vršenju javnih funkcija, provjere izvještaja o prihodima i imovini javnog funkcionera, postupanja po prijavama zviždača, zaštite zviždača, kao i druge poslove u skladu sa ovim zakonom, vrši Agencija za sprečavanje korupcije, kao samostalno i nezavisno tijelo, koju osniva Skupština Crne Gore, u skladu sa ovim zakonom. Agencija nije dio sistema Vlade Crne Gore na koji se primjenjuje Poslovnik Vlade Crne Gore, stoga Agencija ne sačinjava Platformu koja se utvrđuje na sjednici Vlade, što je razlog zbog kojeg Agencija ne posjeduje navedenu platformu. Stoga u premetnom slučaju nema i ne može biti dokaza da je Agencija u posjedu dokumentacije koja bi se mogla eksplicitno označiti kao prateća dokumentacija uz Platformu za međunarodne susrete, s obzirom da za Agenciju nije propisano donošenje platforme, njena sadržina ili prateća dokumentacija, koja dokumentacija uostalom nije propisana ni za platformu Vlade Crne Gore – navodi se u rješenju.

Kada je riječ o traženim fakturama za avionske karte, smještaj i reprezentaciju, troškovi za reprezentaciju su, kako navode u ASK, izraženi u drugačijoj formi u odnosu na zahtijevanu, što predstavlja razlog utvrđenja nepostojanja tražene informacije.

ASK je MANS-u dala i pravno uputstvo da se na njihovo rješenje mogu žaliti drugostepenom organu, Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, u roku od 15 dana.

Brinu i o privatnosti delegacije

– Agencija jeste snosila dio troškova za avionske karte. Fakture za avionske karte sadrže podatke imena i kontakt zaposlenog lica kod dobavljača karata, ime i kontakt ovlašćenog službenika Agencije, podatke o putnicima i samom letu. Objavljivanje ličnih podataka mora imati opravdan razlog i ići u javnom interesu, a u ovom slučaju nije jasno kakav javni interes postoji za objavljivanje navedenih podataka, dok, s druge strane, objavljivanje istih bez opravdanog razloga i bez pristanka lica može dovesti do pravne odgovornosti za instituciju ili službenika koji to učini. Objavljeni podaci mogu biti korišteni za planiranje neetičkih djelovanja od strane lica koja prate ili kontaktiraju drugu osobu bez njezine želje i saglasnosti, što može izazvati uznemiravanje i nesigurnost. Ako podnosilac zahtjeva ima pitanja u vezi službenog putovanja, objavljivanje navedenih podataka nije legitimni način za rješavanje istih, jer može biti neetičko, nezakonito ili štetno uticati na privatnosti i sigurnost službenika – navodi se u rješenju.

Foto: Lazar Ružić/Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA