Ambijent u medijima je slobodniji u većini slučajeva, nema pritisaka, slobodnije se diše, iako imamo veliki broj neriješenih napada na novinare i prijetnje ne prestaju, kazala je Generalna sekretarka Društva profesionalnih novinara Crne Gore Mila Radulović.
Radulović je, u emisiji Dobro jutro Crna Goro, kazala da je položaj novinara i medijska situacija danas potpuno drugačija, te da vlada stanje gdje nikad nije bilo više slobode, ali koja se zlopupotrebljava.
Direktor Radio-televizije Nikšić Nikola Marković kazao je da su neke stvari u medijima promijenjene ali da i dalje rade u jako lošim uslovima.
Istakao je da situacija u medijima nije ista kao prije 30 godina, ali da su neke prakse ostale iste.
„Ono što je razočaravaju će da nova politička elita koja je smijenila DPS sada primjenjuje iste narative kao oni, samo prema drugim medijima“, poručio je Marković.
Nijedan političar, naglasio je, nema pravo da vrši tu vrstu pritisaka na medije.
„Tek kad stvari u našoj profesiji postavimo principijelno onda možemo da govorimo o napretku novinara u Crnoj Gori. Moramo da vratimo ugled novinarskoj profesiji i da brinemo o finansijama kako bi to bilo reprezentativno mladim ljudima da se sjutra zainteresuju za tu profesiju“, kazao je Marković.
Marković je stava da dolazi vrijeme kada novinarska profesija postaje sve manje atrkativna mladim ljudima i o tome, kako kaže, moramo svi razmišljati.
Radulović je istakla da veliki problem predstavlja postojanje portala kojima se ne zna vlasnik i ko ih finansira, a da je vidljivo u koju su svrhu napravljeni.
Tako su, kaže Radulović, ljudi svakodnevno meta pojedinih portala i tu nema nikakvog pomaka.
„Nije više toliki problem na profesionalne i one druge poslove već je to što se ne zna ko je danas sve novinar i ko uopšte poštuje etičke kodekse“, kazala je ona.
Veliki problem predstavlja, kaže Radulović, što problem samoregulacije medija nije riješen.
„Pitanje samoregulacije nije riješen i to je veliki problem na nivou države, što ne postoji barem jedno samoregulatorno tijelo koje bi vratilo poštovanje standarda“, kazala je ona.
Marković je istakao da oš nijesmo svjesni kakav problem dolazi što ne može da se definiše ko je mediji, a ko nije.
Novinarka RTCG Nataša Novović kazala je da smo zbog ogromnog broja informacija izloženi lažima i da je to dobar način da se ubije ono što bi u novinarstvu trebala da bude osnova, a to je istinitost.
Komentarišući održavanje današnje sjednice Vlade o novim svjedocima ubistva Duška Jovanovića jer ni nakon četiri mjeseca nijesu saslušani potencijalni novi svjedoci u slučaju ubistva Duška Jovanovića, Marković je kazao da brine što je sjednica Vlade baš danas kada se obilježava Svjetski dan slobode medija.
„Za mene je to foliranje, nije primjereno, zašto se nije održalo prije 10 dana. Jedan od zaštićenih svjedoka javio se još 2015. godine, bivše tužilaštvo je odbijalo da ga sasluša pet godina, nadam se da će sada dobiti priliku da se sasluša“, kazao je Marković.
Nataša Novović je kazala da bi više voljela da su sjednicu na ovu temu održali nekog drugog dana, a da su se danas posvetili tome da okupe sve vladine portparole i sve one portparole koje Vlada plaća i da se vidi gdje su ti ljudi, jer je praksa da se ne javljaju na telefone i onemogućavaju svakodnevni rad medija, jer umnogome usporavaju radu u redakcijama.
Marković je dodao da je ponašanje portparola zapravo odraz ponašanja političara, čiji su oni šefovi, prema novinarskoj profesiji.
„Jer se političari postavljau kao da su bića iznad ostalih. Političari i institucije moraju da budu servisi građana“, poručio je on.
Oni su, ističe Marković, plaćeni da javnost bude obaviještena na vrijeme, i to je takođe jedan od problema u novinarstvu.
Mila Radulović ističe da je veliki problem što državno tužilaštvo ne reaguje povodom napada na novinare. Ističe da Vlada ne treba da se bavi slučajevima napada na novinara već tužilaštvo.
Poručila je da su zarade novinara mizerne s obzirom na težinu posla i da su neophodne drastične promjene kada je u pitanju finansijski dio.
Izvor, foto: RTCG