Akcija čišćenja puta od Carevog mosta do Ostroga: Neophodna kombinacija kazni i podizanja svijesti građana

Kombinacija kaznene politike i podizanja svijesti građana najbolji je način da smanjimo praksu nepravilnog odlaganja otpada, rekao je potpredsjednik Opštine Nikšić Vidak Krtolica.

On je danas učestvovao u akciji uklanjanja otpada na potezu Carev most-Manastir Ostrog, organizovanoj u okviru kampanje „Naš Grad, Naš Od(b)raz“. Akcijom je simbolično obilježen i Dan Evrope, kako su naveli iz Ekološkog pokreta Ozon.

Krtolica je uoči same akcije kazao da je rješavanje pitanja nepropisnog odlaganja otpada proces koji ne smije da stane. On je podsjetio da su na lokaciji u blizini Carevog mosta nekada bile velike deponije, ali da je zbog čestih akcija stanje već značajno bolje.

Prema njegovim riječima, samo čišćenje nije dovoljno, zbog čega moraju postojati i konkretne posledice za nesavjesne pojedince koji uništavaju životnu sredinu.

„Najbolja je kombinacija podizanje svijesti građana i kaznena politika, to se i u gradovima Evropske unije pokazalo kao najefikasnije“, ocijenio je Krtolica.

Protojerej-stavrofor Slobodan Jokić rekao je da put kraj Carevog mosta predstavlja obraz našeg grada jer Svetom Vasiliju Ostroškom dolazi mnogo ljudi iz okruženja i svijeta.

„Upravo našim pristustvom i učešćem pokazujemo da smo mi jedna zajednica, da su ovdje ljudi koji i dolaze u crkvu, neki ne dolaze, ali svi smo zajedno u dobrim stvarima“, smatra Jokić.

Prema njegovim riječima, sve je lakše i bolje kada djelujemo zajednički.

„U davnim mobama su se prevazilazile sve razlike i sve što nas je dijelilo, kada je bilo potrebe da svi učestvujemo, razlike su se stavljale po strani i zapravo se zacjelivale“, istakao je Jokić.

1
previous arrow
next arrow

Direktor Turističke organizacije Nikšić Mitar Barać naveo je da su gotovo uvijek u fokusu lokaliteti koji su turistički atraktivni, kao što je i Carev most.

„Odlučili smo da krenemo odavde iz prostog razloga jer će biti čišćena ruta odavde prema manastiru Ostrog, da se potrudimo da ostavimo lijep utisak, lijepu poruku i sliku. Zajednički možemo da se izborimo i pošaljemo snažnu poruku koliko je zapravo to značajno ne samo kada je razvoj turizma u pitanju, već generalno za kompletnu našu zajednicu“, ocijenio je Barać.

Direktor Komunalnog preduzeća Nemanja Vuković podsjetio je da je akcija čišćenja sprovedena na hodočasničkoj ruti ka manastiru Ostrog, kuda ljudi iz svih krajeva Crne Gore i država regiona dolaze da se poklone svecu.

„I zato je prirodno i lijepo da očistimo ovaj put. Sa svake strane ćemo očistiti ovu trasu kojom prolaze hodočasnici. Vjerujem da će ovo postati tradicija i da će uticati na građane da čuvaju životnu sredinu i da pravilno odlažu otpad kako vremeno za ovakvim akcijama ne bi bilo potrebe“, rekao je Vuković.

Akciju uklanjanja otpada organizovali su NVO Ozon i ostali predstavnici potpisnika Memoranduma o saradnji Opštine Nikšić, Turističke organizacije Nikšić, Komunalnog Nikšić, Radio Televizije Nikšić, Elektroprivrede Crne Gore i Kancelarije Nikšić prijestonica kulture 2030. Akciji se pridružila i Pravoslavna Mitropolija Crnogorsko Primorska, Eparhija Budimljansko Nikšićka, Opština Danilovgrad i tim kampanje ‘Čuvaj da te čuva’.

Zborno mjesto bilo je na samom Carevom most, gdje su se učesnici podijelili u više grupa kako bi mogli da očiste što više mini-deponija.

Dražen Vujović

FOTO: RTNK

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA