Adžić: Timski rad najbitniji za rehabilitaciju, sačuvati Institut Igalo

Najbolje organizovanu, ciljanu i pacijentu potpuno prilagođenu fizikalnu rehabilitaciju obezbeđuju specijalisti koji rade zajedno, u timovima, pri čemu su specijalisti FRM obično lideri ovih timova, odgovorni za njegu i oporavak pacijenata, poručila je predsjednica Udruženja fizijatara Milena Adžić. Ona je sinoć u Budvi otvorila VI Kongres fizijatara Crne Gore, pod nazivom „Nova iskustva u fizikalnoj i rehabilitacionoj medicini“, koji je okupio preko 160 učesnika. Apelovala je na nadležne da nađu najbolje rješenje za očuvanje Instituta “Dr Simo Milošević” koji je, kako je kazala, naš lider u rehabilitaciji pacijenata.

Adžić, koja je specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, i subspecijalista dječije fizijatrije predsjednica Udruženja fizijatara, je u pozdravnom govoru kazala da se kongres organizuje u godini kada se polako vraćamo starim navikama i intenzivnijoj saradnji.

„Pet godina je dovoljno dug period u kojem je svako od nas imao priliku da stekne nova iskustva, savlada nove vještine i unaprijedi istraživački rad, a ipak dovoljno kratak da se nijesmo previše udaljili i prestali da brinemo i podržavamo jedni druge, da učvršćujemo profesionalne i ljudske odnose, tj. da pokažemo uzajamnu podršku i solidarnost. O tome nam govori i veliki broj prijavljenih učesnika, preko 160“, kazala je Adžić.

Ona je istakla da Bijela knjiga podsjeća da moderna fizikalna i rehabilitaciona medicina promoviše timski model rada sa specijalistom iz ove oblasti kao liderom. Zadužena je da sprovodi proces rehabilitacije i osigura da svi članovi tima rade složno i kompetentno.

„Danas je FRM nezavisna medicinska specijalnost u Evropi i svijetu. Specijelisti FRM koriste posebne dijagnostičke metode i primjenjuju mnogobrojne, različite tretmane, uključujući i farmakološke, fizičke, tehničke, edukacione i stručne intervancije“, kazala je ona.

Adžić navodi da je rehabilitacija je kontinualni i koordinisani proces, koji počinje na početku bolesti ili povrede i sprovodi se dok osoba ne postigne individualno uključenje u društvo, dosljedno njegovim ili njenim aspiracijama i željama.

„Najbolje organizovanu, ciljanu i pacijentu potpuno prilagođenu rehabilitaciju, obezbeđuju specijalisti koji rade zajedno, u multidisciplinarnim i interdisciplinarnim timovima, pri čemu su specijalisti FRM obično lideri ovih timova, odgovorni za njegu i oporavak pacijenata, kako u jedinicama intenzivnog liječenja, tako i u specijalizovanim ustanovama za fizikalnu i rehabilitacionu medicinu“, rekla je ona.

Adžić je objasnila da je razvoj fizikalne i rehabilitacione medicine doveo je do unapređenja istraživačkog rada, uvođenja inovativnih programa u rehabilitaciju, razvoja asistivne tehnologije – od običnih pomagala do robotike – kao i sofisticiranih elektronskih sistema za stimulaciju, komunikaciju, kontrolu okoline i povećanje mobilnosti.

„Ne mogu a da ne pomenem da je naš lider u rehabilitaciji pacijenata, Institut “Dr Simo Milošević”, pred kolapsom u radu. Svakome bi trebalo da bude jasno da ovakav nacionalni i evropski rehabilitacioni brend mora biti sačuvan, jer bez njega nema potpunog procesa rehabilitacije i oporavka naših pacijenata koji dolaze u ovu ustanovu iz svih djelova Crne Gore. Zato, s ovog mjesta, upućujem apel državnim organima da nađu najbolje rješenje za očuvanje Instituta na dobrobit pacijenata i zaposlenih u ovoj važnoj ustanovi“, poručila je doktorka. 

Radni dio Kongresa činiće predavanja, prezentacije radova, radionice i edukativne sesije najeminentnijih stručnjaka iz oblasti fizikalne i rehabilitacione medicine iz zemlje i inostranstva.

„Glavne teme Kongresa su odabrane da nam kroz predavanja i radove prikažu nova saznanja i iskustva iz kliničke prakse i naučno istraživačkih rezultata. Zato vjerujemo da će svi učesnici pored novih znanja, kroz diskusiju i usvajanja zajedničkih stavova, doprinijeti kvalitetu Kongresa“, zaključila je ona.

Izvor, foto: RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA