22 mladih iz RE i većinske populacije unaprijedili vještine kroz EU projekat

NVO Centar za afirmaciju RE populacije – CAREP organizovala je trodnevni trening za nezaposlene mlade iz Berana, Bijelog Polja, Nikšića i Pljevalja u Beranama. 

Trening je, kako je saopšteno, jedna u nizu aktivnosti projekta “Karijerna karta za mlade Rome/kinje – #OdEdukacijeDoZapošljavanja”, koji je podržan u okviru projekta “Jačanje civilnog društva za podršku održivom socio-ekonomskom razvoju Crne Gore”, koji sprovode Help – Hilfe zur Selbsthilfe i Juventas. Projekat finansira Delegacija Evropske unije a ko-finansira Ministarstvo javne uprave.

„Na treningu, 22 mladih iz RE i većinske populacije unaprijedili su konkretne vještine koje će im pomoći u pronalaženju zaposlenja i pri ulasku na tržište rada. Svi učesnici/e imali su priliku upoznati se sa Programima Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, platformama za zapošljavanje, izradom biografije te su naučili kako razgovarati na intervjuu sa poslodavcem i koja su njihova radna prava i obaveze“, navodi se u saopštenju.

Sanija Beriša, jedna od učesnica, navela je da joj je ovaj trening pomogao oko prijave za posao i razgovora sa poslodavcem: „Kad moram da se prijavim na neki posao, moram da idem na razgovor sa poslodavcem, tada me uhvati trema i ja se izgubim, često su mi poslodavci postavljali pitanje da li imam iskustvo i CV. Iskrena da budem, nisam do sada znala šta je CV.”

Alen Šalja, srednjoškolac iz Nikšića, objašnjava: „Drago mi je što sam učesnik treninga, koji mi je pomogao i dao smjernice na kojim sajtovima mogu potražiti posao, kako funkcioniše ZZZCG i koje sve prilike tu mogu dobiti. Ono što mi je naročito značilo je najljepši i najstresniji dio treninga – simulacija razgovora sa poslodavcem. Ni meni ni drugima nije bilo svejedno, ali zahvalan sam da mogu barem da pokušam da napišem CV, naučio sam trikove za neverbalnu komunikaciju i poboljšao samopouzdanje.”

Violeta Selimović, osamnaestogodišnjakinja iz Bijelog Polja, prvi put učestvuje na treningu i iskreno kaže: „Ranije nisam znala kako i gdje da tražim posao a sada znam. Moja braća i sestre su stariji, uvijek su sami nalazili posao, a često su bili odbijeni na poslovima za održavanje higijene u gradu i za rad u kuhinji zbog nacionalnosti. Ovaj trening mi je potvrdio ono što sam i sumnjala, da poslodavci imaju sterotip o Romima i Egipćanima. Ipak se nadam da će i za mene biti posla, planiram raditi sezonski – znam da to nije dugoročno, ali barem na taj način mogu pomoći svojoj porodici.”

U zaključku Ahmetović Nardi, izvršni direktor CAREP-a dodaje: „Znamo da je RE zajednica jedna od najsiromašnijih zajednica u Crnoj Gori, ali se nadamo da ćemo za 12 lica koja imaju veliku želju za sticanjem novih radnih vještina obezbijediti posao putem organizovanja plaćene obuke na radu u trajanju od tri mjeseci kod privatnih/javnih poslodavaca. Organizacija će 100% snositi troškove, a poslodavci će  biti pozvani u svojstvu mentora, sa mogućnošću da produže ugovore mladima koji se dobro pokažu. Izuzetno je važno da se mladi bore za ispunjenje prava na dostojanstven rad.”

„Projekat je osmišljen na osnovu rada NVO „CAREP“ sa mladim Romima/Romkinjama i Egipćanima/Egipćankama u prethodnih pet godina, gdje se pokazalo da mladi obrazovani pripadnici RE zajednice imaju manje prilika za zapošljavanje u poređenju sa vršnjacima, pripadnicima većinske zajednice. Ova činjenica ukazuje na to da je potrebno ekonomski osnažiti mlade nezaposlene Rome i Egipćane kroz podsticaj zapošljavanja – sprovođenjem mjera aktivnog zapošljavanja“, zaključuju iz CAREPA-a.

Foto: CAREP

NIKŠIĆ PROGNOZA