Na osnovu podataka koje je Građanska alijansa (GA) dobila putem zahtjeva za slobodan pristup informacijama, ove godine je protiv policijskih službenika formirano 13 predmeta zbog krivičnog djela zlostavljanje i jedan predmet zbog krivičnog djela mučenje, saopštila je za „Dan“ Aleksandra Dubak, pravna savjetnica u toj nevladinoj organizaciji.
Prema njenim riječima, Građanska alijansa aktivno prati dva predmeta koji se trenutno vode pred Osnovnim sudom u Podgorici, a široj javnosti su poznati pod nazivom „bombaški napadi“. Prvi predmet se odnosi na aktiviranje eksplozivnih naprava u blizini kuće nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnih službi, a drugi na aktiviranje eksplozivne naprave u blizini ugostiteljskog objekta „Grand“.
– Za ova krivična djela vode se dva odvojena postupka. U jednom se tereti pet policijskih službenika kriminalističke policije, dok se u drugom sumnjiči samo jedan, koji je obuhvaćen i prvim postupkom. Od strane bivšeg ministra unutrašnjih poslova, tri od pet policijskih službenika je suspendovano do okončanja sudskog postupka i donošenja pravosnažne presude. Podsjećam da se događaji vežu za period tokom maja 2020. godine, a da su suđenja počela početkom 2023. godine, te da imamo dug vremenski period od kritičnog događaja pa do formiranja predmeta – istakla je Dubak.
Kada je riječ o samoj pojavi torture i prekoračenju policijskih ovlašćenja, ona smatra da je danas situacija svakako bolja u odnosu na period od prije 10 ili 15 godina, kada smo svjedočili mnogo većem broju prijava od strane građana, kako Građanskoj alijansi, tako i instituciji Ombudsmana, ali i samom tužilaštvu.
– Upravo zbog takvog stanja tokom tog perioda, civilni sektor i Ombudsman dali su snažan doprinos smanjenju ove pojave kroz izjave u medijima, rad na jačanju kapaciteta policijskih službenika, ali i predstavnika sudstva u tužilaštva, kroz monitoring institucija u kojima se nalaze lica lišena slobode i na kraju davanjem preporuka kroz analize i izvještaje. Od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića očekujemo prepoznavanje ovog problema i snažan doprinos da se koriste svi raspoloživi mehanizmi za eliminaciju torture. Podržavamo izjave novog ministra, koji je obećao čvrstu borbu protiv kriminala, pa samim tim očekujemo da će se baviti i svim nezakonitim radnjama policijskih službenika – poručila je Dubak.
Da Crna Gora mora pojačati napore u sprovođenju efikasnih, djelotvornih i nezavisnih istraga u cilju rješavanja slučajeva policijske torture i nezakonite upotrebe prinudnih mjera navodi se i u nedavno objavljenom izvještaju Evropske komisije, koji se odnosi na period od juna prošle do juna ove godine.
Građanima objasniti procedure i pravila
Dubak naglašava da je potrebna snažnija podrška javnosti po pitanju ophođenja policijskih službenika prilikom vršenja službenih radnji.
– I dalje postoje segmenti društva koji pokazuju određenu dozu tolerancije, ili čak podrške, prema policijskoj torturi, što često proizilazi iz različitih faktora poput nedostatka informacija o konkretnim slučajevima, ili iz ukorijenjenih predrasuda prema određenim grupama stanovništva. Kako bi građani mogli reagovati na adekvatan način, moraju biti upućeni u same procedure i pravila postupanja policijskih službenika, pa je u tom cilju neophodno raditi na njihovoj edukaciji kada je u pitanju npr. postupak lišenja slobode, zatim uzimanja obavještenja od građana u policijskim stanicama, ali i prilikom zaustavljanja od strane saobraćajne policije, istakla je Dubak, uz ocjenu da je neophodan i veći doprinos medija po pitanju informisanja građana i podizanja njihove svijesti o pomenutom problemu.
foto:ilustracija/elements.envato