Četrnaest operativaca tajne službe žalilo se od početka godine do danas Vladinoj Komisiji za žalbe – jedan od njih zbog privremenog ograničenja vršenja dužnosti, a ostali su prigovarali na raspoređivanje na druga radna mjesta u Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB).
Iz tog Vladinog tijela “Vijestima” su to kazali, navodeći da je dokumentacija koju im dostavlja ANB tajna i da ne mogu iznositi detalje…
“Vijesti” su juče objavile da je dvadesetak tajnih agenata degradirano, a najmanje deset njih poslato kući da primaju platu, ali da ne dolaze na posao.
Zvanično objašnjenje Agencije kojom rukovodi Ivica Janović je da je riječ o zakonitim reformama i novoj sistematizaciji radnih mjesta, u cilju modernizacije i boljeg odgovora na savremene bezbjednosne izazove. Nezvanični izvori i pogođeni službenici tvrde da je riječ o politički motivisanoj čistki i revanšizmu, s ciljem da se profesionalci uklone, a mjesto oslobodi za politički podobne kadrove.
“Vijestima” je iz te institucije nezvanično rečeno da nema govora o revanšizmu i bilo kakvoj vrsti progona, već da su preraspoređeni službenici koji su nezasluženo napredovali ili čiji je profesionalni integritet doveden u pitanje.
“U periodu od 1. januara 2025. godine, do danas, Komisija je zaprimila ukupno 14 žalbi, izjavljenih protiv rješenja Agencije za nacionalnu bezbjednost. Od tog broja, jedna žalba je izjavljena na rješenje o privremenom ograničenju vršenja dužnosti i taj predmet je okončan. Ostalih 13 žalbi je tek zaprimljeno u Komsiji za žalbe, a izjavljene su na rješenja o raspoređivanju. Navedeni postupci su u toku, što znači da u istima nije donijeta odluka. Komisija ukazuje da dokumentacija koju dostavlja Agencija za nacionalnu bezbjednost ima stepen tajnosti “interno”, odnosno sadrži tajne podatke stepena tajnosti “tajno”, te sa istima Komisija za žalbe postupa u skladu sa odredbama Zakona o tajnosti podataka, i prilikom preuzimanja u rad istih, predsjednica i članovi Komisije potpisuju izjave da će sa tajnim podacima postupati u skladu sa zakonom i drugim propisima”, odgovorili su iz Vladine Komisije.
Oni objašnjavaju da je odredbom člana 56 Zakona o tajnosti podataka (“Službeni list Crne Gore”, br. 14/08, 76/09, 41/10, 40/11, 38/12, 44/12, 14/13, 18/14, 48/15, 74/20, 113/24) propisano da organi i drugi subjekti iz člana 2 tog zakona, koji od ovlašćenog lica koje je odredilo stepen tajnosti podatka dobiju na korišćenje tajni podatak “ne smiju ga bez saglasnosti tog lica davati drugim korisnicima, osim u slučajevima utvrđenim ovim zakonom i propisima donijetim na osnovu ovog zakona”.
“Imajući u vidu navedenu odredbu zakona, Komisija za žalbe nije ovlašćena da objelodanjuje tajne podatke”, kazali su iz Komisije odgovarajući na set pitanja o žalbama tajnih agenata.
“U odnosu na pitanje da li Komisija za žalbe ima uvid u konkretne slučajeve u kojima su službenici navodno “poslati kući” bez pisanog rješenja, Komisija ukazuje da nema uvid u takve slučajeve, budući da je nadležnost Komisije za žalbe da odlučuje o žalbi na rješenje kojim je odlučeno o pravima, obavezama i odgovornostima državnog službenika, odnosno namještenika”, piše u odgovorima.
Prema informacijama “Vijesti”, dobijenim iz više izvora, oko dvadesetak službenika je degradirano, navodno bez jasnog obrazloženja:
“To su uglavnom iskusni operativci i profesionalci, koji su sada postali meta unutar-agencijske ‘čistke’. Nekoliko njih je poslato kući bez konkretnog radnog zadatka, a i dalje primaju platu. Niko od njih nije dobio rješenje o novom rasporedu, niti im je objašnjeno do kada će ‘čekati’ i na kojem zakonskom osnovu mogu primati platu a ne dolaziti na posao. Takođe, niko nije formalno obaviješten o mogućoj suspenziji. Pozadina svega ovoga je uklanjanje profesionalaca kako bi se otvorila vrata za politički, rodbinski ili prijateljski povezane kadrove, bliske dugogodišnjim agentima koji su okružili novog direktora. Dobar dio podnio je žalbe Vladinoj Komisiji za žalbe i očekuju odgovor”, rekao je jedan od njih.
Uprkos brojnim optužbama na račun navodnog nezakonitog postupanja, koje su im predočene kroz desetine novinarskih pitanja, iz tajne policije za “Vijesti” su poručili da sprovode reforme:
“Agencija za nacionalnu bezbjednost je u sklopu aktivnosti na sprovođenju procesa reformi, koje mogu da doprinesu kvalitetnom tretiranju savremenih bezbjednosnih izazova, rizika i prijetnji na unutrašnjem i međunarodnom planu, nedavno usvojila novi akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. U skladu sa zakonom navedeni akt donosi direktor Agencije, uz saglasnost Vlade Crne Gore, koji je usklađen sa vrstama unutrašnjih organizacionih jedinica i zvanja službenika, koji su utvrđeni Uredbom koju donosi Vlada Crne Gore, bez obaveze dobijanja mišljenja drugih državnih organa, tim prije jer se radi o internom aktu”, pojašnjeno je iz tajne policije.
Komisija može da poništi rješenja
Vladina Komisija može da poništi rješenja o raspoređivanju agenata na druga radna mjesta, a ako Agencija ne postupi po njihovoj odluci službenici mogu ponovo da se žale…
Tako su iz Komisije objasnili koje su nadležnosti Komisije za žalbe u pogledu izvršenja i nadzora nad sprovođenjem odluka…
“Kad Komisija za žalbe poništi prvostepeno rješenje, dužna je da ukaže prvostepenom javnopravnom organu u kom pogledu treba dopuniti postupak, a prvostepeni javnopravni organ je dužan u svemu da postupi po drugostepenom rješenju i da, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 20 dana od dana prijema predmeta, donese novo rješenje. U tom slučaju, ukoliko Agencija za nacionalnu bezbjednost ne postupi po odlukama Komisije za žalbe, službenik ima pravo da izjavi žalbu zbog ćutanja uprave. Ukoliko je žalba zbog ćutanja uprave osnovana, Komisija za žalbe će usvojiti žalbu i naložiti prvostepenom organu, da u ostavljenom roku donese novo rješenje, a može pokrenuti i inspekcijski nadzor”, kazali su iz Komisije.
Dokumentacija koju dostavlja Agencija za nacionalnu bezbjednost ima stepen tajnosti ‘interno’, odnosno sadrži tajne podatke stepena tajnosti ‘tajno’, te sa istima Komisija za žalbe postupa u skladu sa odredbama Zakona o tajnosti podataka, i prilikom preuzimanja u rad istih, predsjednica i članovi Komisije potpisuju izjave da će sa tajnim podacima postupati u skladu sa zakonom i drugim propisima”, odgovorili su iz Vladine Komisije.
Foto: Vlada