Verica Maraš slobodno raspolaže imetkom

Godinu i po od kako je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) podiglo optužnicu protiv bivših čelnika „Plantaža“, dugogodišnjoj direktorici tog državnog preduzeća Verici Maraš, koja se tereti da je kompaniji pričinila višemilionsku štetu, i dalje je omogućeno da raspolaže svojom imovinom.

Nakon podizanja optužnice u martu prošle godine, SDT nije predložilo blokadu i privremeno oduzimanje imovine i, kako je „Danu“ potvrđeno u podgoričkom Višem sudu, takav zahtjev do njih do danas nije stizao.

Privremeno oduzimanje imovine, kako Danu potvrdila Marija Raković, samostalna savjetnica za odnose sa javnošću u tom sudu, nije predloženo ni u odnosu na Veselina Vukotića, bliskog saradnika Verice Maraš, koji je bio jedan od članova Odbora direktora „Plantaža“.

Osim Maraš i Vukotića, optužnicom SDT-a obuhvaćeni su i Božo Mihailović, Đorđije Rajković, Sead Šahman i Dušan Perović. Tih šestoro bivših rukovodilaca državnog preduzeća terete se za krivično djelo zloupotreba službenog položaja u privrednom poslovanju.

Pored benefita u odnosu na stečenu imovinu, početak suđenja optuženima u ovom predmetu odlaže se od maja i zasad je jedino izvjesno to da će Maraš i njeni najbliži saradnici presudu dočekati na slobodi.

Prema optužnici, firma OMP Inženjering i „Plantaže“ formirale su zajedničko preduzeće Plant OMP, koje je trebalo da od lozovine (drvo loze) proizvodi brikete (energent). Međutim, fabrika koja je otvorena u julu 2011. nikada nije proradila, nakon čega je uslijedio niz sudskih sporova. Vlasnici OMP Inženjeringa tražili su obeštećenje, tvrdeći da „Plantaže“ nijesu obezbijedile dovoljno kvalitetne lozovine za rad fabrike, dok su „Plantaže“ pokrenule kontratužbu, tvrdeći da je OMP Inženjering u zajedničkoj fabrici instalirao neadekvatnu opremu.

Sudija u sporu koji je 2014. pokrenut pred Privrednim sudom bio je tadašnji predsjednik tog suda Blažo Jovanović, koji je kasnije bio u pritvoru zbog drugih optužbi.

Iako su nalazi vještaka bili u korist „Plantaža“, bivši menadžment te državne kompanije pokrenuo je postupak sporazumnog poravnanja sa vlasnicima OMP Inženjeringa. Ugovor o poravnanju je predviđao da „Plantaže“ isplate 350.000 eura i ustupe plac od 37.000 kvadrata procijenjen na 1,3 miliona eura OMP Inženjeringu. Ugovorom je predviđeno da „Plantažama“ u vlasništvu ostane zajednička fabrika Plant OMP, na koju se vodi jedino izgrađeni hangar.

Poravnanje je usvojio tadašnji Odbor direktora „Plantaža“, iako su pred Privrednim sudom trajali procesi sa OMP Inženjeringom.

Tuži za odluku koju je sama potpisala

Verica Maraš nedavno je podnijela tužbu protiv „Plantaža“ jer smatra da joj je nezakonito smanjena zarada za period od 1. juna 2012. do 23. oktobra 2020. godine, odlukom za čije je zakonito sprovođenja ona bila zadužena.

U tužbi koja je podnijeta početkom januara, Maraš navodi da joj je nezakonito umanjena zarada kao izvršnoj direktorici „Plantaža“ odlukom odbora direktora kojom su prihvatili zaključak Vlade da se zbog tadašnje ekonomske krize smanje zarade u državnim firmama. Posebne odluke o smanjenju zarada za sve zaposlene, pa i za sebe, potpisala je upravo Maraš.

foto: Srđan Boljević-Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA