Svjedoci potvrdili odbranu Medenice: Sekretarka bila dužna da obavijesti Sudski savjet o prijavi protiv Zekića

Pred podgoričkim Višim sudom danas je 11 svjedoka potvrdilo odbranu Vesne Medenice i navelo da je sekretarka Sudskog savjeta Vesna Aćimić bila dužna da obavijesti taj organ o prijavi i postupku protiv sudije Milosava Zekića.

To je danas nakon ročišta u izjavi za medije kazao advokat Zdravko Begović. Pored Begovića,  to je u svom današnjem iskazu navela i sama Vesna Aćimić, koja je saslušana u svojstvu svjedoka. Postpak vodi sudija Sonja Keković.

Istog su stava bili i svjedoci, njih 11, među kojima je i  tadašnji predsjednik Sudskskog savjeta i Osnovnog suda Kotor u kojem je sudija Zekić osuđen i bivši ministar pravde Zoran Pažin i  Vesna Simović Zvicer, takođe bivša predsjednica Sudskog savjeta.

Svi su naveli da su tek na sjednici Sudskog savjeta  u julu 2020. upoznati sa tim da je jedan od sudija Osnovnog suda Rožaje osuđen u krivičnom postupku i tako što je razmatranje njegove ostavke bilo među tačkama dnevnog reda.

Aćimić  je kazala da je samostalno donjela odluku o tome da ne obavijesti Sudski savjet o pomenutoj prijavi, već da informiše  disciplinskog tužioca.

Kako je danas pojašnjeno od strane 11 svjedoka, disciplinskog tužioca informiše Sudski savjet nakon sjednice na kojoj se razmatraju prijave sa kojima ih upozna onaj ko ih je zaprimio, u ovom slučaju je to Aćimić.

– U periodu od 1.3.2019.  do 15.3.2019. obavljala sam od kuće poslove sekretara Sekretarijata  Sudskog savjeta jer je bila situacija da smo moj otac i ja bili bolesni, a nakon 15.32019.  i narednih sedam dana jer mi je tada preminuo otac. Nakon što sam primila anonimnu prijavu grupe građana zatražila sam izjašnjenje od sudova. Zatim sam disciplinskom tužiocu dostavila putem mejla izvještaje, ali taj mej zbog tehničkih razloga nije stigao. Kasnije sam zaboravila na to…-kazala je između ostalog Aćimić.

Ona je navela da su ona i koleginica Daliborka Vuksanović bile upućene u ovo i da je po svojoj samostalnoj odluci odlučila da o ovome ne obavijesti Sudski savjet –  članove, nego disciplinskog tužioca.

– O anonimnoj prijavi nisam obavijestila ni predsjednika sudskog savjeta. Danas smatram da sam trebala to da učinim. Na sve sam zaboravila, zbog činjenice da mi je otac preminuo – kazala je Aćimić između ostalog.

Na pitanje Vesne Medenice navela je da je anonimna prijava bila oslovljena na Sudski savjet.

Ona je ukazala da je nakon spornog događaja, vezano za to da Sudski savjet nije bio upoznat na vrijeme da se vodio krivični postupak protiv sudije Zekića i da je on osuđen, formiana komisija za pritužbe pri Sudskom savjetu kako ne bi dolazilo do propusta.

Mladen Vukčević, tadašnji predsjednik Sudskog savjeta je dodao da je za anonimnu prijavu protiv Zekića saznao iz medija, godinu dana kasnije. On je ostao pri ranije iskazu datom pred SDT u kojem je naveo da je bila obaveza sekretara Sudskog savjeta da ga obavijesti o svim činjenicama koje su važne a prije nego bi bio upućen zahtjev disciplinskom tužiocu.

– Aćimić je trebala mene da obavijesti o tome da se vodi krivični postupak protiv sudije Zekića i prijavi. Ona nema ovlašćenja sama da odluči o tome da to uputi disciplinskom tužiocu, umjesto Sudskom savjetu i meni –  naglasio je on.

Bivši ministar pravde Zoran Pažin takođe je, kao većina njegovih kolega koji su danas saslušani u svojstvu svjedoka, potvrdio da je na sjednici Sudskog savjeta saznao za slučaj sudije Zekić.

– Ja sam smatrao da treba odbiti njegovu ostavku, i da  treba biti razrješen. To tada, prijave i pritužbe, nisu bile nadležnost predsjednice Vrhovnog suda. Na sudskom savjetu je da na sjednicama razmatra pritužbe – naveo je između ostalog Pažin.

Podsjećamo, Specijalno državno tužilaštvo podnijelo je optužni predlog protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice kojim se tereti da je nezakonito i mimo znanja članova Sudskog savjeta donijela odluku i arhivirala predmet sudije Osnovnog suda u Rožajama.

SDT podiglo optužni predlog: Medenicu terete da je sudiji omogućila nezakonitu zaradu

Kako SDT navodi, tim činom je Milosava Zekića spasila sigurnog razrješenja sudijske funkcije, omogućila mu da nastavi da obavlja sudijski posao i godinu i po nakon te odluke prima punu zaradu. Time je, kako piše u optužnom predlogu, izvršila krivično djelo zloupotreba službenog položaja iz člana 416 stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.

Medenica je 17 godina provela na čelnim pravosudnim funkcijama. Četiri godine bila je vrhovni državni tužilac, a nakon toga u tri mandata na čelu Vrhovnog suda od 2007. do decembra 2020.godine.

foto:Dan

NIKŠIĆ PROGNOZA