Saslušanjem svjedoka danas je u Višem sudu u Podgorici nastavljeno suđenje okrivljenom Dušku Kneževiću u aferi “koverta”.
Svjedokinja Dijana Zečević je rekla da konvertovanje 100.000 dolara za račun Duška Kneževića nije bilo sumnjivo. Ona je navela da je konvertovanje novca bila uobičajna radnja u poslovanju banke. Dodala je da ih iznos od 100.000 dolara za konvertovanje nije iznenadio i nije bio sumnjiv, s obzirom da je Duško Knežević u banku uložio više od 20 miliona.
Odgovarajući na pitanja branilaca okrivljenih, Zečević je kazala da je banka imala odsjek čija je nadležnost bila sprečavanje pranja novca. Kako je pojasnila, tu se nalazio jedan čovjek i bio je nezavisan organ. Dodala je da je u tom periodu Duško Knežević bio akcionar.
“Centralna banka Crne Gore je bila, kao regulatorno tijelo, dužna da provjerava akcionare. Da nije bilo sve u redu, Duško Knežević ne bi mogao postati akcionar “, rekla je Dijana Zečević.
Nakon svjedočenja Đorđa Đurđića, danas je u sudnici Višeg suda, došlo do verbalne rasprave između njega i optuženog Kneževića.
Đurđić je govorio o poslovanju preduzeća „Mega Galf“, te da je u toj kompaniji bio samo ovlašćeno lice od strane Duška Kneževića i da je nakon određenog vremena prešao u “Atlas banku”.
Naveo je da, dok je on bio angažovan u pomenutom preduzeću, nije bilo ništa sporno i sumnjivo u poslovanju.
Odgovarajući na pitanje advokatice Andrijane Razić, branioca okrivljenog Kneževića, svjedok Đurđić je kazao da je u jednom od postupaka kojima je bio obuhvaćen sklopio sporazum o priznanju krivice i da je u jednom predmetu imao status svjedoka saradnika. Dodao je da povodom konkretno današnjeg postupka, nema saznanja.
“Na mene nije vršen bilo kakav uticaj. U predmetu gdje sam sklopio sporazum o priznanju krivice advokati su mi bili Dragoljub Đukanović i Lazar Aković. Taj sporazum je bio apsolutni moja odluka i to je moja lična stvar. Advokati mi nisu govorili ništa negativno u odnosu na Duška Kneževića”, izjavio je Đurđić.
Okrivljeni Duško Knežević je kazao da je u „ovoj sali odnosno velikoj sudnici podgoričkog Višeg suda, svuda prisutan duh Milivoja Katnića“.
Advokat Lazar Aković se obratio sudu jer ga je i danas optuženi Duško Knežević prozvao dovodeći ga u vezu sa neistinitim navodima.
“Već duži vremenski period trpim ozbiljne uvrede od strane optuženog Kneževića. Gotovo na svakom suđenju negativno me targetirao. Ćutao sam jer je neprimjereno da se raspravljam sa licem koje se nalazi na optuženičkoj klupi. U ovoj takozvanoj ‘Atlas Aferi’ zastupam osam optuženih. Svi oni su negirali krivicu i to su bliski saradnici Duška Kneževića i prijatelji. Ovo odgovorno tvrdim, spreman sam da idem na detektor laži , da nikad nisam vršio neprimjeren uticaj na moje klijente i govorio im nešto što bilo negativno u odnosu na Duška Kneževića a zarad njihovih benefita. Na neko od suđenja Duško Knežević je rekao da zastupam svjedoka saradnika Vlatka Rašovića, a tog čvojeka ne poznajem i nikad nismo imali kontakt. Nije moj klijent. Kad bi čovjek slušao Duška Kneževića pomislio bi da je na desetine mojih klijenata sklopilo sporazum i priznanju krivice, a za sve ove godine njih je bilo dva-tri”, istakao je advokat Aković.
Duško Knežević se obratio sudu navodeći da se neće sada baviti „Akovićem, Akovićem će se baviti neki drugi“.
U optužnici se između ostalog navodi da je Dusko Knežević, nakon što su njegovi saradnici konvertovali 110.000 dolara u eure, Stijepoviću predao „samo“ 47.500 eura.
Osim Duška Kneževića i Slavoljuba Stijepovića, optuženi su i Kneževićevi saradnici i prijatelji Branislav Todorović, Živko Šljivančanin, Tamara Krdžić, Goran Grujović i Tomica Knežević.
U optužnici se navodi da je Duško Knežević u drugoj polovini 2010. godine stvorio kriminalnu grupu čiji članovi su bili zaduženi da podižu novac koji je stečen iz nezakonitih poslova više kompanija a potom ga predaju njemu radi stavljanja u legalne tokove.
Prvom tačkom optužnice, Duško Knežević je izvršio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401 a stav 1 u vezi stava 6 Krivičnog zakonika Crne Gore, a okrivljeni Knežević Tomica, Todorović Branislav, Šljivančanih Živko, Grujović Goran i Krdžić Tamara izvršili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije iz člana 401a stav 2 u vezi stava 1 i 6 Krivičnog zakonika Crne Gore.
Drugom tačkom optužnice, ovi okrivljeni, kao i Slavoljub Stijepović su kao saizvršioci izvršili krivično djelo pranje novca iz člana 268 stav 3 u vezi stave 1 Krivičnog zakonika Crne Gore.
Foto: Vijesti/Luka Zeković