Slobodan Kašćelan procesno je sposoban da prati sudski postupak, navedeno je u nalazu i mišljenju vještaka sudske psihijatrije iz Beograda.
Pomenuti nalaz dostavljen je Kašćelanu i njegovom advokatu Božini Banoviću danas na ročištu u postupku koji se vodi pred podgoričkim Višim sudom za ubistva Damira Hodžića i Adisa Spahića koje je izvršeno u oktobru 2020. godine u Spužu.
Postupak vodi sudija Nikola Boričić, članovi sudskog vijeća su i sudija Veljko Radovanović i sudija Ivan Perović. Optužnicu zastupa specijalni tužilac Zoran Vučinić.
Advokat Božina Banović je kazao sudu da će predložiti da vještaci koji su radili ovaj nalaz dođu u sud kako bi im odbrana povodom istoga postavila pitanja.
Podsjećamo, u poslednje vrijeme je odbrana Slobodana Kašćelana u postupcima koji se vode protiv njega, pa i u ovom, istakla navode da on nije procesno sposoban i da ima teško psihičko oboljenje.
Navodi istrage:
– Radoje Zvicer je kao organizator, u vremenu između kraja jula i druge polovine avgusta 2020. godine, okrivljenima Radoju Živkoviću, Milanu Vujotiću, Draganu Kneževiću, Marku Miljkoviću i Veljku Belivuku, naredio da se pronađu i u pogodnoj prilici otmu, a zatim na podmukao način, iz bezobzirne osvete, niskih pobuda – netrpeljivosti i mržnje i radi uspostavljanja prevlasti, liše života pripadnici suprostavljene kriminalne organizacije, Milo Radulović i Damir Hodžić – navodi se u optužnici.
Prema ranijim navodima istrage, navodno su renoviranjem kuće osumnjičeni pokušali da sakriju tragove zločina.
-Specijalno državno tužilaštvo je, Specijalnom odjeljenju za suđenje za krivična djela organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina Višeg suda u Podgorici, danas predalo optužnicu protiv 31 okrivljenog lica: R.Z. V.B., M.M., N.J., R.Ž., R.Ž., D.K., M.V., S.K., S.K., D.P., N.K., D.P., B.G., D.G., M.R., P.Đ., V.V., N.P., R.G., M.Č., M.K., A.P., N.C., R.M., Z.K., A.D., A.J., M.K., B.B. i B.B., za krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, a protiv R.Z., M.V., D.K., R.Ž., V.B., M.M., N.J., R.Ž., S.K., S.K., N.K., D.P., B.G., D.G., D.P., N.P., M.R., V.V., M.K., A.P., N.S., R.M., Z.K., M.K., A.D. i A.Lj. i za krivično djelo teško ubistvo, u saizvršilaštvu, protiv N.S. i za dva krivična djela pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela, protiv D.P. i B.B. i za krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela, protiv M.K., Z.K. i A.D. i za krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija, a protiv M.Č. i za produženo krivično djelo nedozvoljen prelazak državne granice i krijumčarenje ljudi. Sva krivična djela učinjena su tokom 2020.godine- saopštio je ranije državni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić.
Kako istraga navodi, Hodžića je 14. oktobra 2020. godine do mjesta Stanjevića rupa pored Spuža dovezao zet Adis Spahić koji je tog dana ubijen.
Belivuk o „SKY“ optužnici: Crna Gora ne poštuje Evropski sud, Spajić tvrdi da idete u EU
Tužilaštvo tvrdi da je Dragan Knežević „preko grupnog čata kriptovane aplikacije za telefonsku komunikaciju SKY ECC ostalim pripadnicima ove grupe poslao fotografije Radulovića i Hodžića kako bi ih upoznao sa fizičkim izgledom meta.“
– Po nalogu Zvicera, Ratko Živković je koristeći kumovske veze sa Radulovićem, namamljuje ga 14. oktobra 2020. godine na navodni sastanak u svoju kuću u Spužu. Istog dana na,,sastanak“ dolazi i Hodžić. U međuvremenu Belivuka, Miljkovića, Jankovića i još jednu tročlanu grupu Mersudin Čolaković je terenskim vozilom, mimo graničnih prelaza, preveo iz Tutina u Rožaje, tačnije mjesto Bać – navodi su tužilaštva.
– Odmah po ulasku u kuću, nakon što su Ratko Živković i Nebojša Janković sjeli sa Radulovićem, Hodžićem i Spahićem, u dnevni boravak ušli su Belivuk, Miljković, Paunović i Kilibarda. Belivuk i Miljković i nasrnuli su na Hodžića. Kada se Hodžić mašio za pištolj dok ga je Belivuk držao rukama na podu, Marko Kilibarda je u njega ispalio više metaka od kojih je preminuo na licu mjesta. Paunović, Miljković, Belivuk i Janković su nakon toga nasrnuli na Spahića i Radulovića. Paunović je Spahića više puta nogama udario u glavu, a Radulovića „heklerom“ po desnoj strani lica nakon čega su im ruke i noge vezali ljepljivom trakom – navodi su iz istrage.
Tužilaštvo zaključuje da je predmetnog dana, iz vatrenog oružja neutvrđene marke i kalibra, ubijen je Adis Spahić dok su Belivuk i Miljković Radulovića džipom „audi Q7“ koji im je u blizini kuće ostavio Aleksandar Ljumović, Radulovića oko 15.30 časova iz Spuža odvezli u kuću sa apartmanima u mjestu Sutvara – Opština Kotor, koju su ustupili Nikša i Davor Perović.
foto: Dan

