Slavica Šćekić traži odgovornost sudija za „greške“ u presudama povodom ubistva njenog brata

Sudije koje su tokom sedamnaest godina postupale u sudskom postupku koji se vodi protiv okrivljenih za ubistvo visokog policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića nijesu odgovarale za greške i propuste koje su napravile prilikom pisane izrade presude, niti je utvrđena bilo čija odgovornost za svojevrsni skandal kada je nestao ključni dokaz iz predmeta – CD sa saslušanja zaštićenog svjedoka Zorana Vlaovića, čiji nestanak je objelodanjen mnogo kasnije na jednoj od sjednica vijeća Apelacionog suda. Za sve ove godine niko nije izvršio ni ozbiljnu analizu zašto su presude u ovom maratonskom sudskom postupku ukidane i zašto je misteriozno nestao dokaz iz spisa predmeta.

Sestra ubijenog policajca Slavica Šćekić ni skoro dvije decenije nakon ovog zločina ne miri se sa činjenicom da ubistvo njenog brata nije do kraja rasvijetljeno. Ona ima utisak da su sve dosadašnje političke strukture opstruirale i sve činile da slučaj zataškaju i unište tragove. Ipak, ona ne gubi nadu da će ruka pravde kad-tad stići zločince. Ogroman broj njenih krivičnih prijava i pritužbi završio je obavještenjem da nema osnova da se protiv postupajućih sudija pokrene postupak.

Šćekić je za „Dan“ potvrdila da je više puta tražila personalnu odgovornost pojedinih sudija i podnosila pritužbe predsjednicima Višeg suda i Vrhovnog suda protiv bivših i sadašnjih sudija Biljane Uskoković, Slavke Vukčević, Milenke Žižić i Valentine Pavličić.

– Pritužbe su se odnosile na rad pomenutih sudija zbog nesavjesnog rada i nezakonitog uticaja na tok i ishod postupka u predmetu za ubistvo moga brata Slavoljuba, što je prouzrokovano nedostavljanjem CD-a sa snimkom saslušanja zaštićenog svjedoka Zorana Vlaovića. Protiv ovih sudija nikada nije pokretana disciplinska odgovornost. Tim povodom, od predsjednika Višeg suda i Vrhovnog suda dobila sam identičan odgovor da je pritužba neosnovana i da nema osnova za preduzimanje daljih mjera u odnosu na sudije na koje se odnosi pritužba – kazala je Šćekić.

Nakon odbijanja pritužbe, Vrhovnom državnom tužilaštvu podnijela je krivičnu prijavu protiv pomenutih sudija.

– Krivična prijava je odbijena uz obrazloženje da ne postoji osnovana sumnja da su sudije izvršile prijavljena krivična djela zloupotreba službenog položaja i nesavjestan rad u službi. Istovremeno me obavještavaju da protiv pomenutih sudija mogu preduzeti krivično gonjenje za prijavljena krivična djela podnošenjem optužnog predloga Osnovnom sudu u Podgorici – rekla je Šćekić.

Policijski inspektor Slavoljub Šćekić ubijen je ispred svoje kuće u Podgorici 30. avgusta 2005. godine. Sedamnaest godina kasnije, sudski proces optuženima za njegovo ubistvo je na početku. Početak novog suđenja pred Apelacionim sudom zakazan je za 20. jun.

Prijave podnosila i SDT-u

Sestra ubijenog policijskog inspektora podnijela je i Specijalnom državnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv sudija Vrhovnog suda Stanke Vučinić, Svetlane Vujanović, Branimira Femića, Hasnije Simonović i Petra Stojanovića zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja i nesavjestan rad u službi.

Krivična prijava je odbačena, uz obrazloženje da ne postoji osnovana sumnja da su prijavljene sudije izvršile navedena krivična djela, kao ni bilo koje drugo krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti.

„Pale“ tri presude

Prvostepenu osuđujuću presudu koju je 7. avgusta 2009. godine izreklo specijalizovano vijeće sudije Lazara Akovića ukinuo je Apelacioni sud i predmet vratio na ponovno suđenje. U ponovljenom postupku predmet se našao kod sudije Slavke Vukčević, koja je javno objavila presudu 9. maja 2011. godine, a potom potvrdila da je došlo do greške prilikom kucanja, navodeći da je problem bio do kompjutera. Vukčević je tada kazala da se radi o „klasičnim tehničkim greškama“ i da je donijela rješenje o ispravci.

Treća prvostepena presuda izrečena je od strane vijeća sudije Biljane Uskoković 2012. godine, a optuženi su tada osuđeni na po trideset godina robije, ali je i ta sudska odluka ukinuta. Upravo je sudija Uskoković sačinila službenu zabilješku o nestanku ključnog dokaza, o čemu se saznalo tek na sjednici Apelacionog suda.

Izvor, foto: DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA