Šenluči se i bez kazne

Zbog upotrebe vatrenog oružja na javnim mjestima, policija je lani i za šest mjeseci ove godine podnijela 22 krivične prijave i 35 prekršajnih naloga.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i Uprave policije (UP) nijesu odgovorili u kojim opštinama je šenlučenje najizraženije.

Iako je već odavno zakonom zabranjeno upotreba vatrenog oružja na javnim mjestima, gdje se može ugroziti bezbjednost građana, što se i dešavalo, mnoga slavlja, pogotovo na sjeveru države, i dalje ne mogu proći bez šenlučenja. Nerijetko se može čuti i rafalna paljba iz automatskog oružja, a pucnjavom se obilježava rođenje djeteta, udaja ili ženidba, krštenja, proslave Nove godine i vjerskih praznika, pobjede omiljenog kluba ili reprezentacije…

Iz MUP-a i UP, međutim, tvrde da je šenlučenje znatno smanjeno, i da je to rezultat “kvalitetnih analiza i praćenja stanja bezbjednosti i preduzimanja preventivnih mjera kontrole i nadzora prema licima i mogućim mjestima vršenja prekršaja”.

“U svim slučajevima pucanja iz vatrenog oružja na javnom mjestu, policija je pravovremeno preduzela sve potrebne mjere i radnje u cilju suzbijanja negativnih posljedica, identifikovanja i procesuiranja počinilaca. Značajno je smanjen broj ovih prekršaja i krivičnih djela, što je rezultat kvalitetnih analiza i praćenja stanja bezbjednosti i preduzimanja preventivnih mjera kontrole i nadzora prema licima i mogućim mjestima vršenja prekršaja. U narednom periodu policijski službenici Uprave policije, nastaviće sa sprovođenjem preventivnih aktivnosti u cilju praćenja stanja i suzbijanju ovakvih negativnih pojava”.

Navode i da je pucanje iz vatrenog oružja, kao i svaka upotreba i nošenje oružja na javnom mjestu, zabranjena “pozitivno pravnim propisima Crne Gore i ne postoji vremensko ograničenje za takvu zabranu”.

“Uprava policije je u prethodnoj godini kao i u prvih šest mjeseci ove godine ukupno podnijela 35 prekršajnih prijava po članu 13. Zakona o javnom redu i miru. Iako ovaj član pretpostavlja upotrebu vatrenog oružja na javnom mjestu najčešće se radilo o upotrebi startnog (gasnog) ili sličnog oružja, jer se upotreba vatrenog oružja kada je prisutan veći broj lica ili se radi o javnom mjestu najčešće od strane nadležnog tužioca, kvalifikuje kao krivično djelo ‘izazivanje opšte opasnosti’”, odgovorili su “Vijestima”.

Prema zakonu, ko na javnom mjestu, bez dozvole, upotrijebi vatreno oružje ili eksplozivne materije i time naruši mir ili bezbjednost građana, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od 150 do 1.500 eura, ili kaznom zatvora do 60 dana.

Običaja da se puca kad se nešto proslavlja brojni građani još nijesu spremni da se odreknu, uprkos zakonskim odredbama.

Projektili ispaljeni na veseljima ponekad završe u fasadama stambenih zgrada i automobilima, a zabilježeni su i slučajevi ranjavanja građana.

Jedan takav dogodio se sredinom prošle godine u Pljevljima, kada je, nakon šenlučenja, ispred kuće u kojoj je organizovano svadbeno veselje, hitac pogodio u noge djevojku koja je sve to posmatrala.

Poslije tog događaja policija je saopštila da je djevojku pogodo rikošet projektila ispaljenog u asfalt. Djevojci je oštećena koštana struktura desne noge dok je u predjelu u predjelu lijeve noge zadobila povrede u vidu ustrelne rane.

Zvanični podaci MUP-a poslova pokazuju da građani Crne Gore u legalnom posjedu imaju više od sto hiljada komada vatrenog oružja.

Policijske procjene su da kod građana ima još od 40 do 80 hiljada komada nelegalnog oružja.

Foto: Ilustracija/elements.envato

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA