„Odluka Milovića konačna i bez mogućnosti žalbe“

Odluka ministra pravde Andreja Milovića od 22. januara, kojom je odbijena molba Ministarstva pravde Turske o izručenju okrivljenog mafijaškog šefa Binalija Čamgoza je konačna i protiv nje se ne može pokrenuti upravni spor niti podnijeti ustavna žalba, saopšteno je za Portal RTCG iz Kabineta ministra pravde.

„Odluka ministra pravde od 22. januara 2024. godine, kojom je odbijena molba Ministarstva pravde Republike Turske je konačna, donesena u skladu sa važećim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim pravnim standardima, nakon sveobuhvatne analize svih relevantnih činjenica i okolnosti konkretnog slučaja“, navode u odgovoru.

Ministarstvo ističe da bi donošenje novog rješenja bilo protivzakonito i pravno neutemeljeno.

„Odluka ministra pravde je konačna, i protiv nje se ne može pokrenuti upravni spor niti podnijeti ustavna žalba u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore“, dodali su u odgovoru.

Podsjetimo, Turska je prije mjesec dana ponovo zatražila izručenje Čamgoza.

Čamgoz je uhapšen polovinom jula 2022. godine u Crnoj Gori, prema potjernici Interpola.

Turska je tražila njegovo izručenje zbog vođenja krivičnog postupka zbog više krivičnih djela, među kojima su stvaranje kriminalne organizacije i pokušaj ubistva.

Taj sud je u aprilu 2023. donio rješenje kojim je utvrđeno da su ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje Camgoza, ali konačnu odluku, shodno crnogorskim zakonima, je donio ministar pravde.

Prilikom hapšenja jula 2022. godine u Podgorici, iz Uprave policije saopšteno je da je Čamgoz kod sebe imao falsifikovani pasoš u kom je upisano ime Mehmet Ali Bayhan.

S njim je privedeno još pet turskih državljana, a turski mediji tada su objavili da su i oni na potjernici njihovih vlasti.

Čamgoz je navodno vođa organizovane kriminalne grupe, a prema pisanju turskih medija, u krivični dosije upisani su mu razni zločini, ubistva, ranjavanje, otmica, pritvor, iznuda i mučenje počinjeni u Izmiru i okolini, nezakonita naplata čekova i obveznica…

U oktobru 2021. godine policija Turske krenula je u akciju hapšenja članova njegove kriminalne grupe, ali je Camgoz već tada bio na sigurnom, u Gruziji. Na spisku za hapšenje pripadnici Policijske uprave pokrajine Izmir, odnosno njihovog Odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala, tog dana imali su 57 članova Camgozove bande, pisale su „Vijesti“.

Uhapsili su 35, a hapšenje su izbjegli Camgoz i još 21 član tog klana.

U septembru 2022. godine, u Istražnom zatvoru u Spužu pretresena je ćelija u kojoj je boravio sa još pet pripadnika organizovane kriminalne grupe kavački klan.

To je učinjeno samo nekoliko dana nakon što je policija Turske utvrdila da su članovi kriminalnog klana Camgoza, učestvovali u ubistvu apsolutnog vođe škaljarskog klana Jovana Vukotića.

Uprava policije krajem januara i početkom februara protiv Čamgoza je podnijela dvije krivične prijave.

Prvobitno, uhapšen je 30. januara po nalogu podgoričkog ODT Podgorica.

Nakon što su mu u Prihvatilištu za strance stavili lisice na ruke i pod jakim mjerama obezbjeđenja ga sproveli u policijsku stanicu, iz Ministarstva unutrašnjih poslova saopštili su da je tokom 2022. godine, koristeći lažni pasoš, sa još jednim državljaninom Turske, osnovao firmu “Lion”.

Sudije Osnovnog suda u Podgorici tada su odbile predlog tužilaštva da odrede pritvor Čamgozu, kojeg Turska potražuje zbog najtežih krivičnih djela.

Sedam dana kasnije Uprava policije podnijela je još jednu krivičnu prijavu protiv tog bjegunca. Tada su saopštili da je isto krivično djelo počinio i 9. juna 2022. godine.

Tada su objasnili i da prema zakonima Crne Gore, Čamgoz ne može dobiti odobrenje za privremeni boravak u Crnoj Gori budući da ne ispunjava nijedan uslov shodno Zakonu o strancima Crne Gore.

foto: RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA