Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, nakon stupanja na snagu izmjena Zakona o Specijalnom tužilaštvu i izmjene Zakona o sudovima, od 20. juna do 10. jula na nadležnost je dostavljen ukupno 51 predmet protiv 105 osoba.
To je “Vijestima” odgovorila rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepa Medenica koja je navela da je u tom periodu iz SDT-a stiglo i sedam predmeta iz Ktr. upisnika (razno), a novi predmeti koji su sada prešli u nadležnost tog tužilaštva svakodnevno pristižu.
Slična situacija je i s osnovnim tužilaštvima, a ponajviše sa ODT-om Podgorica, koje je zbog zakonskih izmjena u nadležnost od SDT-a dobilo značajan priliv složenih predmeta…
SDT izmjenama Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu zbog visoke korupcije više ne goni sve javne funkcionere već samo “visoke”, a u njihovoj nadležnosti više nijesu ni krivična djela koja se odnose na povrede izbornih prava.
Rukovoditeljka VDT-a Podgorica kazala je “Vijestima” da od 20. juna, kada su stupile zakonske izmjene, svakodnevno se i dalje dostavljaju predmeti koji su ranije bili u nadležnosti SDT-a, ali i predmeti u redovnom postupku po prijavama stranaka.
“Svi predmeti su dodijeljeni u rad državnim tužiocima i u istima se nalazi obimna dokumentacija za koju je potrebno vrijeme za analizu, kako bi se donijela odluka o preduzimanju potrebnih radnji u predmetu”, navela je Medenica.
Ona je naglasila da značajan priliv predmeta, kao i broj predmeta koji se očekuje u narednom periodu, značajno opterećuje rad državnih tužilaca Višeg tužilaštva u Podgorici.
Rukovoditeljka VDT-a Podgorica nije dostavila “Vijestima” spisak najznačajnijih predmeta koje je SDT do sada prebacio u nadležnost tog tužilaštva, kao ni imena osoba u tim slučajevima.
Zakonskom korekcijom značajno je sužena nadležnost SDT-a, pa tako “visoki” funkcioneri koje od sada goni to tužilaštvo su: predsjednik države i generalni sekretar, predsjednik Skupštine, poslanici i generalni sekretar, premijer i članovi Vlade, ali i generalni sekretar Vlade, državni sekretar i generalni direktor u ministarstvu; starješina organa uprave i pomoćnik starješine organa uprave nadležnog za: izvršenje krivičnih sankcija, zaštitu tajnih podataka, poslove poreza, poslove carina, igre na sreću, kapitalne projekte, nekretnine, državnu imovinu, zaštitu životne sredine i inspekcijske poslove.
SDT od sada je nadležno za gonjenje direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo, direktora Agencije za sprečavanje korupcije, direktora Agencije za zaštitu konkurencije; direktora i pomoćnike direktora Uprave policije; direktora ANB-a; predsjednika suda i sudije; rukovodioce tužilaštva, tužioce i specijalne tužioce; gradonačelnika Glavnog grada, gradonačelnika Prijestonice, predsjednika opštine, predsjednika Skupštine Glavnog grada, predsjednika Skupštine Prijestonice i predsjednika skupštine opštine; predsjednika i sudije Ustavnog suda.
Nakon suženja obima nadležnosti SDT će goniti i predsjednika i člana Senata Državne revizorske institucije; predsjednika i člana Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki; predsjednika, sekretara i člana Državne izborne komisije; predsjednika i člana Komisije za žalbe; guvernera i članove Savjeta Centralne banke Crne Gore; zaštitnika ljudskih prava i sloboda i njegove zamjenike; zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore i njegove zamjenike, ali i imenovane u organima upravljanja privrednog društva, koje je u većinskom državnom vlasništvu…
Novim Zakonom o specijalnom državnom tužilaštvu predviđa se da SDT završi sve predmete za koje je podnijet optužni akt do početka primjene novog propisa.
Tužilaštvo kojim rukovodi Vladimir Novović zakonskim promjenama više se ne bavi slučajevima visoke korupcije u kojoj su, na primjer, učestvovali odbornici, direktori lokalnih javnih preduzeća, čelnici državnih preduzeća, članovi odbora direktora, brojnih državnih agencija, regulatornih tijela…
Izmjenama Specijalno državno tužilaštvo više nije nadležno ni za krivična djela koja se tiču zloupotrebe položaja u privrednom poslovanju i zloupotrebe ovlašćenja u privredi, a ukoliko pribavljena imovinska korist prelazi iznos od 40.000 eura.
Zbog ranije zakonski široko postavljene nadležnosti SDT-a, čiji je tekst prije ovog posljednji put mijenjan 2016. godine, ali i opšteg pojma – javnog funkcionera, 12 specijalnih tužilaca godinama su bili zatrpani predmetima korupcije.
Medenica tražila pet tužilaca od Tužilačkog savjeta
Tužilački savjet početkom jula raspisao je javne oglase za brojne pozicije u tužilačkoj organizaciji, ali i za četiri mjesta u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici.
Rukovoditeljka VDT-a Podgorica Lepa Medenica kazala je da je prilivom velikog broja predmeta iz SDT-a u značajnoj mjeri opterećen rad tog tužilaštva.
“Tako da ni popunjavanjem četiri tužilačka mjesta u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, za koje je raspisan oglas, ne bi bio optimalan broj s kojim bi se kvalitetno i ažurno obavljala tužilačka funkcija”, navela je ona.
Medenica je kazala da je zbog toga, kao rukovoditeljka VDT-a Podgorica, odmah nakon promjene nadležnosti, od Tužilačkog savjeta zatražila povećanje broja državnih tužilaca sa 16, koji su do sada bili predviđeni Odlukom o broju tužilaca u Višem državnom tužilaštvu u Podgorici, na 21.
Pored Medenice u VDT-u Podgorica rade i tužioci – Tatjana Begović, Danka Ivanović-Đerić, Tanja Božovič, Ana Radović, Armin Selmanović, Snežana Šišević, Andrijana Nastić, Irena Burić, Ana Kalezić, Radmila Gačević.
Foto: Boris Pejović/Vijesti