Marković piše obavezujuće uputstvo za slučajeve torture

Već duže vremena uhapšena, odnosno optužena lica javno iznose tvrdnje da su zlostavljana od strane službenika policije, ali se ti slučajevi uglavnom završavaju odbačajem prijave. Budući da je ovaj problem česta tema, VDT je poseban akcenat stavio na ove slučajeve. Nakon analize, Marković je, kako je „Danu“ saopšteno iz Vrhovnog državnog tužilaštva, počeo da priprema obavezujuće uputstvo za sve predmete torture.

– Pored toga što prati postupanja u konkretnim predmetima Osnovnog državnog tužilaštva Podgorica i Osnovnog državnog tužilaštva Nikšić, vrhovni državni tužilac Milorad Marković priprema obavezujuće uputstvo za sva državna tužilaštva u Crnoj Gori za postupanje u predmetima koje se odnose na slučajeve torture. Obavezujuće uputstvo rezultat je analize postupanja državnih tužilaštava u ovim predmetima tokom prethodnog perioda – saopšteno je „Danu“ iz Vrhovnog državnog tužilaštva.

Istrage o policijskoj torturi bile su predmet interesovanja i Tužilačkog savjeta, čiji članovi su još u septembru prošle godine tražili informaciju o broju predmeta i radnjama preduzetim u predmetima formiranim povodom policijske torture.

Specijalno državno tužilaštvo je tokom aprila, maja, juna i jula te predmete dostavilo na nadležnost Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju i Osnovom državnom tužilaštvu u Podgorici. U saopštenju Tužilačkog savjeta nakon sjednice na kojoj se raspravljalo o ovom pitanju navedeno je da su u pitanju krivična djela zlostavljanje, mučenje i otmica.

Na sjednici Savjeta koja je održana sredinom januara razmatrani su izvještaji koje su dostavili Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju i Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici u vezi sa policijskom torturom. Nakon toga je donesen zaključak da ta tužilaštva svaka dva mjeseca dostavljaju informacije o preduzetim radnjama u tim predmetima.

Ukoliko nije preduzeto ništa, od tužilaštava se očekuje da obrazlože zbog čega su aktivnosti izostale. Tužilački savjet očekuje i da im se dostavljaju izvještaji o eventualno preduzetim radnjama pred nadležnim sudom (da li je predložena vrsta i visina kazne u završnim riječima, koja je odluka suda i dr.), te da prvi izvještaj bude dostavljen zaključno sa prvim martom tekuće godine.

Ranije su u medijima objavljene fotografije koje su razmjenjivale osobe koje su sarađivale sa pripadnicima „kavačkog klana“. Među njima je bilo i više pripadnika policije koji su se, sudeći po porukama koje su razmjenjivali, a za koje istrtažitelji tvrde da su ih oni slali, hvalili šefovima kako su mučili i tukli uhapšene osobe bliske „škaljarcima“. Neki od pretučenih sa tih fotografija javno su optuživali pripadnike policije za torturu, ali ti slučajevi nijesu stizali ni do optužnice, a kamoli do osuđujuće presude. Ipak, nakon objavljivanja ovih dokaza pokrenuti su postupci pred tužilaštvima.

Takođe, ombudsman je nedavno utvdio propuste u radu tužioca u istrazi o prebijanju Mila Jovanovića. I u ovom slučaju Jovanović je prilikom saslušanja tvrdio da je nakon hapšenja tučen, ali postupak nije pokretan dok se nijesu pojavili dokazi. Ipak, i nakon formiranja predmeta, saslušanja i pribavljanje dokaza, po ocjeni ombudsmana, nijesu bili blagovremeni.

Opomene sa međunarodnih adresa

Kritike zbog slučajeva policijske torture često stižu i sa međunarodnih adresa. Savjet UN je prošle godine usvojio izvještaj u kojem su među probleme za koje su dali preporuke svrstali i ove predmete.

– U diskusiji, pojedini govornici su cijenili napore koje Crna Gora ulaže u borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i napore uložene u eliminaciju svih oblika diskriminacije žena. Napori Vlade da se pozabavi prijavljenim slučajevima diskriminacije, rasističkog nasilja i govora mržnje prema manjinama i etničkim grupama takođe su pozdravljeni. Neki govornici su rekli da su i dalje zabrinuti zbog kršenja ljudskih prava u Crnoj Gori, uključujući djela torture nad licima u pritvoru, nasilje nad ženama i djevojčicama i diskriminaciju manjinskih grupa – navedeno je, između ostalog, u izvještaju.

Foto: Skupština

NIKŠIĆ PROGNOZA