Apelacioni sud neće iz spisa predmeta za ubistvo policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića izdvojiti kopiju CD-a sa iskazom nekada zaštićenog svjedoka Zorana Vlaovića zvanog Bohum.
Odluku je juče donijelo vijeće sutkinje Vesne Moštrokol, uz sudije Zoricu Milanović i Predraga Tabaš, odbijajući predlog branioca optuženih, advokata Dragoljuba Đukanovića, kao i predlog advokatice Bojane Franović Kovačević, koja je tražila dostavljanje spisa o nestanku originalnog snimka saslušanja.
Prethodno, sudije su navele da posjeduju kopiju snimka, a autentičnost tog dokaza sporio je Đukanović, navodeći da nedostaju djelovi i tražeći njegovo izuzimanje. Franović Kovačević je podsjetila da je bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica javno potvrdila nestanak originala i formiranje predmeta tim povodom.
Tužiteljka Maja Jovanović usprotivila se predlozima, smatrajući ih neosnovanim i usmjerenim na odugovlačenje postupka.
Nakon toga vijeće se povuklo, a poslije tridesetak minuta saopštili su da odbijaju predloge odbrane, i da će se naknadno izjasniti o onom koji je poslije njihove odluke dala advokatica Franović Kovačević – da od Vrhovnog državnog tužilaštva traže spise predmeta formiranog po prijavi Slavice Šćekić protiv nekoliko sutkinja zbog nestanka CD-a.
Sjednica je tada prekinuta zbog pogoršanog zdravstvenog stanja jednog od okrivljenih, Ljuba Bigovića.
Bigović je na početku sjednice rekao da će ostati u sudnici dok bude mogao da izdrži, naglasivši da mu prije nego su ga doveli iz Istražnog zatvora nije data terapija.
“Slabo me liječe tamo, ali ću pokušati da pratim suđenje, a u slučaju da mi se zdravstveno stanje pogorša obavijestiću vijeće”, rekao je on, nakon čega je optuženi Ljubo Vujadinović kazao da Bigovića liječi ista doktorka koja je njega “vezivala u zatvoru”.
I optuženi Saša Boreta svojim braniocima je rekao da je ta ljekarka, nakon što je njemu ljekar specijalista prepisao terapiju koju treba da pije, i pošto je izvještaj stigao u UIKS, „zaključila da to nije adekvatna terapija, iako to nije njena specijalnost“.
“Veoma smo zabrinuti za zdravlje našeg branjenika Ljuba Bigovića, s obzirom da on već neko vrijeme nije dobro a da, kako je danas i nas i sudeće vijeće obavijestio, ne prima adekvatnu zdravstvenu zaštitu u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija. Takođe smo zabrinuti kod činjenice da o tome da li je on sposoban da prati tok postupka odlučuje lice protiv kojeg su podnijete krivične prijave upravo zbog nesavjesnog postupanja i nesavjesnog liječenja i koje nije adekvatne specijalizacije da bilo kakav zaključak u vezi sa zdravljem Ljuba Bigovića donese. Neprihvatljivo je da danas nakon ovoliko vremena mi i dalje treba da utvrđujemo u kakvim uslovima boravi Ljubo Bigović i ima li adekvatnu medicinsku zaštitu i da li njegov pritvor predugo traje ili ne. Sve je to već utvrdio sud u Strazburu, ali država Crna Gora jednostavno ne želi da poštuje svoje međunarodne obaveze i izvrši predmetne presude i to treba sve da nas dobro zabrine”, kazali su “Vijestima” branioci tog optuženog, advokatica Franović Kovačević i advokat Đukanović.
Oni su istakli da je juče u sudnici potvrđeno i da je zaista iz predmeta nestao original CD sa snimkom saslušanja Vlaovića.
“I da je tim povodom upravo punomoćnica porodice oštećenog podnijela krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu zbog ‘nemara u radu tih sudija’. Nakon 19 godina suđenja mi treba da provodimo kopije CD-ova, i to kopije kojima nedostaju djelovi snimka. Zaista nevjerovatno”, kazali su oni.
Suđenje za ubistvo Šćekića pred vijećem Apelacionog suda krenulo je iznova nakon što je Ustavni sud ukinuo presudu kojom su zbog ubistva Šćekića, na po 30 godina zatvora osuđeni Bigović, Saša Boreta, Milan Šćekić i Vujadinović, a sada pokojni Alan Kožar na šest godina i deset mjeseci zbog podmetanja tri eksplozije na gradilište hotela “Splendid” u Bečićima.
Prema ukinutoj presudi, optuženi Milan Šćekić i Vujadinović ubili su policijskog inspektora 30. avgusta 2005, a na taj zločin podstrekli su ih Boreta i Bigović. To su, navodi se u ukinutoj presudi, učinili jer im je policajac Šćekić bio na tragu rukovodeći istragom o pokušaju iznude i seriji bombaških napada na tadašnje gradlište hotela “Splendid”.
Foto: Vijesti/Boris Pejović